Dzień Hutnika. Łukasiewicz – IMN (Instytut Metali Nieżelaznych)
Biznes | Wydanie 158 | Łukasiewicz – IMN
Pracownicy Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych świętowali Dzień Hutnika w Centrum Konferencyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej.
W uroczystości oprócz pracowników Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych wzięło udział wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się: przedstawiciele administracji państwowej, samorządowej, reprezentanci świata nauki, biznesu i innych dziedzin. Zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystości przyjęli m.in. prof. Maria Mrówczyńska – podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW – Nauka i Edukacja), Izabela Najda-Jędrzejewska – z-ca dyrektora w Departamencie Innowacji i Rozwoju MNiSW, Joanna Pauly – dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych w Ministerstwie Przemysłu.
Wśród przedstawicieli licznie reprezentowanego świata nauki znaleźli się: rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk i rektor-elekt prof. Marek Pawełczyk – prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej. Zaproszenie przyjęli przedstawiciele instytutów należących do Sieci Badawczej Łukasiewicz, a także partnerzy biznesowi i kontrahenci Łukasiewicz – IMN. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił również prof. Zbigniew Śmieszek – wieloletni dyrektor Instytutu.
Działalność Instytutu i jego obecną sytuację zaprezentowała dyrektor Łukasiewicz – IMN dr inż. Barbara Juszczyk. „Widocznym trendem jest rosnące zapotrzebowanie na produkty zrównoważone i przyjazne dla środowiska” – mówiła dyrektor Juszczyk. „Działalność Instytutu koncentruje się na czterech podstawowych kierunkach: zielona, niskoemisyjna gospodarka, inteligentna i czysta mobilność, obronność i bezpieczeństwo oraz zdrowie.
Instytut prowadzi szeroką współpracę z firmami nie tylko z branży metali nieżelaznych, ale również z sektorem energetyki, elektroniki, lotnictwa, automotive, a także bezpieczeństwa i obronności. W naszym portfolio znajduje się ponad 6 tys. firm zarówno z kraju, jak i zagranicy. Należy podkreślić, że prawie 90 proc. przychodów Instytutu, pochodzi z rynku. Instytut w liczbach to 500 pracowników, 170 mln zł przychodów rocznie oraz realizacja ponad kilkudziesięciu projektów rocznie”.
Do zebranych z życzeniami z okazji Dnia Hutnika zwrócił się także prof. dr hab. inż. Rafał Dańko – przewodniczący Rady Instytutu, prorektor ds. studenckich Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
„W imieniu Rady Instytutu chciałem Wam wszystkim złożyć najserdeczniejsze życzenia i gratulacje z okazji dzisiejszego święta – dla Was wszystkich związanych z tym Instytutem. Mając wiedzę na temat pracy, którą wykonujecie tutaj na co dzień, jesteśmy pod wrażeniem Waszych dokonań. Było ich naprawdę dużo i to jest zasługa Waszej pracy, za którą Wam szczególnie dziękujemy. Z okazji tego święta życzę dużo energii, siły, optymizmu, determinacji, ponieważ przed nami jest pewnie jeszcze więcej pracy w przyszłości” – mówił przewodniczący Rady.
Grono pracowników Łukasiewicz – IMN zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi oraz nagrodami za osiągnięcia naukowe i za długoletnią pracę. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Sławomir Styczyński, Brązowy Krzyż Zasługi – Grzegorz Lota. Nagrody Instytutu za rok 2023 przyznano w: konkursie na najlepszą publikację i monografię, konkursie na najlepszą pracę badawczo-rozwojową, wyróżniono również autorów najlepszych innowacji i wynalazków ubiegłego roku.
Wydarzeniu towarzyszył występ Orkiestry Dętej Huty Łabędy. Uroczystość poprowadził Grzegorz Romanow. Dalsza część obchodów Dnia Hutnika odbyła się w restauracji Chata Polaka w Gliwicach.