W Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach (ZDZ) odbyło się oficjalne otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności SkyPort w dziedzinie eksploatacja portów i terminali lotniczych w Katowicach
Biznes | 157: Biznes | ZDZ Katowice
W wydarzeniu wzięli udział m.in.: prezes ZDZ Katowice Jacek Kwiatkowski, senatorki RP: Halina Bieda i Joanna Sekuła, prezydent miasta Katowice Marcin Krupa i jego zastępca Waldemar Bojarun oraz przedstawiciele samorządu gospodarczego, instytucji miejskich, służb mundurowych.
Symbolicznego przecięcia wstęgi, otwierającego nowy rozdział w systemie edukacji, dokonali prezes ZDZ Katowice Jacek Kwiatkowski, prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej prof. dr. hab. inż. Bogusław Łazarz oraz wiceprezes Śląskiego Klastra Lotniczego Jarosław Bulanda.
Nowa jednostka edukacyjna, jest rezultatem współpracy lidera projektu, Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, z partnerami biznesowymi – Śląskim Klastrem Lotniczym oraz naukowym – Politechniką Śląską Wydziałem Transportu i Inżynierii Lotniczej. Projekt ten realizuje koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs) a umowa na realizację projektu została podpisana w lipcu 2023 r. i stanowi jeden z kamieni milowych realizowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
„Otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności SkyPort w Katowicach to dla nas ogromne osiągnięcie, na które pracowaliśmy przez wiele lat” – podkreślił prezes ZDZ Jacek Kwiatkowski. „Nasze doświadczenie w prowadzeniu działalności edukacyjnej, w tym w technikum lotniczym, dało nam solidne fundamenty do rozwoju nowego projektu. Jesteśmy dumni z faktu, że nasze BCU jest pierwszym w Polsce, które rozpoczęło działalność w ramach ambitnego planu tworzenia 120 branżowych centrów umiejętności” – dodał.
Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie eksploatacji portów i terminali lotniczych będzie otwarte dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz pracowników portów lotniczych i umożliwi uzyskanie czy uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub w ogóle przebranżowienie się na obszar związany z eksploatacją portów i terminali.
Szczególnym wsparciem zostaną otoczone osoby pracujące lub uczące się w ramach kierunków technicznych: lotniskowych służb operacyjnych czy właśnie eksploatacji portów i terminali. Uczestnicy będą rozwijać umiejętności z obszaru obsługi urządzeń lotniskowych, symulacji pracy na lotnisku, obsługi dronów, specjalistycznych robotów oraz programów logistycznych i magazynowych.