Politechnika Śląska Noblista prof. Brian K. Kobilka doktorem honoris causa

Politechnika Śląska Noblista prof. Brian K. Kobilka doktorem honoris causa

Prof. Brian Kobilka – Laureat Nagrody Nobla z chemii za badania receptorów sprzężonych z białkami G (2012) został 54. Doktorem Honoris Causa Politechniki Śląskiej

Politechnika Śląska | Biznes | Wydanie 154

Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa odbyła się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej – 30 maja br. – w dniu urodzin laureata. Przybyłych gości przywitał rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk:

„Nasza Uczelnia honoruje dziś najwyższą godnością akademicką człowieka poświęcającego się z ogromną pasją i zaangażowaniem działaniom na rzecz rozwoju medycyny oraz ochrony zdrowia. Wybitnego lekarza, biologa molekularnego, badacza i naukowego wizjonera, który dzięki talentowi i ogromnej wiedzy a także niezachwianej wierze w sukces, poparty wytrwałością i konsekwencją, dokonał przełomowego odkrycia. Zmieniło ono stan badań w naukach medycznych i przeniosło na nowy, dotychczas nieosiągalny poziom, leczenie oraz farmację i farmakologię” – przypomniał rektor.

Uroczystość promocyjną poprowadził prorektor ds. nauki i rozwoju prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, który wygłosił laudację na cześć laureata:

„Bohater dzisiejszej uroczystości to postać symboliczna, niezwykle ceniona w świecie za swoje osiągnięcia o olbrzymim znaczeniu dla ratowania zdrowia i życia ludzi, podziwiana za działalność naukową, innowacyjną, organizacyjną i społeczną, jednocześnie osoba bardzo życzliwa naszej Uczelni. Cieszę się, że to właśnie mi przypadł w udziale zaszczyt promowania na Politechnice Śląskiej pana profesora Briana Kobilki” – mówił prof. Pawełczyk.

Europerspektywy Politechnika Śląska Noblista prof. Brian K. Kobilka doktorem honoris causa
Brian Kobilka (rocznik 1955) – amerykański lekarz i biochemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Studiował w Yale School of Medicine (Uniwersytet Yale), gdzie w 1981 r. uzyskał tytuł zawodowy lekarza (M.D.). Po stażu lekarskim (Barnes Hospital, Saint Louis) podjął współpracę z Robertem Lefkowitzem na Uniwersytecie Duke’a w Durham (Karolina Płn.). W latach 1987– 2003 pracował w Stanford University School of Medicine (Uniwersytet Stanforda). Szacuje się, że odkrycie prof. Briana Kobilki i Roberta Lefkowitza, za którą w 2012 r. zdobyli Nagrodę Nobla, znajduje zastosowanie w ok. 40 proc. produkowanych współcześnie leków.

Prof. Pawełczyk przytoczył biografię prof. Briana Kobilki, jak również podkreślił wielką wiarę i determinację wybitnego naukowca. Przypomniał, że naukowiec, świadomy wagi swojego odkrycia, postanowił wraz z żoną Tong Sun Kobilka zaangażować się w dalszy rozwój badań, aby jak najbardziej wykorzystać potencjał rozwoju medycyny w nich leżący. Prorektor przypomniał, że laureat założył firmę biotechnologiczną ConfometRx, która skupia się na rozwoju technologii odkrywania leków opartych na gpCR, a także Kobilka Institute of Innovative Drug Discovery w Hong-Kongu. Organizuje gpCR Workshop poświęcony współpracy nauki z przemysłem, wspierając opracowywanie terapii dla receptorów sprzężonych z białkami G – mówił prorektor.

W laudacji prof. Pawełczyk wspomniał także o działalności charytatywnej prof. Kobilki. Podkreślał, że w działalności naukowej i życiu profesora szczególnie widoczna jest troska o człowieka, nie tylko w sensie medycznym. Prof. Brian Kobilka założył fundusz Children Of The Ukraine War Fund. W ramach organizowanego przez Państwa Kobilków międzynarodowego wydarzenia gpCR Workshop 2023, przeprowadził zbiórkę i zgromadził pokaźne środki fi nansowe, które już przekazał Politechnice Śląskiej z przeznaczeniem dla szpitala w Łucku w Ukrainie, gdzie przebywają dzieci – ofiary wojny.

Po laudacji rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk dokonał uroczystego aktu promocji prof. Kobilki.

„Chcę podziękować rektorowi, prorektorowi, dziekanom, profesorom, studentom i innym znamienity m gościom. To dla mnie wielki zaszczyt. Kiedy zapytano mnie, czy chciałbym uzyskać tytuł Doktora Honoris Causa, założyłem, że będę częścią uroczystości zakończenia studiów i po prostu kolejną osobą, która otrzyma wyróżnienie. Nie spodziewałem się, że całe to wydarzenie będzie ty lko dla mnie. Nigdy nie byłem tak zaszczycony” – powiedział prof. Brian Kobilka.

Europerspektywy Politechnika Śląska Noblista prof. Brian K. Kobilka doktorem honoris causa

Podczas uroczystości głos zabrali również zaproszeni goście. List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Kazimierz Karolczak – przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podkreślił znaczenie wydarzenia dla miast aglomeracji:

„Chcemy być partnerem wspierającym świat nauki, bo w niej widzimy szansę dla regionu. Chcemy tworzyć w naszej metropolii dla niej przestrzeń i wspierać różne możliwości, aby nasi studenci i badacze mogli na swoich wydziałach gościć światowej klasy naukowców, aby mogli się od nich uczyć i czerpać inspirację” – podkreślił Kazimierz Karolczak.

Prezydent miasta Gliwice Adam Neumann dodał, że współpraca Politechniki Śląskiej z prof. Kobilką budzi ogromne nadzieje. Na zakończenie uroczystości głos zabrał dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach Prof. Krzysztof Składowski, który wręczył laureatowi okolicznościowy medal z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie, życząc mu, aby tak jak ona otrzymał Nobla pod raz kolejny.

Partnerem uroczystości nadania tytułu DHC Politechniki Śląskiej była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Czechosławy 2024

W Dworku Eureka w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się Gala Przedsiębiorczości, podczas której wręczono statuetki: Czechosławy i Super-Firmy, a także Laury Umiejętności

Przeczytaj artykuł »
Scroll to Top
Przewiń do góry