Grupa Mokate wspiera szachy

Katowice i Grupa Mokate w wyjątkowym projekcie szachy dla dzieci. Na zdjęciu: Dr Adam Mokrysz – CEO Grupy MOKATE, dr Katarzyna Mokrysz – Dyrektor Generalna Grupy MOKATE.

Grupa Mokate wspiera szachy

Katowice i Grupa Mokate w wyjątkowym projekcie szachy dla dzieci

Biznes | 157: Biznes | Grupa Mokate

Grupa Mokate to przykład firmy rodzinnej, która osiągnęła sukces na arenie międzynarodowej. Jako jedna z pierwszych polskich organizacji wykorzystała określenie „firma rodzinna” w swojej identyfikacji oraz z dumą utożsamia się z tym stwierdzeniem. Jako czwarte już pokolenie, dr Adam Mokrysz wraz z żoną dr Katarzyną Mokrysz, współtworzą sukces Grupy Mokate. Ich celem jest tworzenie międzynarodowego biznesu opartego na promocji marek, dywersyfikacji geograficznej biznesu i wartościach rodzinnych.

Szachy łączą pokolenia i zbliżają ludzi z pasją. Miasto Katowice przy wsparciu Grupy MOKATE zorganizowało projekt dla dzieci z klas I-III. 800 uczniów, w tym blisko 100 z Ukrainy uczyło się szachowego ABC.

W ramach akcji „Katowice grają w szachy” przeszkolono i przygotowano do zajęć ponad 50 nauczycieli z województwa śląskiego. Od MOKATE otrzymali to co niezbędne, żeby zacząć przygodę z królewską grą. „Szachy są wyjątkowe, kiedyś królewska gra, dziś gra dla każdego. To nasza rodzinna pasja, którą rozwijamy od lat. Szachy uczą wygrywać i przegrywać. Pomagają w budowaniu strategii. Uczą wyprzedzania ruchów, cierpliwości i spokoju. Dają dużo pozytywnych emocji” – podkreśla Adam Mokrysz, CEO Grupy MOKATE.

Celem projektu, w którym uczestniczyło 25 szkół podstawowych, było przygotowanie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej do nauki logicznego myślenia przez pryzmat szachów. Szachy otwierają umysł i oczy na świat. Udział dzieci z Ukrainy stanowił integracyjno- edukacyjny walor przedsięwzięcia. Jak podkreślają autorzy projektu, szachy to nie tylko doskonały instrument przyspieszenia procesów rozwojowych, ale również narzędzie terapeutyczne dla zmagających się z wieloma rodzajami zaburzeń. Gra w szachy może być skuteczną terapią w walce z dysfunkcjami behawioralnymi.

Katowice i Grupa Mokate w wyjątkowym projekcie szachy dla dzieci. Na zdjęciu: Dr Adam Mokrysz – CEO Grupy MOKATE, dr Katarzyna Mokrysz – Dyrektor Generalna Grupy MOKATE.
Dr Adam Mokrysz – CEO Grupy MOKATE, dr Katarzyna Mokrysz – Dyrektor Generalna Grupy MOKATE

U dzieci z Ukrainy to m.in. stany lękowe, które trwale hamują rozwój. Skupienie uwagi na grze i partnerze pozwala uwolnić się z tej pułapki. Nauczyciele uczyli się m.in. wykorzystywać platformę internetową ChessGrow.com, największą polskojęzyczną wirtualną płaszczyznę do nauki gry w szachy. Nauczyciele i uczniowie otrzymali do niej dostęp oraz indywidualne konta. Platforma jest interaktywna i w atrakcyjny sposób pozwala chłonąć i utrwalać wiedzę. Zawiera też dużo gotowych rozwiązań metodycznych, z których pedagodzy mogą korzystać.

Oprócz zapału potrzebny był sprzęt. 400 kompletów szachów i 25 szachownic demonstracyjnych. Dzieci oraz nauczyciele otrzymali również książki, w sumie 800 egzemplarzy – zintegrowane z platformą internetową elementarze. Do końca grudnia ubiegłego roku nauczyciele przeprowadzili 721 godzin lekcyjnych zajęć, w których uczono gry w szachy. To tylko liczby, ale potwierdziły tezę.

Najlepiej gry w szachy uczyć się właśnie w dzieciństwie. Dzisiejsze czasy dają do tego niesamowite możliwości. Dostępne są platformy do nauki gry i aplikacje, za pośrednictwem których możliwa jest gra z ludźmi z całego świata. To też pozwala uczyć się od najlepszych i wspiera w ogólnym rozwoju, dlatego staramy się popularyzować grę w szachy – podkreśla dr Adam Mokrysz, CEO Grupa Mokate.

Projekt promowany był m.in. w trakcie Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach (X Katowicki Festiwal Szachowy, MCK, 8-10.09.2023) oraz Global Chess Festival i Edukacyjnym Szczycie Szachowym grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. Kolejna partia edukacji przez szachy to tylko kwestia czasu. A przecież szachy też uczą cierpliwości.

Europerspektywy Grupa Mokate wspiera szachy

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry