Sukces V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura oraz zapowiedź polskiej prapremiery opery Luiza Miller G. Verdiego w Operze Śląskiej
Opera Śląska, w ciągu ostatnich miesięcy, przyciągnęła uwagę zarówno polskiej, jak i międzynarodowej publiczności dzięki organizacji wydarzeń, które podkreślają jej rolę jako instytucji o wysokich ambicjach artystycznych i silnym poczuciu misji kulturalnej. Na szczególne uznanie zasługuje zakończona niedawno V edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, a także przygotowania do wyjątkowej, polskiej prapremiery opery Luiza Miller. Intryga i Miłość Giuseppe Verdiego.
Opera Śląska: honorowe patronaty i szerokie wsparcie
Tegoroczna, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura odbyła się w dniach 6–13 października 2024 roku, przyciągając do Bytomia śpiewaków i miłośników opery z całego świata. Wydarzenie, które Opera Śląska zorganizowała przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Śląskiego, miało charakter wyjątkowy ze względu na 45-lecie istnienia konkursu oraz 150. rocznicę urodzin patrona. Ten prestiżowy konkurs, zapoczątkowany w 1979 roku, od 2004 roku zyskał rangę międzynarodową i odtąd młodzi śpiewacy na stałe wpisali to wydarzenie jako ważny punkt w swojej karierze. Łączna pula nagród w tej edycji konkursu to ponad 40 tyś. Euro.
Konkurs wspierany był przez przedstawicieli kultury, miast i instytucji. W jego Komitecie Honorowym zasiadali m.in. Minister Kultury Hanna Wróblewska, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Wojewoda Śląski – Marek Wójcik oraz Prezydent Katowic Marcin Krupa i Prezydent Bytomia – Mariusz Wołosz. Patronaty sprawowały również Teatry Operowe z Polski i Europy, które ufundowały nagrody specjalne w postaci występu na swoich scenach.
Tegorocznym odkryciem konkursu okazała się Gabriela Legun, młoda wokalistka, która zachwyciła jurorów swoim talentem, muzykalnością i warsztatem scenicznym. Jej interpretacje poruszały publiczność i jury, co zaowocowało zasłużoną wygraną.
Tak Konkurs podsumował Łukasz Goik – Dyrektor Opery Śląskiej i organizator konkursu:
„Jestem niezmiernie zaszczycony, że zaproszenie do grona jury przyjęły tak znakomite osoby jak Andrzej Dobber – baryton, Dyrektor Artystyczny Konkursu, prof. Ewa Biegas –Dziekan Wydziału Wokalno- Aktorskiego AM w Katowicach, Hannah Blum – Zastępca Dyrektora Artystycznego, Dyrektor ds. Obsad Semperoper w Dreźnie, Alan Green – właściciel Agencji Artystycznej Zemsky/Green Artists Management, prof. Izabela Kłosińska – Casting Director Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, dyrygent Patric Lange i Vasyl Vovkun – Dyrektor Lwowskiej Opery Narodowej.
Za nami czas ogromnych wzruszeń i nieprawdopodobnych muzycznych doznań, których dostarczyło 56 uczestników z 13 krajów; usłyszeliśmy, łącznie 238 arii operowych – każda z nich to wyjątkowa artystyczna osobowość, imponująca forma wokalna, talent oraz dowód na to, że w niedalekiej przyszłości na scenach operowych dane nam będzie podziwiać wspaniałych solistów.
Jestem dumny i szczęśliwy, że właśnie tutaj, na bytomskiej scenie, dla wielu z tegorocznych laureatów rozpoczyna się teraz prawdziwa artystyczna przygoda. Wierzę, że tak jak laureaci poprzednich edycji będą tutaj często wracali. Tegoroczna edycja należała do kobiet, bo to one triumfowały na najwyższym podium. Szczególnie gratuluje Gabrieli Legun, Aleksandrze Blanik, Irynie Haich oraz wszystkim wyróżnionym.”
„Luiza Miller” – intryga, miłość i dramat Schillera
Tuż po zakończeniu konkursu Opera Śląska przygotowuje się do kolejnego ważnego wydarzenia – polskiej prapremiery opery Luiza Miller. Opera ta, choć mniej popularna od innych dzieł Verdiego, jest dramatycznym obrazem walki o miłość i honor, które przypominają wielkie tragedie szekspirowskie. Libretto Luizy Miller, oparte na sztuce Friedricha Schillera, odwołuje się do głębokich emocji i ludzkich konfliktów, stanowiąc poruszający przykład bogactwa formy i treści w dorobku Verdiego.
Jak zauważył redaktor Adam Czopek w swoim artykule, „Powinno się westchnąć – nareszcie! Opera Śląska w Bytomiu na 16 listopada zapowiedziała premierę Luizy Miller Verdiego, dzieła zupełnie nieznanego na naszych scenach. Przez ponad 150 lat dyrektorzy naszych scen operowych skrzętnie omijali ten tytuł w swoich planach repertuarowych. Wreszcie wiosną pojawiła się wiadomość, że dyrekcja Opery Śląskiej rozważa premierę tego dzieła na własnej scenie, co stanie się niebawem faktem dokonanym! Pod pierwszą polską realizacją Luisy Miller podpiszą się: Frédéric Roels – reżyseria, Lionel Lesire – scenografia i kostiumy, Laurent Castaingt – reżyseria świateł. Pod względem muzycznym premierę przygotuje i poprowadzi Marco Guidarini. W obsadzie między innymi: Izabela Matula i Anna Wiśniewska-Schoppa (Luisa Miller), Anna Borucka, Renata Dobosz (Frederica), Łukasz Załęski Sang-Jun Lee (Roddolfo), Andrzej Dobber, Stanisław Kuflyuk, Adam Wożniak (Miller), Grzegorz Szostak, Aleksander Teliga Zbigniew Wunsch (Walter).
Produkcja powstaje w ramach międzynarodowej współpracy z Operą Grand Avignon, Operą de Tours (Francja) oraz Teatro di Como (Włochy).
Dzięki starannie dobranej obsadzie i intensywnej pracy zespołu artystycznego, prapremiera Luizy Miller w Polsce bez wątpienia stanie się ważnym wydarzeniem sezonu, które przyciągnie zarówno melomanów, jak i nowych widzów zainteresowanych sztuką operową.
Podsumowując, Opera Śląska nie tylko wzbogaca kulturalny krajobraz regionu, ale także wpływa na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej. Konkurs Didura oraz prapremiera Luizy Miller to inicjatywy, które wpisują się w misję opery, dążącej do tego, by Śląsk stał się miejscem, gdzie historia opery spotyka się z przyszłością i inspiruje nowe pokolenia artystów oraz widzów.