invenio: Nieograniczone możliwości skanowania 3D

invenio: Nieograniczone możliwości skanowania 3D

Mimo że firma invenio kojarzy się głównie z kontrolą jakości oraz usługami z zakresu HR to równie istotną częścią jej działalności jest dział inżynierii mechanicznej, laboratorium pomiarowe oraz wydział obróbki skrawaniem CNC

Wydarzenia | 159 Tychy (wydanie specjalne) | OIPH

Specjaliści invenio posiadają duże doświadczenie związane z zagadnieniami dotyczącymi projektowania, eksploatacji, konstruowania i wytwarzania maszyn czy stanowisk montażowych, automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych jak również w opracowywaniu oraz wytwarzaniu przyrządów i uchwytów niezbędnych w różnorodnych procesach produkcyjnych. Dzięki wsparciu firmy, przedsiębiorstwa lepiej gospodarują swoimi zasobami, zyskując lepszą efektywność i redukując liczbę problemów występujących w procesie produkcji.

Ostatnie lata to duże inwestycje w ten obszar działalności — rozbudowa parku maszyn poprzez zakup m.in. nowych obrabiarek CNC oraz doposażenie narzędziowni, pozwala invenio na kompleksową realizację projektów inżynierskich. Jednym z takich zakupów było pozyskanie precyzyjnej głowicy skanującej FARO SCANARM HD, która jest rozszerzeniem do ramienia 3D FARO EDGE.

Współcześnie, ze względu na duże tempo produkcji oraz nacisk na zapewnienie jej wysokiej jakości, potrzebne jest pozyskiwanie wielu informacji o danym produkcie na każdym etapie jego wykonania. Jedną z najważniejszych, jest informacja odnośnie geometrii wyrobu. Niektóre wyroby o skomplikowanej formie geometrycznej (np. myszka komputerowa, elementy karoserii samochodu) nie są możliwe do zmierzenia konwencjonalnymi metodami pomiarowymi lub ilość możliwych do zmierzenia parametrów jest zbyt mała, aby móc wykorzystać je do określenia czy dany przedmiot spełnia minimalne wymagania jakościowe bądź nie. Tego typu sytuacje spowodowały dynamiczny rozwój optycznych maszyn pomiarowych zwanych potocznie skanerami 3D.

Skaner 3D jest bezstykowym urządzeniem pomiarowym, służącym do przechwytywania informacji o geometrii nawet najbardziej skomplikowanych geometrycznie obiektów fizycznych. Wynikiem tego procesu jest zamiana rzeczywistego obiektu na postać precyzyjnego modelu cyfrowego i na tej podstawie utworzenie modelu 3D, który w następstwie może posłużyć do oceny jakości, na potrzeby inżynierii odwrotnej czy rapid prototyping (tłum. j. ang. – szybkie wykonywanie prototypów).

invenio: Nieograniczone możliwości skanowania 3D. Mimo że firma invenio kojarzy się głównie z kontrolą jakości oraz usługami z zakresu HR to równie istotną częścią jej działalności jest dział inżynierii mechanicznej, laboratorium pomiarowe oraz wydział obróbki skrawaniem CNC.

Ogólna zasada działania tego skanera realizowana jest dzięki wykorzystaniu efektu zniekształceń prążków Moire’a. Skaner emituje wiązkę lasera, którą kieruje się na skanowany obiekt. Powierzchnia obiektu oświetlana jest rastrem linii o znanej gęstości, które ulegają zniekształceniom zgodnym z geometrią mierzonego obiektu. Kamery skanera przechwytują informacje o pixelach, które powstają na granicy przeskoku stopni szarości między prążkiem a skanowaną powierzchnią. Tak pozyskane współrzędne zapisywane są w postaci cyfrowej chmury punktów, z których oprogramowanie skanera buduje model 3D skanowanego obiektu.

Skanery 3D są powszechnie stosowane w przemyśle samochodowym, lotniczym, zbrojeniowym, energetycznym, maszyn ciężkich i rolniczych, stoczniowym, dóbr konsumpcyjnych czy medycznym. Głównie wykorzystuje się je do kontroli jakości produktu, jego wymiarowania i porównywania z modelem nominalnym CAD.

Natomiast najciekawszym zastosowaniem skanera 3D jest jego zastosowanie w inżynierii odwrotnej np. gdy trzeba wykonać część zamienną, do której nie mamy żadnej dokumentacji technicznej.

Kolejnym ciekawym zastosowaniem jest rapid prototyping np. gdy musimy zmodyfikować jakiś istniejący obiekt (maszynę), dodając do niego jakąś nową część. Aby zrobić to dobrze, potrzebne jest pozyskanie modelu 3D modyfikowanego obiektu wraz z jego najbliższym otoczeniem (na podstawie skanu 3D). Dzięki takiej informacji i wykorzystaniu systemów CAD, konstruktor w krótkim czasie może bardzo łatwo dopasować nową część do modyfikowanego obiektu, unikając wszelkich kolizji, a tym samym minimalizując koszty całej operacji.

Żadnego z powyższych nie bylibyśmy w stanie osiągnąć klasycznymi metodami pomiarowymi.

Europerspektywy invenio: Nieograniczone możliwości skanowania 3D

W przypadku zainteresowania tą lub inną usługą działu ME invenio – kontakt: 

Bartosz Kiser • Dyrektor Inżynierii Mechanicznej • tel. +48 790 370 800 • e-mail: bkiser@invenio.pl

Artur Laszczak • Kierownik Laboratorium Pomiarowego • tel. +48 662 083 174 • e-mail: alaszczak@invenio.pl

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry