Huta Częstochowa: wznowienie produkcji

Huta Częstochowa: wznowienie produkcji

Huta Częstochowa oficjalnie wznowiła produkcję po ponad rocznej przerwie

Wydarzenia | Węglokoks S. A. 

To historyczny moment nie tylko dla zakładu, ale i dla całego polskiego przemysłu stalowego. Dzięki zaangażowaniu Węglokoks S.A., który przejął zarządzanie Hutą, udało się zakończyć kluczowe etapy przygotowań i przywrócić zakład do pełnej operacyjności.

Huta Częstochowa: wznowienie produkcji

W uroczystości inauguracji produkcji udział wzięli:

  • Marzena Czarnecka – Minister Przemysłu,
  • Robert Kropiwnicki – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych,
  • Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego,
  • Krzysztof Matyjaszczyk – Prezydent Częstochowy,
  • Tomasz Ślęzak – Prezes Zarządu Węglokoks S.A.,
  • Adrian Sienicki – Wiceprezes Zarządu Węglokoks S.A., Prezes Zarządu Huty Częstochowa,
  • Agnieszka Walter – Wiceprezes Zarządu Węglokoks S.A.,
  • Jarosław Huptyś – Dyrektor Produkcji Huty Częstochowa.

Proces wznowienia działalności Huty Częstochowa rozpoczął się w listopadzie 2024 roku, kiedy to Węglokoks podpisał umowę dzierżawy z syndykiem masy upadłościowej. Kolejne miesiące to intensywne działania – od zimnego rozruchu urządzeń produkcyjnych w grudniu, poprzez próbne wytopy w styczniu, aż po dzisiejsze uruchomienie pełnego cyklu produkcyjnego.

To ogromny sukces całego zespołu, który dzięki swojemu doświadczeniu i determinacji zrealizował wszystkie kluczowe etapy zgodnie z harmonogramem. Huta Częstochowa to zakład z wyjątkowym potencjałem, a naszym celem jest jego pełne wykorzystanie w najbliższych latach – podkreślił Adrian Sienicki, prezes Huty Częstochowa i wiceprezes Węglokoks S.A.

Europerspektywy Huta Częstochowa: wznowienie produkcji
Adrian Sienicki, prezes Huty Częstochowa i wiceprezes Węglokoks S.A.

Huta Częstochowa ma strategiczne znaczenie dla krajowego przemysłu. Zakład, będący jednym z największych producentów blach grubych w Polsce, dysponuje instalacjami do produkcji stali w technologii łukowego pieca elektrycznego. Huta może dostarczać stal zarówno na rynek krajowy, jak i eksportowy, wspierając kluczowe sektory, takie jak przemysł obronny, energetyczny oraz budownictwo. Projekt od samego początku był wspierany przez Ministerstwo Przemysłu i Ministerstwo Aktywów Państwowych, co dało mocne fundamenty do jego realizacji. O wadze projektu świadczy też fakt, że dołączyła do niego Agencja Rozwoju Przemysłu.

Hutnictwo stało się bardzo istotnym elementem polskiej gospodarki. Przy udziale różnych ministerstw pracujmy nad strategią hutnictwa, w której podejmujemy także temat koksu jako surowca krytycznego. (…) Mamy nadzieję, że polski przemysł i polska gospodarka będą się znakomicie rozwijać, mimo chwilowych, przejściowych trudności – podkreśliła minister Marzena Czarnecka. – Huta Częstochowa bardzo dobrze wpisuje się w rozwoju przemysłu ciężkiego w Polsce bez tej huty nie jest możliwe produkowanie blach grubych, to jest jedyna huta w Polsce która robi blachy  grube – dodała.

Huta Częstochowa zatrudnia ponad 900 pracowników, dla których wznowienie działalności zakładu oznacza stabilność zatrudnienia. Węglokoks zadbał również o uregulowanie zaległości finansowych wobec pracowników.

Instalacje do produkcji stali w technologii łukowego pieca elektrycznego są mniej emisyjne niż tradycyjne metody wielkopiecowe, co wpisuje się w strategię dekarbonizacji przemysłu.

Jest to ważny dzień dla załogi, która po przerwie wraca do pracy, ważny dzień dla miasta, dla województwa śląskiego, dla Polski i Europy. Po roku huta wznawia działalność i myślę, że to taki przełomowy moment w transformacji energetycznej. Pokazuje, że transformacja to nie tylko zamykanie, ale także otwieranie produkcji. Trzeba pamiętać, że Huta Częstochowa jest ważna dla naszego bezpieczeństwa – powiedział marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Start pełnego cyklu produkcyjnego w Hucie Częstochowa to nie tylko początek nowego rozdziału w historii zakładu, ale także dowód na to, że polski przemysł ma przed sobą przyszłość opartą na efektywnym zarządzaniu i nowoczesnych technologiach.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry