Drugi dzień EEC 2025: atom, samorządy i nowoczesny przemysł w centrum debaty

Drugi dzień EEC 2025: atom, samorządy i nowoczesny przemysł w centrum debaty

Agenda EEC 2025 obfitowała w strategiczne sesje tematyczne, których wspólnym mianownikiem były nowe technologie, zrównoważony rozwój i współpraca międzynarodowa.

Wydarzenia | EEC

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24 kwietnia) upłynął pod znakiem intensywnych debat o przyszłości Polski i Europy – od bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego, przez cyfrową transformację i rozwój przemysłu, aż po wyzwania finansowe samorządów.

Energetyka jądrowa: nowy filar transformacji

Szczególne miejsce w dyskusjach zajął temat budowy polskiego programu energetyki jądrowej. Podczas czterech paneli eksperckich omawiano m.in. rolę Skarbu Państwa jako inwestora, mechanizmy finansowania projektów atomowych, warunki akceptacji pomocy publicznej przez Komisję Europejską oraz potencjał zaangażowania krajowego przemysłu. Głos zabrała m.in. minister przemysłu Marzena Czarnecka, podkreślając znaczenie harmonogramu i technologicznej dojrzałości planowanych inwestycji.

Bezpieczeństwo żywnościowe, AI i cyfryzacja w gospodarce

Obok kwestii energetycznych istotną część drugiego dnia Kongresu poświęcono bezpieczeństwu żywnościowemu i ekspansji polskich produktów na rynki zagraniczne. Rozmawiano również o wpływie sztucznej inteligencji na przemiany gospodarcze i konieczności przyspieszenia cyfrowej transformacji państwa i biznesu.

Przemysł 5.0 i inwestycje międzynarodowe

W sesji „Przemysł. Inwestycje. Obronność” zaprezentowano filary Przemysłu 5.0 – od humanocentryczności i odporności na kryzysy, po zielone technologie i zaawansowaną automatyzację. Udział przedstawicieli czołowych firm i instytucji, takich jak Dassault Systèmes, ABB, Grupa Amica czy Politechnika Śląska, pozwolił uchwycić szerokie spektrum wyzwań i możliwości dla polskiego sektora przemysłowego.

Równolegle w sesji „Międzynarodowa współpraca gospodarcza” eksperci i liderzy rynków globalnych, w tym z Philip Morris, PAIH, VELUX czy Pandora, dyskutowali o rosnącym znaczeniu Polski w łańcuchach dostaw i centrach usług wspólnych. Wskazano m.in. na wzmacnianie relacji z inwestorami zagranicznymi oraz dalsze wykorzystanie potencjału specjalnych stref ekonomicznych.

Finanse samorządów i rewolucja regulacyjna

Drugi dzień EEC 2025: atom, samorządy i nowoczesny przemysł w centrum debaty

Szerokim echem odbiła się także debata „Samorząd. Regiony. Metropolie”, poświęcona finansowaniu JST w świetle nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przedstawiciele samorządów i administracji państwowej omawiali nowe algorytmy subwencji oraz skutki wprowadzenia regulacji dotyczących elektronicznych doręczeń, planowania przestrzennego i ochrony ludności. W sesji wzięła udział m.in. prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska.

Nowa mobilność dla Śląska

Zwieńczeniem dnia była sesja poświęcona projektowi Centrum Nowej Mobilności – inicjatywie, która ma umocnić pozycję Śląska jako regionu liderującego zielonym technologiom transportowym. W debacie udział wzięli m.in. Joanna Pauly dyrektor departamentu w Ministerstwie Przemysłu, Marcin Krupa, prezydent Katowic, Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Ewa Lipka, wiceprezes KSSE oraz Michał Kurtyka.

Wydarzenia towarzyszące EEC 2025: porozumienia i wyróżnienia

Ważnym akcentem drugiego dnia EEC 2025 były również wydarzenia towarzyszące. Podczas ceremonii „Top Inwestycje Komunalne 2025” uhonorowano najciekawsze projekty prorozwojowe w skali kraju. W gronie laureatów znalazły się m.in. Katowice – docenione za realizację I etapu budowy stadionu miejskiego, będącego jednym z kluczowych przedsięwzięć infrastrukturalnych w regionie.

Odbyło się również podpisanie listu intencyjnego między firmą ICEYE a władzami Katowic i województwa śląskiego, dotyczącego rozwoju przemysłu kosmicznego i innowacji. Podpisy złożyli: CEO ICEYE Rafał Modrzewski, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Porozumienie z ICEYE jest krokiem na drodze do rozwoju sektora kosmicznego w Katowicach i regionie, w którym już teraz obserwujemy dynamiczny wzrost nakładów na rzecz nowoczesnych technologii i innowacji. Firma ICEYE potwierdziła intencję ulokowania biura w przestrzeni katowickiego Hubu gamingowo-technologicznego. Ponadto, strony podejmą działania mające na celu zacieśnienie współpracy z regionalnymi uczelniami wyższymi.

List stanowi istotny impuls dla rozwoju regionu i wpisuje się w kluczowe założenia Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020+”, a także Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013–2020, zwłaszcza w obszarze wzmacniania potencjału innowacyjnego. Kierunek współpracy jest także spójny ze Strategią Rozwoju Miasta „Katowice 2030” oraz z misją powstającego katowickiego Hubu gamingowo-technologicznego.

Z kolei podczas briefingu prasowego przedstawiono nowy etap współpracy UNIMOT i Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. Na lotnisku w Pyrzowicach rozpoczyna się wdrażanie rozporządzenia UE w sprawie obowiązku stosowania zrównoważonych paliw lotniczych.

Unimot Aviation, spółka należąca do Grupy Unimot, zrealizowała pierwszą w Polsce fizyczną dostawę zrównoważonego paliwa lotniczego SAF (Sustainable Aviation Fuel) na polskie lotnisko. Paliwo zostało dostarczone do Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach, co stanowi istotny krok w kierunku dekarbonizacji transportu lotniczego w Polsce. Jest to również wyraźny dowód na gotowość spółki do świadczenia kompleksowych usług w nowym otoczeniu regulacyjnym, które od 2025 roku wymaga stosowania paliwa SAF w ilości co najmniej 2% całkowitej masy paliwa lotniczego na lotniskach spełniających definicję unijnego portu lotniczego.

Udostępnij artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry