SRK do końca 2025 roku podaruje gminom 200 ha cennych terenów. To prawie tyle, ile przez całą minioną dekadę. To właśnie kierunek przemian, w którym podąża spółka
Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA podsumowała rok 2024. Bilans wydarzeń mijającego roku otwiera zmiana władz. Nowe otwarcie ściśle powiązane zostało z polityką sprawiedliwej transformacji. Sięgnięto po zakonserwowane dotąd aktywa, tak by zdynamizować regionalne procesy rozwojowe. Głównym atutem spółki jest dysponowanie prawie trzema tysiącami hektarów. To właśnie decyduje, że w procesie transformacji regionu spółka odgrywa kluczową rolę.
– Żeby aktywnie wpływać na oczekiwane w regionie przemiany musieliśmy dokonać szybkiego zwrotu w naszej działalności, porzucić pasywność i pobudzić aktywność Ruszyliśmy w kierunku przemian już od pierwszych zmian we władzach Spółki – mówił wkrótce po objęciu funkcji Jarosław Wieszołek, prezes SRK
Spółka kończy rok bezpłatnym przekazaniem gminom górniczym 50 hektarów. To zastrzyk inwestycyjny wart prawie 45 mln zł. Założenia na rok przyszły co najmniej trzy razy tyle. Najwięksi beneficjenci to: Katowice, Bytom, Ruda Śląska, Goczałkowice-Zdrój.
– W odróżnieniu od poprzednich władz, nie konserwujemy” pogórniczego majątku, ale otwieramy go na inwestycje podkreśla prezes.
Patrząc w przyszłość SRK wypracowała receptę poszerzającą grono beneficjentów. To inicjatywa zwiększenia katalogu jednostek samorządu, które mogą ubiegać się o należące do spółki nieruchomości. W nowelizacji ustawy górniczej SRK postuluje o umożliwienie przekazywania gruntów pokopalnianych wszystkim gminom, a nie tylko, jak dotąd, gminom górniczym oraz na rzecz powiatu, województwa i jednostki organizacyjne Skarbu Państwa realizujące zadania publiczne.
Spółka dysponuje także licznymi nieruchomościami pozwalającymi na realizację funkcji mieszkaniowych. W minionym roku przekazaliśmy gminom nieodpłatnie 22 hektary warte 26 mln zł. Na sprzedaż czekają prawie 33 ha (100 nieruchomości), Najwięcej w: Zabrzu, Rudzie Śląskiej i Bytomiu.
Nowe otwarcie w Spółce oznacza sukcesywne uwalnianie” własnych mieszkań. Przyjęta została zasada sprzedawania wszystkich pustostanów, które są we wspólnotach mieszkaniowych. Lokale takie już trafiają na rynek.
Wyznaczony przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń kierunek przemian będzie kontynuowany i w kolejnych latach działalności dynamizowany. Równolegle SRK wypełnia swoje ustawowe obowiązki związane m.in. z odwadnianiem, likwidacją szkód górniczych, obsługą rent wyrównawczych i rekultywacją terenów.
– SRK jest kluczowym podmiotem w procesie transformacji regionu Mamy zielone światło na uwalnianie terenów doświadczonych przez działalność przemysłową. Na nowe inwestycje możemy przeznaczyć 3 tys. ha. Połowa jest już odpowiednio przygotowana, a 25 proc. Wymaga rekultywacji, która zresztą jest w toku. W przyszłym, jubileuszowym dla Spółki roku, będziemy jeszcze intensywniej pracować, by z powodzeniem realizować wszystkie nasze zadania – zapowiada prezes SRK