Rozmowa ze Zbigniewem Gieleciakiem, prezesem Zarządu Regionalnego Centrum Gospodarki Wodnej SA w Tychach
RCGW SA w Tychach | Pryzmat | Pryzmat Tychy
W ub.r. Wodny Park Tychy zarządzany przez RCGW SA odwiedziło 560 tys. klientów. W sumie, od jego otwarcia w 2018 r., wliczając czas pandemii, było to ponad 2 mln osób. Wodny Park jest ogromnym przedsięwzięciem, ale i dużą konkurencją – w Polsce znajduje się wiele tego typu obiektów. Może Pan powiedzieć co, z punktu widzenia odwiedzającego, wyróżnia Wodny Park Tychy?
Charakterystyczne dla naszego aquaparku jest kilka elementów. To ponad 1 700 m kw. powierzchni lustra wody, gdzie ulokowane są różne atrakcje. Wśród nich dużą popularnością cieszy się strefa surfingu, czyli symulator, który umożliwia naukę tego sportu w kontrolowanych warunkach pod dachem. Pozwala uczyć się zachowania na desce i różnych technik jazdy. Prędkość fali można dostosować do umiejętności surfera. Co ciekawe, na naszym obiekcie ćwiczyli mistrzowie Polski, tacy jak światowej sławy Jakub Kuzia. Co roku organizujemy też zawody „Surf Cup”, które są szansą do zmagań dla profesjonalnych polskich surferów. Popularną atrakcją naszego Parku są niewątpliwie zjeżdżalnie. Unikatowy w skali krajowej jest zwłaszcza „Aqualoop”, czyli ekstremalna zjeżdżalnia z pionowym startem. W „Aqualoopie” przeciążenie sięga 2,6 G przyspieszenia ziemskiego.
Dużą popularnością cieszy się strefa saun – to bardzo nowoczesne i przyjazne miejsce sprzyjające relaksowi. Naszym klientom oferujemy ekskluzywne kąpiele w piwie czy w kozim mleku albo w płatkach róży, a także sezonowe, dopasowane do aktualnej pory roku. Poza tym do atrakcji należy zaliczyć basen z ruchomym dnem. Mamy możliwość opuszczenia dna basenu i zmiany jego głębokości w zakresie od 0 cm do 180 cm.
Innego rodzaju atrakcją jest Wodna Akademia, czyli centrum wiedzy o wodzie. To cała edukacyjna strefa, w sumie 35 stanowisk – w tym także interaktywne, które z pewnością zainteresują dzieci, dla których strefa ta jest przeznaczona. Zainteresowani mogą wziąć udział w lekcjach pokazowych lub zwiedzić strefę z Szalonym Doktorem.
Tym, co wyróżnia Wodny Park Tychy na tle innych, jest też z całą pewnością unikatowy sposób jego zasilania. W jaki sposób uzyskaliście niezależność energetyczną?
Nasz aquapark zasilamy energią, której nośnikiem jest biogaz produkowany w oczyszczalni ścieków. Materiał ten powstaje z osadów ściekowych i odpadów biodegradowalnych, a następnie transportowany jest rurociągiem bezpośrednio do Parku, gdzie w agregatach kogeneracyjnych produkowane są prąd i ciepło. Dzięki temu rozwiązaniu udało nam się pokryć w 100 proc. potrzeby energetyczne i cieplne oczyszczalni oraz Parku, a nawet wypracować nadwyżki, które sprzedajemy do przedsiębiorstw energetycznych.
Nasz obiekt charakteryzuje się bardzo dużą efektywnością energetyczną. Pozwoliło nam to w ciągu 4 i pół roku całkowicie spłacić zadłużenie Wodnego Parku, które musieliśmy zaciągnąć na budowę obiektu. Jest to ewenement nie tylko na skalę polską, ale i europejską. Wodny Park Tychy jest jednym z najlepszych obiektów komunalnych w Polsce, bo pod względem efektywności energetycznej, a także pod względem efektywności finansowej i biznesowej nie ma sobie równych.
Wodny Park Tychy współpracuje z Urzędem Miasta w sprawie aktywizacji różnych grup społecznych. Jak wygląda ta współpraca?
Drugie klasy szkół podstawowych w Tychach mają zagwarantowaną obowiązkową naukę pływania w naszym aquaparku – z lekcji nauki pływania korzysta 1 200 dzieci. Uczymy także bezpiecznego zachowania w wodzie – organizujemy pokazy ratownictwa i resuscytacji, zwiększamy świadomość i rolę odpowiedzialnych zachowań nad wodą. Park Wodny współpracuje z miastem także w kwestii aktywizacji tyskich seniorów, dla których, po zakupie biletu godzinowego, następna godzina jest darmowa.
Porozmawiajmy teraz o Regionalnym Centrum Gospodarki Wodnościekowej (RCGW)…
RCGW funkcjonuje już ponad 25 lat i w tym czasie przeszło bardzo duże przeobrażenia. Przekształciliśmy się w firmę, która jest wzorem do naśladowania w Polsce i za granicą, ponieważ w zakresie efektywności energetycznej jesteśmy liderem także w Europie. Oparliśmy nasz rozwój na gospodarce energetycznej. Na oczyszczalni i w Parku Wodnym produkujemy ponad 15 tys. MWh energii elektrycznej i 62 tys. GJ ciepła rocznie. To daje nam przewagę nad innymi tego typu obiektami, z których w Polsce żaden inny nie przekroczył jeszcze 100 proc. własnych potrzeb energetycznych. Dla porównania: w Polsce średnie pokrycie potrzeb oczyszczalni w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, wynosi 40 proc. i 47 proc. w miastach do 100 tys. mieszkańców. My pokrywamy 210 proc. potrzeb oczyszczalni.
Tę nadwyżkę przekierowujemy do Parku Wodnego, a jeszcze pozostałą część sprzedajemy do sieci. I to jest to, co wyróżnia nas na tle innych tego typu obiektów komunalnych, które są najbardziej energochłonnymi obiektami w gospodarce miast. Niewykorzystaną energię moglibyśmy z powodzeniem przekazać do trolejbusów. Nasz przykład pokazuje, że trzy najbardziej energochłonne obiekty komunalne: transport miejski, aquapark miejski, oczyszczalnia – mogą być zasilane z tego samego źródła, z jednego nośnika energii, jakim jest biogaz wytwarzany z odpadów.
Jak wygląda Wasza obecna strategia działania?
Obecnie stawiamy na unowocześnienie i samowystarczalność. Zarządzamy siecią 400 km kanalizacji sanitarnej, którą poddajemy modernizacji. Na 10 przepompowniach zamontowaliśmy układy fotowoltaiczne w całości pokrywające ich zapotrzebowanie energetyczne. Jakość ścieków oczyszczonych jest bardzo dobra, produkujemy również szarą wodę, którą wykorzystujemy do celów technologicznych na zakładzie. Charakterystyczne jest również to, że wszystkie działania podejmujemy w oparciu o własną pracę badawczą. W naszym ośrodku, przy pomocy wyhodowanych mikroorganizmów, udało nam się wytworzyć biowodór. Będziemy dalej badać tę technologię.
Przyjmujemy również rozmaite odpady biodegradowalne z różnych przemysłów, które także przerabiany na biogaz. Takich odpadów przyjmujemy od 95 do 103 tys. ton rocznie – to prawie trzy razy więcej niż największa biogazownia w Bawarii. Nasze zakłady zwiedzają ministrowie, posłowie, senatorowie – zapoznają się z naszymi rozwiązaniami i chcą to implementować w innych regionach kraju.
Na koniec pytanie o przyszłość. Czy w ramach Parku Wodnego oraz RCGW planujecie jakieś instalacje i innowacje?
Cały czas się rozwijamy. W aquaparku 14 lipca zostanie otwarta nowa sauna – jedna z największych w Polsce – na 111 osób. Mamy przygotowaną rozbudowę basenu zewnętrznego, przewidujemy także budowę pełnowymiarowego lodowiska krytego. W oczyszczalni planujemy natomiast budowę nowych źródeł wytwórczych biogazu. Naszym celem jest podwojenie ilość biogazu, którą do tej pory wytwarzaliśmy, poprzez budowę nowych komór fermentacyjnych, nowych agregatów prądotwórczych i nowej kogeneratowni.