Współpraca: Politechnika Śląska i Grupa Orlen

Współpraca: Politechnika Śląska i Grupa Orlen

Politechnika Śląska i Orlen podpisali umowę Konsorcjum Przemysłowo-Naukowego w dziedzinie katalizy „NEXT-CATALYSIS”.

Inicjatywa ma na celu nawiązanie i zacieśnianie współpracy Grupy Orlen z najlepszymi ośrodkami badawczymi w Polsce w zakresie opracowywania nowych katalizatorów, a także wymiany wiedzy i doświadczeń oraz edukacji przyszłych kadr pracowników obszarów badawczo-rozwojowych. W konsorcjum parterem będzie również Uniwersytet Warszawski. 

Z ramienia Politechniki Śląskiej umowę podpisał rektor Uczelni prof. Marek Pawełczyk, ze strony Orlenu prezes zarządu Ireneusz Fąfara. Dzięki podpisanemu porozumieniu, Politechnika Śląska stanie się liderem współpracy z jedną z największych firm w Europie.

Celem Konsorcjum jest realizacja wspólnych Projektów Badawczo-Rozwojowych, kształcenie przyszłych kadr naukowców, rozwój innowacyjnych materiałów katalitycznych dla procesów przemysłowych prowadzonych w grupie kapitałowej Orlen a także transfer wiedzy oraz budowa relacji biznesowych pomiędzy przemysłem a światem nauki. 

Liderem Konsorcjum jest Orlen natomiast Partnerami Naukowymi – Politechnika Śląska oraz Uniwersytet Warszawski.

W ramach umowy organizowane będą szkolenia dla pracowników Uczelni, warsztaty dla studentów obejmujące zagadnienia związane z procesami katalitycznymi prowadzonymi w Zakładach Produkcyjnych Orlenu, a także staże lub praktyki studenckie.

W ramach współpracy z Orlenem pracownicy Uczelni będą mogli brać udział w Projektach Badawczo-Rozwojowych realizowanych w ramach Konsorcjum. Umowa przewiduje również utworzenie w przyszłości wspólnie z Orlenem specjalności dotyczących katalizy na studiach II-stopnia, studiach podyplomowych oraz realizację doktoratów wdrożeniowych.

Powstanie Konsorcjum Przemysłowo-Naukowego w dziedzinie katalizy „NEXT-CATALYSIS” zostało zainicjowane przez Orlen jeszcze w 2023 roku, podczas III Naukowej Konferencji „Kataliza – teraźniejszość i przyszłość”. Ma zapewnić intensyfikację prac nad rozwojem innowacyjnych katalizatorów, które będą mogły zostać zastosowane w procesach przemysłowych, realizowanych przez Orlen w tym m.in. w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Kluczowym aspektem działania Konsorcjum jest wymiana wiedzy na temat najnowszych trendów w dziedzinie katalizy oraz tworzenie trwałych relacji pomiędzy światem nauki i biznesu. W ramach prowadzonych działań Orlen będzie współpracował z partnerami naukowymi – również w obszarze edukacji przyszłych kadr naukowców i pracowników obszarów badawczo-rozwojowych.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry