Przyszły rok będzie należał do Katowic, które otrzymały tytuł „Europejskie Miasto Nauki 2024”! Miasto zamieni się w żyjące laboratorium, które przez 50 tygodni będzie inspirowało do działania mieszkańców całego regionu
Biznes | Biznes: 155 | Katowice
Całoroczny program wydarzeń wynikający z przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 to doskonała okazja, aby wytworzyć synergię pomiędzy lokalną społecznością a środowiskiem naukowym skupionym wokół katowickich uczelni. – Takie podejście pozwoli na wyzwolenie nowej energii, która wierzę, że stanie się bodźcem dla dalszego rozwoju naszego miasta. Przypomnę nasze starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oraz budowę Strefy Kultury, które dały impuls do rozwoju, ale i pozwoliły aktywizować mieszkańców. Liczę, że teraz wydarzenia związane z Europejskim Miastem Nauki Katowice 2024 pozwolą pokazać naukę w nowy, intrygujący i interesujący sposób. Chcemy pokazać, że nauka jest wokół nas – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
50 tematów na 50 tygodni
Idee 50 tygodni tematycznych koncentrować się będą wokół 6 ścieżek tematycznych Europejskiego Miasta Nauki: zdrowie i jakość życia, klimat i środowisko, przemysły przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe oraz kreacja i krytyka. Wydarzenia wpisane w program EMN Katowice 2024 będą spełniały potrzeby na jednym z czterech poziomów zasięgu: lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim, co pozwoli na kompleksową prezentację miasta w kontekście szeroko pojmowanej nauki. Dzięki temu lokalna społeczność odczuje, że realizowane inicjatywy mają realny wpływ na codzienność, a w skali regionu dojdzie do zwiększenia integracji środowiska akademickiego, edukacyjnego i gospodarczego.
Natomiast w skali kraju projekty będą oddziaływać na atrakcyjność turystyczną Katowic oraz postrzeganie miasta jako silnego ośrodka akademickiego co powinno przełożyć się również na zwiększenie rozpoznawalności miasta i śląskich uczelni na poziomie europejskim. Każdy spośród zaplanowanych 50 tygodni będzie miał swojego kuratora, eksperta w wybranej dziedzinie. Kuratorzy razem z pracownikami naukowymi, studentami, doktorantami oraz przedstawicielami otoczenia zewnętrznego uczelni, będą dbali o różnorodność proponowanych mieszkańcom aktywności. W każdym tygodniu znajdą się atrakcje zarówno dla dzieci czy młodzieży, jak i seniorów. Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 będzie oczywiście skupiało się na stolicy województwa śląskiego, jednak pojawią się również propozycje skierowane do mieszkańców innych miast regionu, co będzie odzwierciedleniem hasła, że nauka nie zna granic.
Czas przygotowań
Niebawem rozpocznie się etap wyłaniania konkretnych tematów dla każdego z 50 tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. W tym celu uruchomiona zostanie strona internetowa, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł zgłaszać interesujące go zagadnienia. Organizatorzy są otwarci na nawet najbardziej śmiałe propozycje, można też wskazywać wyzwania, na które należy zwrócić uwagę. To pierwszy element włączający lokalną społeczność w kształtowanie programu przyszłorocznych wydarzeń. Inauguracja obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 odbędzie się 9-11 grudnia 2023 w Spodku oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym podczas 7. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Otwarcie EMN Katowice 2024 uświetnione zostanie widowiskiem naukowo-artystycznym przygotowanym specjalnie na tę okoliczność.