GK Stalprofil buduje swoją pozycję w czterech obszarach biznesowych, dla których wspólnym mianownikiem jest stal
Pryzmat | Pryzmat Zagłębie | Stalprofil SA
Oferowany przez firmę wyroby hutnicze są dostarczane przez najlepszych producentów na rynki lokalne i dla odbiorców zagranicznych. Grupa Stalprofil oferuje także stalowe konstrukcje obiektów kubaturowych oraz zaawansowane technicznie konstrukcje maszynowe. Dla znanych światowych marek wykonuje również elementy wyposażenia inteligentnych magazynów wysokiego składowania – i sama inwestuje w taki model magazynu.
Obecnie GK Stalprofil jest w trakcie procesu inwestycyjnego. Grupa kilka lat temu wprowadziła nowoczesne metody związane z przechowywaniem, logistyką i dystrybucją materiałów, wykorzystując w pełni automatyczny magazyn wysokiego składowania zlokalizowany w Katowicach. Rozwiązanie to dobrze sprawdziło się w ramach działalności Stalprofilu i obecnie kolejny taki magazyn powstaje w Dąbrowie Górniczej, w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu.
„Magazyn wysokiego składowania będzie wykorzystywał rozwiązania charakterystyczne dla Przemysłu 4.0, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań informatycznych. Przede wszystkim jednak nowoczesne rozwiązania logistyczne i pełna ich digitalizacja mają zwiększyć szybkość obsługi zamówień i optymalizować koszty działania” – wyjaśnia Henryk Orczykowski, prezes Stalprofilu.
Wedle założeń budowa kolejnego magazynu wysokiego składowania powinna mieć pozytywny wpływ na przyszłe przychody spółki w segmencie stalowym. Ma to być wynikiem wprowadzenia do oferty handlowej nowych asortymentów wyrobów hutniczych, które mają wzmocnić zwłaszcza ofertę prętów, płaskowników i profili lekkich. Spółka jest jednym z polskich liderów dystrybucji stali na rynku krajowym, specjalizującym się przede wszystkim w wyrobach długich. Nowy magazyn ma mieć pojemność około 12 tys. ton wyrobów hutniczych. Łączna wartość nakładów na tę inwestycję szacowana jest na kwotę ok. 45 mln zł netto.
Drugą odnogą działalności GK Stalprofil jest aktywność związana z infrastrukturą sieci przesyłowych gazu i innych mediów. W tym segmencie Stalprofil jest niekwestionowanym liderem rynku – zdecydowana większość instalowanych w Polsce rur stalowych do przesyłu gazu pochodzi z centrum izolacji antykorozyjnych produkcji Stalprofil. Grupa dostarcza izolowane rury gazowe również na rynek europejski. Co więcej, Stalprofil, jako generalny wykonawca, buduje z wykorzystaniem rur stalowych gazociągi przesyłowe o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Stalprofil realizuje konstrukcje gazociągowe nawet w trudnych warunkach, gdzie jedyną możliwością są prace w technologiach bezwykopowych – np. na terenach objętych programami Natura 2000 czy pod ściekami wodnymi.
Izostal – część GK Stalprofil – może pochwalić się największym w Europie Środkowej Centrum Izolacji Antykorozyjnych rur. Firma dostarcza 85 proc. wykorzystywanych w Europie rur izolowanych – albo bezpośrednio, albo poprzez podwykonawstwo. Firma stale – i z sukcesami – pracuje nad nowymi technologiami. Jednym z projektów, nad którym pracuje spółka, są rury do przesyłu wodoru, który według większości ekspertów jest niezbędnym elementem transformacji energetycznej. Dzięki takim działaniom – opartym na innowacjach rozwoju i wprowadzaniu najnowszych technologii do procesów produkcyjnych, Stalprofil SA nieprzerwanie od ponad 20 lat generuje zysk i wypłaca co roku dywidendę swoim akcjonariuszom. Stalprofil to firma, która generuje ponad 1,5 mld zł przychodów rocznie – a zatrudnienie znajduje w niej ponad 550 osób.
„Każdą złotówkę kapitału zdobywaliśmy sami, zbudowaliśmy ogromny potencjał ludzki, materialny, organizacyjny, finansowy, który teraz procentuje w postaci radzenia sobie w tych trudnych sytuacjach na rynku” – podkreśla prezes Henryk Orczykowski.