Grupa Mokate rozwija się międzynarodowo

Grupa Mokate rozwija się międzynarodowo

Rozmowa z dr. Adamem Mokryszem, Prezesem Grupy Mokate oraz dr Katarzyną Mokrysz, Dyrektor Generalną

Mokate | Biznes | Wydanie 153

Jak w zmieniających się realiach rynkowych odnajduje się firma Mokate? Jaką strategię dalszego rozwoju biznesu przyjęliście na najbliższe miesiące, może lata?

Adam Mokrysz: Lubimy wyzwania, które wymagają odważnych i wizjonerskich działań. Dzięki naszemu doświadczeniu i wytrwałości udaje się im sprostać i z powodzeniem prowadzić ekspansję na międzynarodowych rynkach. Nasza działalność eksportowa stanowi ponad 80 proc. przychodów Grupy. Dalszy jej rozwój jest możliwy dzięki temu, że postawiliśmy na innowacyjność i jakość naszej oferty oraz konsekwentne budowanie trwałych relacji biznesowych.

Wierność tradycji i rodzinnym wartościom to podstawa dotychczasowego rozwoju biznesu Mokate. Czy rodzinny charakter firmy pomaga w prowadzeniu i dalszym rozwoju tak potężnego obecnie biznesu, jakim jest Grupa Mokate?

Katarzyna Mokrysz: Pod marką Mokate działamy już 32 lata. Obecnie jesteśmy przedsiębiorstwem międzynarodowym, z obrotem ponad 1,5 mld zł, a mimo to udało nam się zachować status firmy rodzinnej. Od wielu lat budujemy kulturę firmy opartą na poszanowaniu wartości i tradycji rodzinnych, a także na etosie pracy. W fabrykach Mokate w Polsce i w Czechach zatrudniamy ok. 1400 osób, w tym całe rodziny.

Postęp technologiczny, a w parze z nim idzie również innowacyjność w obszarze technologicznym i produktowym. Proszę opowiedzieć o procesie wdrażania innowacyjności w Grupie Mokate.

A.M.: Innowacyjność i jakość to klucze do sukcesu Mokate. Rynki nie stoją w miejscu, cały czas ewoluują. Trzeba bacznie śledzić zmieniające się zachowania konsumentów i za nimi nadążać, a nawet wyprzedzać. Warto tworzyć nowe trendy i inwestować w nowe kategorie produktowe. Rozwijamy się poprzez innowację oraz rozwój międzynarodowy czerpiąc najlepsze wzorce i pomysły ze świata. Rozbudowa bieżących aktywów, inwestycje organiczne w najnowsze technologie oraz rozwiązania dla biznesu przyniosły nam określone korzyści i przewagi konkurencyjne.

Rozwój biznesu w sposób zrównoważony to bardzo ważny kierunek, szczególnie jeżeli myślimy o kolejnych pokoleniach. Jak Mokate postrzega ten trend?

K.M.: Grupa firm Mokate chce dbać o dobro i przyszłość naszej planety, dlatego przywiązujemy dużą wagę do szeroko rozumianych kwestii etycznych i ekologicznych. Dokładamy wszelkich starań, aby móc rozwijać się w sposób zrównoważony, dlatego poszukujemy prekursorskich rozwiązań opartych na nauce i nowoczesnej technologii.

Przejdźmy do rynku. Jak wygląda obecnie rynek kawy, a jak herbaty w Polsce?

A.M.: Rynek kawy i herbaty ma się dobrze i rozwija się w swoim dynamicznym tempie. Mówimy, że kawa jest dla przyjemności, a herbata dla zdrowia. Rynek napojów gorących napędza niezmiennie wzrastająca konsumpcja kawy. Wynika ona m.in. z rosnącej liczby miejsc, gdzie można wypić dobry, gorący napój, a dzieje się to dzięki szybszej urbanizacji oraz zmieniającemu się stylowi życia przy konsumpcji tych napojów. Dzięki wprowadzaniu nowych linii produktów nasze udziały w segmencie rynku herbaty i kawy ustawicznie rosną. Jednak nie tylko punkty procentowe mają dla nas znaczenie. Ważne jest utrzymanie tempa rozwoju firmy oraz gra na dobrą perspektywę.

Mokate jest jednym z największych producentów kawy i herbaty w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak wygląda rozwój firmy w obszarze eksportowym, także w kontekście bieżącej sytuacji geopolitycznej?

A.M.: Grupa Mokate stała się organizacją międzynarodową dzięki szybkości działania i elastyczności. Udaje nam się sprostać wysokim wymaganiom klientów z całego świata. Do każdego rynku podchodzimy indywidualnie, bo każdy rynek ma swoją specyfikę.

K.M.: Patrzymy długofalowo, stawiamy na wieloletnią, konsekwentną pracę. Zależy nam na stabilnych i pełnych zaufania relacjach biznesowych. Nasze portfolio obejmuje ponad 50 linii produktowych, w tym tak znane marki jak Mokate, Loyd, Minutka, Babcia Jagoda czy Marizzi.

Jak będzie kształtowało się portfolio Mokate w 2023 roku?

K.M.: Z roku na rok nasza oferta poszerza się i jest coraz bogatsza o nowe portfolio. Wchodzimy z naszymi produktami na nowe rynki oraz umacniamy się na tych, gdzie posiadamy nasze spółki i pełne struktury sprzedaży.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry