Zabrzański „Siltech” świętował Barbórkę

Zabrzański „Siltech” świętował Barbórkę

W sobotę 3 grudnia 2022 r. Zakład Górniczy Siltech w Zabrzu zorganizował obchody »Barbórki« – święta górników i branży wydobywczej

Siltech | Pryzmat | Pryzmat Zabrze

Zebranych gości przywitał prezes Zarządu Zakładu Górniczego Siltech Jan Chojnacki. Na uroczystość przybyli przedstawiciele samorządu terytorialnego z prezydent miasta Zabrze Małgorzatą Mańką-Szulik oraz przewodniczącą Rady Miasta Łucją Chrzęstek-Bar na czele. W »Barbórce« wzięli udział także przedstawiciele spółek górniczych, środowiska lekarskiego, duchowieństwa, kontrahenci, emerytowani pracownicy spółki, kierownictwo zakładu górniczego, udziałowcy, przedstawiciele załogi, członkowie Rady Nadzorczej oraz przyjaciele przedsiębiorstwa. Zebrani uczcili chwilą ciszy zmarłych na służbie. Następnie prezes Siltechu Jan Chojnacki podsumował działania firmy w mijającym roku.

„Minął kolejny rok i uważane dotychczas za schyłkowe górnictwo nagle okazało się niezbędne dla gospodarki. Nie da się jednak szybko odwrócić tego, co było zrobione: zakłady są zamknięte, ludzie pozwalniani” – podkreślił prezes.

Europerspektywy Zabrzański „Siltech” świętował Barbórkę
Europerspektywy Zabrzański „Siltech” świętował Barbórkę

„Powinniśmy bazować na surowcu energetycznym, który jest w naszym zasięgu, dlatego warto zastanowić się nad strategią długofalową. Jaka jest perspektywa branży? Wydaje mi się, że przez najbliższe kilka lat górnictwo będzie na fali wznoszącej. Dlatego mimo różnych nieszczęśliwych zdarzeń należy świętować Barbórkę, święto naszej patronki. Ze swej strony życzę wszystkim zdrowia, pomyślności, żeby każdy zjazd na dół zakończył się szczęśliwym wyjazdem” – dodał.

Następnie zostały wręczone stopnie górnicze, odznaki Wyższego Urzędu Górniczego „Zasłużony dla bezpieczeństwa w górnictwie”, odznaczenia dla pracowników zakładu, a także nagrody jubileuszowe. Warto przypomnieć, że Zakład Górniczy Siltech był pierwszą prywatną kopalnią węgla kamiennego w Polsce, która rozpoczęła wydobycie w 2002 r. i obchodziła jubileusz 20-lecia działalności w 2022 r.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry