Minister Marzena Czarnecka podsumowała pierwszy rok działalności Ministerstwa Przemysłu. Podczas konferencji prasowej przedstawiono także główne założenia aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ)
Wydarzenia | Ministerstwo Przemysłu
Jako największe sukcesy resortu minister Marzena Czarnecka wymieniła nowelizację wniosku dotyczącego notyfikacji węgla kamiennego, zbudowanie resortu od podstaw i sankcje wprowadzone na LPG.
Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu Paweł Gajda przedstawił główne założenia aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ).

Dyrektor przypomniał, że umiejscowieniem pierwszej elektrowni jądrowej jest Lubiatowo-Kopalino w powiecie wejherowskim. Tę inwestycję realizuje spółka Polskie Elektrownie Jądrowe i konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel. Jeszcze w roku 2025 plac budowy do rozpoczęcia prac przygotowawczych ma zostać przekazany wykonawcy, a zakończenie budowy jest planowane na rok 2035.
Ministerstwo podało, że preferowane lokalizacje drugiej elektrowni jądrowej to Bełchatów i Konin, a pozostałe brane pod uwagę lokalizacje to Kozienice i Połaniec. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2032 r., a rozruch pierwszego z trzech bloków – w 2040 r.
Aktualizacja PPEJ zakłada wydanie decyzji środowiskowej, zakończenie badań lokalizacyjnych i decyzję o ustaleniu lokalizacji w 2028 r. W 2029 r. mogłoby nastąpić złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki i rozpoczęcie prac przygotowawczych na terenie budowy. Zgodnie z obecnym harmonogramem w 2031 r. powinno nastąpić wydanie zezwolenia na budowę, a rok później rozpoczęcie budowy pierwszego bloku. Zakończenie budowy pierwszego bloku wraz z rozruchem zakładane jest na 2040 r., a analogiczne działania dla dwóch kolejnych bloków – w latach 2041-42.