Akademia Górnośląska: Rok zmian i rozwoju

Akademia Górnośląska: Rok zmian i rozwoju

Dynamiczny rozwój Akademii Górnośląskiej, sukcesy naukowe i dydaktyczne oraz wzmacnianie współpracy z biznesem i środowiskiem międzynarodowym. o tym, co udało się osiągnąć przez pierwszy rok jej kadencji opowiada dr Marta Adamczyk, rektor Akademii Górnośląskiej

Biznes | Wydanie 161 | Akademia Górnośląska

Dynamiczny rozwój Akademii Górnośląskiej, sukcesy naukowe i dydaktyczne oraz wzmacnianie współpracy z biznesem i środowiskiem międzynarodowym. o tym, co udało się osiągnąć przez pierwszy rok jej kadencji opowiada dr Marta Adamczyk, rektor Akademii Górnośląskiej.

Pani Rektor, za Panią pierwszy rok kadencji. Jak podsumowałaby Pani ten czas?

To był rok intensywnych działań i wielu sukcesów, które pokazują, jak dynamicznie rozwija się Akademia Górnośląska. Naszym głównym celem było dostosowanie oferty dydaktycznej do aktualnych potrzeb rynku pracy – wprowadziliśmy dziesięć nowych specjalności na studiach podstawowych i szesnaście kierunków studiów podyplomowych, takich jak np. Psychologia sportu i motywacji, Menedżer ESG: Transformacja biznesu dla przyszłości czy Zarządzanie cyfrową transformacją. Zainteresowanie tegoroczną rekrutacją było naprawdę satysfakcjonujące, co pokazuje, że podążamy we właściwym kierunku.

dr Marta Adamczyk, rektor Akademii Górnośląskiej
dr Marta Adamczyk, rektor Akademii Górnośląskiej

Jakie były najważniejsze osiągnięcia Akademii w obszarze nauki?

Nasz rozwój naukowy to nie tylko liczby, ale przede wszystkim konkretne projekty. Otrzymaliśmy środki na realizację 7 projektów badawczych, w tym czterech konferencji krajowych i międzynarodowych, które angażują młodych naukowców, a także 6 projektów rozwojowych. Zorganizowaliśmy m.in. konferencje „Kariera bez barier. Niepełnosprawni na rynku pracy – szanse i wyzwania”, „Cyfrowe Horyzonty: Sztuczna Inteligencja i Digitalizacja w Służbie Public Relations i Marketingu” czy „Współczesne nurty zarządzania z perspektywy młodych naukowców,” która miała wsparcie Ministerstwa Edukacji i Nauki i przyciągnęła badaczy z różnych uczelni. Publikacje naszych pracowników także zasługują na wyróżnienie – ponad 200 artykułów naukowych w prestiżowych czasopismach krajowych i zagranicznych.

Oprócz osiągnięć naukowych widoczny jest również rozwój relacji z biznesem oraz współpracy międzynarodowej. Jakie kroki zostały podjęte w tych dziedzinach?

Podpisaliśmy 16 umów z czołowymi firmami regionu, co otworzyło przed naszymi studentami możliwości pracy nad projektami praktycznymi. Zależy nam, aby wiedza, którą przekazujemy, była jak najbliżej rzeczywistości zawodowej. Rozwój współpracy międzynarodowej to kolejny ważny punkt – w minionym roku podpisaliśmy 13 nowych umów z uczelniami i instytucjami zagranicznymi, a 80 studentów i pracowników Akademii uczestniczyło w programach wymiany z partnerami z 14 krajów. Kolejne projekty przed nami. Chcemy, aby międzynarodowe doświadczenia były dostępne dla jak największej liczby członków naszej społeczności.

Społeczność akademicka ma dla Pani szczególne znaczenie. Jakie wartości przyświecają Pani w budowaniu relacji?

Kluczowe są dla mnie autentyczność, szacunek i wzajemne wsparcie. Akademia Górnośląska to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale także przestrzeń, gdzie młodzi ludzie mogą liczyć na wsparcie i poczuć się częścią całej społeczności. Studenci angażują się w koła naukowe, biorą udział w konferencjach, projektach badawczych i społecznych. Studenci prawa, na przykład, udzielają porad pod okiem ekspertów w ramach funkcjonującej Kliniki Prawa, co rozwija ich umiejętności praktyczne i daje możliwość realnego wpływu na otaczające nas społeczeństwo, a studenci Wydziału Medycznego uczestniczą jako wolontariusze podczas odbywających się na terenie Śląska imprez plenerowych promujących zdrowy tryb życia. Akademia nie tylko stawia na naukę, ale także aktywnie wspiera rozwój młodzieży poza samą edukacją, prawda? Tak, to dla nas bardzo ważne. W zeszłym roku uruchomiliśmy Akademicką Szkołę Policealną, w której młodzież może zdobywać kwalifikacje w aż 9 zawodach, w tym 4 medycznych. Po raz 6. współorganizowaliśmy konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Potyczki prawne”, a także XXXVII Olimpiadę Wiedzy Ekonomicznej, zrealizowaliśmy projekt „Od ucznia do studenta – najlepsza ścieżka kariery w Metropolia GZM”, a aktualnie jesteśmy w trakcie realizacji zadań w ramach projektu Śląskie. Zawodowcy2. Staramy się jak najlepiej przygotować naszych absolwentów do wyzwań zawodowych, oferując programy edukacyjne rozwijające konkretne umiejętności. Ponadto nasi studenci zdobywają wysokie miejsca w prestiżowych konkursach takich jak Olimpiada Młodych Fizjoterapeutów czy „Accounting Academy” organizowanej przez Deloitte Polska.

Co chce Pani przekazać studentom, którzy w tym roku dołączyli do Akademii?

Przede wszystkim witam Was w miejscu, które stworzyliśmy z myślą o Waszej przyszłości. Pamiętajcie, że studia to nie tylko przywilej, ale i odpowiedzialność – zarówno nasza jako uczelni, jak i Wasza jako studentów. Przyszłość, która powinna być oparta na wartościach takich jak jakość, wiarygodność i innowacyjność. Celem Akademii Górnośląskiej jest dążenie do doskonałości w każdej dziedzinie naszej działalności, w poczuciu zaufania, transparentności i etycznego działania, dbając jednocześnie o dobre imię naszej uczelni. Chciałabym, aby każdy członek naszej społeczności akademickiej wiedział, że jego zaangażowanie ma znaczenie. Razem możemy tworzyć przyszłość Akademii, a każdy wkład w naszą wspólnotę jest cenny. Dziękuję za dotychczasowe wsparcie i zaufanie, które pozwala mi realizować moją wizję rozwoju Akademii Górnośląskiej.

Akademia górnośląska

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry