4 lwiątka w Chorzowskim Ogrodzie Zoologicznym

4 lwiątka w Chorzowskim Ogrodzie Zoologicznym

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zaprezentowano lwiątka, które urodziły się na początku września.

Wydarzenia | Śląsk | Ogród Zoologiczny Chorzów

Budowa nowej lwiarni pozwoliła na aktywne rozpoczęcie uczestnictwa w programie hodowlanym lwów – Śląskie Zoo tym samym staje się trzecim na świecie ogrodem zoologicznym rozmnażającym lwy angolskie, co znacząco wspomoże pulę genową i zwiększy ilość osobników tego podgatunku.

Obecnie w Śląskim Zoo eksponowane są trzy osobniki lwa angolskiego. Stado lwów składało się do tej pory z jednego samca i dwóch samic; 2 września 2023 r. urodziły się cztery lwiątka dwie – 2 samiczki i 2 samców.

W briefingu prasowym wzięli udział:
▪️ marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski,
▪️ dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego Marek Mitrenga,
▪️ opiekun lwiątek, kierownik sekcji małp i zwierząt drapieżnych Wojciech Bielatowicz.

Lwy angolskie są podgatunkiem zagrożonego wyginięciem lwa afrykańskiego. Szacuje się, że populacja lwów zmniejszyła się o około 43% w ciągu ostatnich 21 lat. Liczebność kilku podgatunków utrzymuje się na stabilnym poziomie, w tym jedyna pozostała subpopulacja w Azji i kilka w południowej Afryce. We wszystkich ogrodach na świecie przebywa obecnie zaledwie 77 przedstawicieli tej subpopulacji, z czego 73 w Europie. Rozród tych zwierząt prowadzony jest w zaledwie dwóch jednostkach, co powoduje, że w ciągu najbliższych 10 lat podgatunek może całkowicie zniknąć z ogrodów zoologicznych. Malejąca liczba osobników zdolna do rozrodu stanowiła ważną przesłankę dla Śląskiego Zoo do podjęcia działań związanych z rozmnażaniem tego podgatunku lwa. Odsunięcie tej decyzji w czasie było niemożliwe w dużej mierze ze względu na wiek zwierząt.

Obecnie trwa budowa nowego obiektu dla lwów wraz z wybiegami zewnętrznymi. Nowoczesny kompleks dla lwów budowany jest w sąsiedztwie wybiegu tygrysów, gdzie dawniej znajdował się wybieg antylop. Lwy dostaną do dyspozycji budynek hodowlany o powierzchni użytkowej 320,29 m2 z odpowiednim zapleczem technicznym, cztery pomieszczenia hodowlane oraz dwa pomieszczenia ekspozycyjne z przestronnymi szybami. Jedno z pomieszczeń będzie zaadaptowane pod przeprowadzanie treningów medycznych. Nowa ekspozycja zawierać będzie również kompleks wybiegów zewnętrznych o łącznej powierzchni ok. 4000 m2, pozwalających na czasowe oddzielenie matki z młodymi od samca. Zwiedzający będą mieli możliwość oglądać dzikie koty przez cały rok dzięki przeszkleniom umożliwiającym spoglądanie na wybieg wewnętrzny, gdzie zwierzęta będą przebywać w razie niepogody oraz zimą. Koszt inwestycji to 3 169 085,04 zł

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry