W Jaworznie odbyła się konferencja „Jaworzno – górnictwo i energetyka nadal razem”.
Wydarzenia | Śląsk | Urząd Marszałkowski
Wydarzenie zostało zainicjowane przez PKW S.A z udziałem marszałka województwa Wojciecha Saługi i prezydenta Jaworzna Pawła Silberta.
Zmiany w polityce energetycznej Europy sprawiają, że Polska musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami dotyczącymi rozwoju sektora paliwowo-energetycznego. Jednym z kluczowych miejsc, gdzie te zmiany mają szczególne znaczenie, jest Jaworzno.
Trwająca transformacja energetyki zakłada większy udział odnawialnych źródeł energii, a w dalszej perspektywie – energii jądrowej. Jednak do połowy XXI wieku konieczne będzie istnienie mocy rezerwowych z elektrowni węglowych. W krajowej gospodarce zostaną tylko najbardziej efektywne kopalnie i elektrownie.
Nowoczesny blok 910 MW zaprojektowany na paliwo kopalń Południowego Koncernu Węglowego i połączony bezpośrednio z nim krótkim torem, a także budowany szyb Grzegorz, który umożliwi pozyskanie węgla z połączonych obszarów górniczych Dąb – Janina, są atutem Jaworzna, który trzeba wykorzystać. Stawką są tysiące miejsc pracy i wsparcie rozwoju miasta.
W panelu dyskusyjnym wzięli udział m.in. marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Jaworzna Paweł Silbert, prezes Zarządu Grupy Tauron Grzegorz Lot.
„- Górnictwo i energetyka w Jaworznie wciąż tworzą tandem, są nierozerwalne, ale potrzebują wsparcia. W polskim miksie energetycznym na ten moment musi być miejsce na węgiel. Jestem zwolennikiem tzw. zielonej energii, jej odnawialnych źródeł, ale musimy sobie zdawać sprawę, że jeszcze przez najbliższe lata w gospodarce regionu, będzie miejsce na nowoczesne górnictwo. Branża nadal powinna współpracować z partnerami energetycznymi, którym zagwarantuje pewne dostawy węgla o pożądanych przez elektrownie parametrach po konkurencyjnych cenach. Górnictwo nie może ograniczać wydobycia w sposób gwałtowny, bowiem zachwieje to bezpieczeństwem energetycznym naszego kraju. Nowoczesny miks energetyczny, który powinniśmy budować to taki, w którym jest miejsce zarówno na węgiel, jak i na odnawialne źródła energii. Tymczasem w wydobycie w jaworznickim zakładzie w ciągu dekady spadło z ponad 3 milionów ton rocznie do poniżej miliona obecnie. Węgiel jest na miejscu, tymczasem sprowadza się go z Indonezji” – wskazał marszałek Wojciech Saługa akcentując, że PKW mimo trudnej sytuacji w branży, wciąż inwestuje i to na dużą skalę.
PKW SA skupia trzy zakłady górnicze – w Brzeszczach, Libiążu i właśnie w Jaworznie. Wspólnie ich roczne wydobycie to około 4,5 mln ton. Górnictwo i energetyka w samym zaś tylko Jaworznie mają sięgające ćwierć wieku doświadczenie w kontekście wspólnych struktur kapitałowych (ich początkiem był utworzony w 1998 roku ZGE Sobieski – Jaworzno III). Przez lata synergia tej współpracy była jednym z kluczy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Zakończone inwestycje, poprawiające efektywność kosztową kopalni w Libiążu, gdzie ZG Janina jest aktualnie jedną z najbardziej wydajnych i efektywnych kosztowo kopalń w kraju oraz realizowana budowa szybu Grzegorz umożliwiają z połączonych obszarów Dąb-Janina węgla o dedykowanych dla lokalnych jednostek wytwórczych parametrach jakościowych – i to najniższym koszcie wydobycia.