24. Międzynarodowy Kongres Marketingu Publicznego i Non-Profit – uroczyste otwarcie w Willi Goldsteinów

24. Międzynarodowy Kongres Marketingu Publicznego i Non-Profit – uroczyste otwarcie w Willi Goldsteinów

W historycznych wnętrzach Willi Goldsteinów w Katowicach zainaugurowano 24. Międzynarodowy Kongres Marketingu Publicznego i Non-Profit – jedno z najważniejszych wydarzeń w europejskim kalendarzu naukowym i eksperckim poświęconym komunikacji sektora publicznego, organizacji pozarządowych i środowiska akademickiego.

Wydarzenia | Akademia Górnośląska  | XXIV Międzynarodowy Kongres Marketingu Publicznego i Nonprofit w Katowicach

Europerspektywy 24. Międzynarodowy Kongres Marketingu Publicznego i Non-Profit – uroczyste otwarcie w Willi Goldsteinów

Kongres, współorganizowany przez International Association of Public and Non-Profit Marketing (IAPNM) oraz Akademię Górnośląską, zgromadził wybitnych przedstawicieli świata nauki, samorządu, administracji rządowej, fundacji oraz biznesu odpowiedzialnego społecznie.

Wydarzenie odbywające się w sercu Górnego Śląska ma na celu wspólne poszukiwanie odpowiedzi na wyzwania współczesności – od budowania wiarygodności instytucji publicznych po tworzenie trwałych więzi między organizacjami non-profit a społecznościami lokalnymi. Tegoroczna edycja kongresu odbywa się pod hasłem „Łącząc przeszłość z przyszłością: marketing publiczny i non-profit dla obszarów poprzemysłowych”.

Akademia Górnośląska gospodarzem idei i debaty

Na rozpoczęcie kongresu głos zabrała rektor Akademii Górnośląskiej, dr Marta Adamczyk, wyrażając dumę z faktu, że to właśnie jej uczelnia – z ponad 30-letnią tradycją edukacyjną, także poza granicami Polski – jest gospodarzem międzynarodowego forum idei.

Europerspektywy 24. Międzynarodowy Kongres Marketingu Publicznego i Non-Profit – uroczyste otwarcie w Willi Goldsteinów

– Z ogromną radością i poczuciem zaszczytu otwieram 24. Międzynarodowy Kongres Marketingu Publicznego i Nonprofit, organizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Międzynarodowego Marketingu Publicznego i Akademię Górnośląską – uczelnię akademicką, która od ponad 30 lat aktywnie działa na rzecz edukacji młodzieży i dorosłych, oferując szeroki wachlarz studiów, kursów i szkoleń, również poza granicami Polski.

Temat przewodni kongresu – „Most między przyszłością a przeszłością. Marketing publiczny i nonprofit dla obszarów poprzemysłowych” – trafnie oddaje wyzwania i szanse regionów takich jak nasz. Przez najbliższe dni będziemy wspólnie eksplorować, jak marketing wartości i empatii może wspierać rozwój społeczny, budować tożsamość instytucji publicznych i realnie wpływać na postawy społeczne.

Szczególnie cieszy mnie obecność gości z całej Polski oraz z zagranicy – m.in. z Brazylii, Norwegii, Irlandii, Chorwacji, Węgier czy Portugalii. To dowód na to, że idee rozwijane w sercu Śląska znajdują odbicie na arenie międzynarodowej.

Mam nadzieję, że ten kongres będzie nie tylko naukową ucztą, ale też okazją do budowania trwałych relacji, wymiany doświadczeń i odkrywania potencjału, jaki drzemie w naszej wspólnej pracy na styku nauki, marketingu i odpowiedzialności społecznej – podkreśliła rektor Marta Adamczyk.

Rektor podkreśliła znaczenie kongresu jako potwierdzenia misji Akademii Górnośląskiej, ukierunkowanej na rozwój edukacji, innowacji i społecznej odpowiedzialności.

Europerspektywy 24. Międzynarodowy Kongres Marketingu Publicznego i Non-Profit – uroczyste otwarcie w Willi Goldsteinów

W imieniu administracji rządowej głos zabrał wojewoda śląski, Marek Wójcik, który wskazał na potrzebę wzmocnienia promocji działań instytucji publicznych w obliczu rosnącej dezinformacji oraz nierównej konkurencji z marketingiem komercyjnym.

Europerspektywy 24. Międzynarodowy Kongres Marketingu Publicznego i Non-Profit – uroczyste otwarcie w Willi Goldsteinów

— Dziękuję pani rektor za to, że Akademia Górnośląska podjęła się organizacji tej konferencji właśnie w Katowicach, na Śląsku. To ważne wydarzenie, tym bardziej że ma długą, bo już 24-letnią tradycję. To pokazuje, że tematy, które państwo poruszacie, są istotne i aktualne — wymagają cyklicznego omówienia i dostosowywania do zmieniającej się rzeczywistości.

Cieszę się, że pan prezydent Katowic tak pięknie zaprezentował nie tylko miasto, ale cały nasz region. Mam nadzieję, że wykorzystają państwo te cztery dni, aby zobaczyć, jak wygląda nasz fenomenalny proces transformacji — od przemysłowego regionu do nowoczesnej metropolii.

Jako administracja publiczna mamy ograniczone możliwości w zakresie promocji — brakuje nam środków i narzędzi, jakimi dysponuje sektor komercyjny. Dlatego tak istotne jest wsparcie środowiska naukowego, które bada te procesy i pomaga wypracowywać skuteczne strategie komunikacyjne – podkreślił wojewoda śląski Marek Wójcik.

Prezydent Katowic, dr inż. Marcin Krupa, powitał uczestników z całego świata, akcentując przemianę miasta z przemysłowego centrum w nowoczesną metropolię otwartą na naukę, innowacje i współpracę międzynarodową.

Europerspektywy 24. Międzynarodowy Kongres Marketingu Publicznego i Non-Profit – uroczyste otwarcie w Willi Goldsteinów

Bardzo się cieszę, że kolejna inicjatywa związana z jedną z grup gospodarczych Katowic zawitała do naszego miasta – powiedział Marcin Krupa, Prezydent Katowic. – Od wielu lat konsekwentnie inwestujemy w rozwój tzw. przemysłu spotkań. Organizacja kongresów i konferencji to nie tylko element promocji, ale realna siła napędowa lokalnej gospodarki. Dzięki takim wydarzeniom jak dzisiejsze, nasze miasto i region zyskują nowych odbiorców – osoby, które przyjeżdżają tu z całego świata i mogą na nowo odkryć Śląsk jako najbardziej gospodarczy region Polski, który przechodzi dynamiczną metamorfozę.

– Katowice to już nie tylko miasto kojarzone z przemysłem ciężkim i węglem. Dziś jesteśmy miastem kultury, nowoczesnych technologii, a także silnym ośrodkiem akademickim. To kolejny filar rozwoju – obok innowacji i zielonej transformacji – który budujemy świadomie, bazując na kreatywnym i przedsiębiorczym potencjale naszych mieszkańców – podkreślił prezydent Krupa.

W imieniu wiceministra edukacji narodowej Henryka Kiepury list gratulacyjny odczytał Leszek Boniewski, wyrażając uznanie dla Akademii Górnośląskiej jako inicjatorki wydarzenia o międzynarodowym znaczeniu.

Europerspektywy 24. Międzynarodowy Kongres Marketingu Publicznego i Non-Profit – uroczyste otwarcie w Willi Goldsteinów

Wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Ewa Lipka, zaznaczyła, że Katowice, czerpiąc siłę z przemysłu, skupiają się na przyszłości opartej na innowacjach, nowych technologiach i dynamicznym marketingu.

Międzynarodowa perspektywa i lokalna wrażliwość

Europerspektywy 24. Międzynarodowy Kongres Marketingu Publicznego i Non-Profit – uroczyste otwarcie w Willi Goldsteinów

Wykład inauguracyjny wygłosił prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauk o Marketingu Publicznym (IAPNM), prof. José Luis Vázquez Burguete. Opowiedział o historii organizacji i jej misji tworzenia platformy współpracy naukowej i eksperckiej między specjalistami z całego świata. Z uznaniem wyraził się o roli Akademii Górnośląskiej w organizacji tegorocznej edycji, której tematyka – transformacja obszarów poprzemysłowych – odzwierciedla nie tylko przemiany Śląska, ale i jego osobistą historię rodzinną związaną z przemysłem węglowym.

Debaty o wartościach i wizerunku nauki

Pierwsza z zaplanowanych debat – „Misja, Zaufanie, Dialog – Marketing oparty na wartościach w sektorze publicznym i non-profit” – moderowana była przez dr Joannę Strzelczyk-Łucką, prorektor ds. kształcenia Akademii Górnośląskiej. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele administracji lokalnej, organizacji pozarządowych i nauki, m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa, wiceprezydent Bielska-Białej Przemysław Kamiński, Michał Gawroński z Fundacji EKON oraz Beata Twardowska z Fundacji „Śląskie Anioły”.

Wspólnym mianownikiem wystąpień było przekonanie, że wartości – zwłaszcza transparentność i uczciwość – stanowią fundament skutecznego marketingu publicznego. Uczestnicy wskazywali na potrzebę bardziej systemowego podejścia do komunikacji z mieszkańcami, uwzględniającego empatię, lokalne potrzeby i spójność przekazu.

Druga debata – „Science Branding – nowa droga dla nauki” – koncentrowała się na wyzwaniach budowania wizerunku środowiska naukowego w przestrzeni publicznej. Moderatorką panelu była rektor Akademii Górnośląskiej dr Marta Adamczyk. Głos zabrali m.in. posłanka Urszula Koszutska, prof. Jerzy Małachowski (NCBiR) oraz dr Barbara Juszczyk (Sieć Badawcza Łukasiewicz). Podkreślano potrzebę angażowania młodzieży, wzmacniania społecznego autorytetu naukowców oraz kreowania atrakcyjnych narracji o roli nauki w życiu codziennym.

Kongres Marketingu Publicznego i Non-Profit – znaczenie dla regionu i świata

Kongres, którego gospodarzem jest Akademia Górnośląska, stanowi potwierdzenie rosnącej roli Katowic i całego Śląska jako centrum debat o zrównoważonym rozwoju, polityce publicznej i innowacyjnej komunikacji. Jako przestrzeń dialogu i wymiany doświadczeń, 24. edycja Kongresu Marketingu Publicznego i Non-Profit podkreśla, że współczesna transformacja – czy to gospodarcza, społeczna, czy klimatyczna – musi być zakorzeniona w wartościach i wspólnym działaniu.

Kolejne dni kongresu zapowiadają się równie intensywnie – z prelekcjami naukowców z Europy i Ameryki Południowej, warsztatami oraz sesjami networkingowymi. W centrum wszystkich działań pozostaje jedno przesłanie: skuteczny marketing publiczny i non-profit to nie tylko narzędzie, ale misja – realizowana dla ludzi i z ludźmi.

Kongres Marketingu Publicznego i Non-Profit – fotorelacja:

Udostępnij artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry