Koleje Śląskie: rok 2023 na rekord!

Koleje Śląskie: rok 2023 na rekord!

Rozmowa z Patrykiem Świrskim, prezesem Kolei Śląskich

Biznes | Biznes: 156 | Koleje Śląskie

Od 10 grudnia 2023 r. Koleje Śląskie jeżdżą zgodnie z nowym rozkładem jazdy. Najgorętsza nowość to uruchomienie połączeń na linii S9 i stacji Pyrzowice Lotnisko. Co uruchomienie tego połączenia oznacza dla Kolei Śląskich?

Uruchomienie połączenia przebiegającego przy Katowice Airport w Pyrzowicach to niezwykle ważny moment z perspektywy rozwoju transportu kolejowego w naszym województwie i dopełnienie oferty Kolei Śląskich. Połączenie zwiększa dostępność lotniska Katowice Airport i pozwala na nie dotrzeć bezstresowo, w komfortowych warunkach. Pociągi na linii S9 kursują przez siedem dni w tygodniu i zatrzymują się na stacjach i przystankach osobowych: Częstochowa, Częstochowa Raków, Poraj, Myszków, Zawiercie, Poręba, Siewierz, Mierzęcice, Pyrzowice Lotnisko, Miasteczko Śląskie Centrum oraz Tarnowskie Góry. W przyszłości, po zakończeniu modernizacji infrastruktury kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry – Katowice, będzie można uruchomić również bezpośrednie pociągi łączące lotnisko w Pyrzowicach z Katowicami. Dzisiaj podróż z Katowic wymaga przesiadki w Zawierciu.

Ile pociągów dziennie przejeżdża przez stację Pyrzowice Lotnisko?

Codziennie to 10 par pociągów. Linię S9 obsługują wyłącznie pojazdy 22WEd, czyli popularne „Elfy II”. Pociągi kursują średnio co 2,5 godziny, a przejazd w specjalnej „Taryfie lotniskowej” do Pyrzowic z Tarnowskich Gór kosztuje 8,50 zł, z Zawiercia 10,40 zł, a z Częstochowy 19,80 zł. Czasy przejazdów wynoszą, odpowiednio: 17, 22 i 57 minut. Warto dodać, że począwszy od 10 grudnia 2023 r. codziennie na tory województwa śląskiego i nie tylko, wyjeżdża do 450 pociągów Kolei Śląskich.

Które linie cieszą się największą popularnością?

Tylko od stycznia do października pociągi Kolei Śląskich wybrało 18 mln pasażerów. Sam październik był z kolei rekordowym miesiącem w historii Spółki, kiedy z jej usług skorzystało dokładnie 2 093 506 osób. Najwięcej pasażerów przewieźliśmy na czterech szlakach: S1 Gliwice – Częstochowa, S5 Katowice – Zwardoń, S3 Katowice – Kraków oraz S4 Katowice – Tychy Lodowisko. Według prognoz, w 2023 r. Spółka pobije rekord należący do przedpandemicznego 2019 r., kiedy pociągi KŚ przewiozły 20,4 mln pasażerów. Tego sukcesu nie byłoby gdyby nie rzetelna praca naszych pracowników. Zdaniem właściciela i zarządu Kolei Śląskich za taki poziom zaangażowania należy odpowiednio wynagradzać.

W wyniku porozumienia płacowego zawartego 27 listopada 2023 r. ze stroną społeczną kolejarze będą więcej zarabiać. Od 1 stycznia 2024 r. o kwotę 700 zł brutto miesięcznie oraz, dodatkowo, od 1 kwietnia 2024 r. o 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z umowy o pracę pracownika, obowiązującego na dzień 31 grudnia 2023 r.

Europerspektywy Koleje Śląskie: rok 2023 na rekord!
Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich

Połączenie do Krakowa jest dużym sukcesem spółki. Skąd popularność tej trasy?

Do stolicy Małopolski jeżdżą jedne z najwygodniejszych pojazdów w całej gamie taboru Kolei Śląskich. Pasażerowie cenią czas przejazdu i wygodę podróży pociągiem. W ok. godzinę, w cenie 19,50 zł, pociągi docierają ze ścisłego centrum jednego do ścisłego centrum drugiego miasta – bez stresu, korków na bramkach autostradowych i niekończących się remontów na A4. Warto zaznaczyć, że poza granice województwa śląskiego jeździmy także do Oświęcimia i Zakopanego w Małopolsce oraz do Bohumina. To ostatnie, bezpośrednie połączenie wróciło do oferty Kolei Śląskich po dwuletniej przerwie. Codziennie przez granicę z Czechami przejeżdża pięć par pociągów Kolei Śląskich.

W Polsce trwa wielka modernizacja infrastruktury kolejowej. Co dla Kolei Śląskich oznacza przebudowa węzła katowickiego?

Wszyscy przewoźnicy, w tym Koleje Śląskie, będą musieli ograniczyć liczbę połączeń przebiegających przez węzeł katowicki. W związku z tym, że priorytet mają pociągi dalekobieżne, ograniczenia dla ruchu lokalnego będą większe. O tym, jak duże, zdecyduje zarządca infrastruktury. Robimy wszystko, żeby utrudnienia w jak najmniejszym stopniu oddziaływały na pasażerów kolei, w związku z czym chcemy, aby przewoźnicy wzajemnie honorowali swoje bilety na tych samych trasach – i by z biletem na pociąg Polregio czy Intercity można było pojechać Kolejami Śląskimi i odwrotnie.

Jakie efekty dadzą prace?

Dzisiaj można powiedzieć, że rozpęd Kolei Śląskich spowalniają inwestycje infrastrukturalne. Ale gdy się zakończą, pasażerów Kolei Śląskich czeka ogromna zmiana. Ruch aglomeracyjny zostanie wydzielony od mieszanego. Rozkład jazdy będzie gęstszy i lepiej skomunikowany, a na torach będzie mogło się pojawić więcej pociągów Kolei Śląskich, na co już teraz się przygotowujemy. W sierpniu 2023 r. Koleje Śląskie podpisały umowę na dostawę trzech nowych pojazdów z możliwością dokupienia dwóch, z kolei 16 listopada rozstrzygnięto przetarg na 22 nowoczesne składy kolejowe z możliwością dokupienia kolejnych ośmiu.

Aktualnie trwa oczekiwanie na standardową uprzednią kontrolę prezesa Urzędu Zamówień Publicznych – mówi Patryk Świrski, dodając, że będą to nowoczesne i funkcjonalne składy, dzięki którym Koleje Śląskie zyskają kolejnych pasażerów – i jednocześnie zaoszczędzą na kosztach eksploatacji.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry