Prof. Brian Kobilka – Laureat Nagrody Nobla z chemii za badania receptorów sprzężonych z białkami G (2012) został 54. Doktorem Honoris Causa Politechniki Śląskiej
Politechnika Śląska | Biznes | Wydanie 154
Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa odbyła się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej – 30 maja br. – w dniu urodzin laureata. Przybyłych gości przywitał rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk:
„Nasza Uczelnia honoruje dziś najwyższą godnością akademicką człowieka poświęcającego się z ogromną pasją i zaangażowaniem działaniom na rzecz rozwoju medycyny oraz ochrony zdrowia. Wybitnego lekarza, biologa molekularnego, badacza i naukowego wizjonera, który dzięki talentowi i ogromnej wiedzy a także niezachwianej wierze w sukces, poparty wytrwałością i konsekwencją, dokonał przełomowego odkrycia. Zmieniło ono stan badań w naukach medycznych i przeniosło na nowy, dotychczas nieosiągalny poziom, leczenie oraz farmację i farmakologię” – przypomniał rektor.
Uroczystość promocyjną poprowadził prorektor ds. nauki i rozwoju prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, który wygłosił laudację na cześć laureata:
„Bohater dzisiejszej uroczystości to postać symboliczna, niezwykle ceniona w świecie za swoje osiągnięcia o olbrzymim znaczeniu dla ratowania zdrowia i życia ludzi, podziwiana za działalność naukową, innowacyjną, organizacyjną i społeczną, jednocześnie osoba bardzo życzliwa naszej Uczelni. Cieszę się, że to właśnie mi przypadł w udziale zaszczyt promowania na Politechnice Śląskiej pana profesora Briana Kobilki” – mówił prof. Pawełczyk.
Prof. Pawełczyk przytoczył biografię prof. Briana Kobilki, jak również podkreślił wielką wiarę i determinację wybitnego naukowca. Przypomniał, że naukowiec, świadomy wagi swojego odkrycia, postanowił wraz z żoną Tong Sun Kobilka zaangażować się w dalszy rozwój badań, aby jak najbardziej wykorzystać potencjał rozwoju medycyny w nich leżący. Prorektor przypomniał, że laureat założył firmę biotechnologiczną ConfometRx, która skupia się na rozwoju technologii odkrywania leków opartych na gpCR, a także Kobilka Institute of Innovative Drug Discovery w Hong-Kongu. Organizuje gpCR Workshop poświęcony współpracy nauki z przemysłem, wspierając opracowywanie terapii dla receptorów sprzężonych z białkami G – mówił prorektor.
W laudacji prof. Pawełczyk wspomniał także o działalności charytatywnej prof. Kobilki. Podkreślał, że w działalności naukowej i życiu profesora szczególnie widoczna jest troska o człowieka, nie tylko w sensie medycznym. Prof. Brian Kobilka założył fundusz Children Of The Ukraine War Fund. W ramach organizowanego przez Państwa Kobilków międzynarodowego wydarzenia gpCR Workshop 2023, przeprowadził zbiórkę i zgromadził pokaźne środki fi nansowe, które już przekazał Politechnice Śląskiej z przeznaczeniem dla szpitala w Łucku w Ukrainie, gdzie przebywają dzieci – ofiary wojny.
Po laudacji rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk dokonał uroczystego aktu promocji prof. Kobilki.
„Chcę podziękować rektorowi, prorektorowi, dziekanom, profesorom, studentom i innym znamienity m gościom. To dla mnie wielki zaszczyt. Kiedy zapytano mnie, czy chciałbym uzyskać tytuł Doktora Honoris Causa, założyłem, że będę częścią uroczystości zakończenia studiów i po prostu kolejną osobą, która otrzyma wyróżnienie. Nie spodziewałem się, że całe to wydarzenie będzie ty lko dla mnie. Nigdy nie byłem tak zaszczycony” – powiedział prof. Brian Kobilka.
Podczas uroczystości głos zabrali również zaproszeni goście. List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Kazimierz Karolczak – przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podkreślił znaczenie wydarzenia dla miast aglomeracji:
„Chcemy być partnerem wspierającym świat nauki, bo w niej widzimy szansę dla regionu. Chcemy tworzyć w naszej metropolii dla niej przestrzeń i wspierać różne możliwości, aby nasi studenci i badacze mogli na swoich wydziałach gościć światowej klasy naukowców, aby mogli się od nich uczyć i czerpać inspirację” – podkreślił Kazimierz Karolczak.
Prezydent miasta Gliwice Adam Neumann dodał, że współpraca Politechniki Śląskiej z prof. Kobilką budzi ogromne nadzieje. Na zakończenie uroczystości głos zabrał dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach Prof. Krzysztof Składowski, który wręczył laureatowi okolicznościowy medal z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie, życząc mu, aby tak jak ona otrzymał Nobla pod raz kolejny.
Partnerem uroczystości nadania tytułu DHC Politechniki Śląskiej była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.