ŚPPT – Przestrzeń spotkania biznesu z nauką i samorządem. Rozmowa z Tomaszem Leszczyńskim, Prezesem Zarządu Śląskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej
Biznes | Wydanie 158 | ŚPPT
Chcielibyśmy rozwijać potencjał ŚPPT jako centrum transferu technologii, ale również ośrodka wspierania biznesu w zakresie pozyskiwania dotacji, grantów krajowych oraz środków unijnych, szczególnie w zakresie transformacji energetycznej i dekarbonizacji.
Śląski Park Przemysłowo-Technologiczny zorganizował konferencję nt. Smart City. Jak podsumowuje Pan to wydarzenie?
Konferencja była bardzo udana. Uczestnicy byli zadowoleni nie tylko z merytorycznego aspektu wydarzenia, ale także z możliwości spotkania ludzi z branży i networkingu. Przy okazji konferencji nawiązaliśmy współpracę, zarówno z ośrodkami badawczo-rozwojowymi, jak i dużymi firmami energetycznymi, zajmującymi się IT i cyberbezpieczeństwem. Udało nam się stworzyć centrum innowacyjnych transferów technologicznych, ważnych z punktu widzenia krajowego i międzynarodowego. Na co dzień Park ściśle współpracuje z prezydentem Rudy Śląskiej i Urzędem Miasta przy różnego typu innowacyjnych projektach.
Jednym z naszych celów było inicjowanie zmian związanych z transferem technologii. Kolejnym projektem w tym zakresie będzie konferencja związana ze współpracą z krajami afrykańskimi. Zapraszamy na nią zarówno przedstawicieli sekcji rządowych z różnych krajów afrykańskich, jak i przedstawicieli firm, które chciałyby nawiązać współpracę gospodarczą w Afryce.
Jaki jest plan rozwoju Śląskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego?
Chcemy utworzyć centrum badawczo-szkoleniowe z punktu widzenia absorpcji tzw. transformacji energetycznej, czyli dekarbonizacji przemysłu, wygaszania kopalń i przebranżowienia osób, które z tego tytułu stracą pracę. Chcemy organizować akredytowane kursy, w których będziemy przygotowywać byłych pracowników kopalni do odnalezienia się na rynku. Staramy się stworzyć ośrodek akredytacyjny z uprawnieniami zawodowymi. Chcemy także stworzyć wsparcie dla sektora zarządzającego – kursy i studia podyplomowe i MBA. Jest to możliwe, ponieważ współpracujemy także z sektorem naukowym – z Politechniką Śląską i Akademią Górnośląską.
Chcemy być częścią transformacji energetycznej regionu i pomóc ją przeprowadzić w sposób zrównoważony. Jako ŚPPT możemy pomóc samorządom, które szukają odpowiednich rozwiązań na transformację u siebie – możemy pomóc w etapie koncepcyjnym i projektowym. Wierzymy, że działalność biznesowa ma sens tylko wtedy, gdy jest prowadzona we współpracy z innymi sektorami: nauką, samorządem – i dlatego wydarzenia gromadzące przedstawicieli różnych instytucji mają sens.
Co jako ŚPPT możecie zaoferować dla biznesu?
Chcielibyśmy rozwijać potencjał ŚPPT jako centrum transferu technologii, ale również ośrodka wspierania biznesu w zakresie pozyskiwania dotacji, grantów krajowych oraz środków unijnych, szczególnie w zakresie transformacji energetycznej i dekarbonizacji. Współpracujemy z różnymi specjalistami z branży – zarówno z dużymi koncernami energetycznymi, jak i teleinformatycznymi. Będziemy starali się nawiązać współpracę przy rewitalizacji terenów poprzemysłowych – posiadamy szerokie kontakty ze środowiskiem branżowym z całej Europy.
Ostatnio złożyliśmy nawet ofertę do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i mamy nadzieję, że nasz projekt spotka się z życzliwym przyjęciem. Chcielibyśmy także zacząć współpracę ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń SA – moglibyśmy przygotowywać posiadane przez nich tereny pod rewitalizację. W ŚPPT utworzyliśmy komórkę B+R, która będzie kluczowa z punktu widzenia rozwoju samego Parku, a także punktu widzenia naszej atrakcyjności dla kontrahentów. Pozyskujemy różne technologie, którymi zarządzamy, mając na uwadze potrzeby rynkowe. Wdrożyliśmy technologie oszczędzające energię cieplną. Średni uzysk w skali rocznego bilansu cieplnego to ok. 20 procent.
W ramach tej komórki organizujemy także tzw. sektorowe burze mózgów, na które zapraszamy specjalistów z danego tematu i staramy się nie tylko wymieniać doświadczenia, ale przede wszystkim stworzyć zarys projektów, które będziemy w tym zakresie rozwijać i które będą „trampoliną” do wspólnej realizacji większych projektów. Jako ŚPPT inicjujemy też współpracę między naszymi partnerami. Można więc powiedzieć, że ŚPPT jest przestrzenią spotkania biznesu z nauką i samorządem, a także miejscem zawiązywania współpracy.
Rozmawiała Barbara Sadkowska