Tragedia Górnośląska: wystawa z okazji 80. rocznicy

Tragedia Górnośląska: wystawa z okazji 80. rocznicy

W Gmachu Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja prasowa dotycząca inauguracji wystawy z okazji 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej

Wydarzenia | Urząd Marszałkowski

W konferencji uczestniczyli m.in.: Joanna Bojczuk – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, przewodniczący Sejmiku Śląskiego Jacek Jarco, wojewoda śląski Marek Wójcik, Halina Bieda – Senator RP, Urszula Koszutska – Posłanka ze Śląska oraz eurodeputowany Łukasz Kohut.

Tragedia Górnośląska: wystawa z okazji 80. rocznicy

Wystawa „Mōj Ōpa tyż boł deportuwany. Los Górnoślązaków deportowanych do ZSRR w 1945 roku” została przygotowana przez Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków. Była już prezentowana w Senacie RP, a niedługo zostanie zaprezentowana w Parlamencie Europejskim.

Celem wystawy jest upamiętnianie i popularyzowanie wiedzy o jednym z najdramatyczniejszych rozdziałów w historii Górnego Śląska, nazywanym w regionalnej kulturze pamięci Tragedią Górnośląską. Niestety temat ten nadal jest mało znany, nie tylko w ogólnopolskiej debacie publicznej, ale także w regionalnej historii XX wieku. Od blisko dziesięciu lat Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku dokumentuje tę historię. Skala represji była tak duża, że do dzisiaj od świadków historii można usłyszeć zdanie, które jest już swego rodzaju symbolem tej tragedii: „Mōj Ōpa tyż boł deportuwany” (opa po śląsku dziadek). Autorzy wystawy chcą utrwalić doświadczenie historyczne pokolenia naszych dziadków.

Tragedia Górnośląska rozpoczęła się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej na Śląsk pod koniec stycznia 1945 roku. Był to okres sowieckich i polskich komunistycznych represji w latach 1945–1948, które doprowadziły do śmierci tysięcy osób, deportacji kilkunastu tysięcy mieszkańców regionu na przymusowe roboty do Związku Sowieckiego.

Uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego rok 2025 jest rokiem Tragedii Górnośląskiej.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry