W Galerii StrefArt w Tychach odbyła się konferencja zorganizowana przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE), której tematem przewodnim były inwestycje w Ukrainie
W wydarzeniu KSSE wzięli udział przedstawiciele biznesu, administracji oraz eksperci, którzy omówili szanse i wyzwania związane z odbudową gospodarki naszego wschodniego sąsiada.

Wśród prelegentów znaleźli się:
- Paweł Kowal – Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP,
- Bartłomiej Babuśka – Prezes Funduszu Górnośląskiego i Konsul Honorowy Ukrainy w Tarnowie,
- Krzysztof Zamasz – Wiceprezes zarządu Veolia Polska,
- Julia Boguslavska – Założycielka Fundacji “Ukrainka w Polsce”,
- Ewa Lipka – Wiceprezes KSSE.
Obecni byli również przedstawiciele świata biznesu, i samorządu, w tym prezydent miasta Tychy Maciej Gramatyka, CEO Veolii w Polsce Luiz Hanania, a także prezes zarządu KSSE dr hab. Rafał Żelazny.

Podczas spotkania poruszono kluczowe kwestie związane z inwestycjami w Ukrainie, w tym:
- formalności i wymagania prawne dla przedsiębiorców,
- sektory o największym potencjale rozwoju,
- możliwości finansowania projektów inwestycyjnych,
- strategie długofalowego zaangażowania polskich firm w odbudowę Ukrainy.
Potrzeba natychmiastowych działań
Prezes Funduszu Górnośląskiego, Bartłomiej Babuśka, podkreślił konieczność rozpoczęcia projektowania inwestycji w Ukrainie już teraz.

“Jestem głęboko przekonany, że Polska powinna zainwestować w odbudowę Ukrainy, inwestując w budowę infrastruktury umożliwiającej eksport polskim przedsiębiorcom na terenie Ukrainy. Mam na myśli hale, transport, porty, koleje, terminale lotnicze. To wszystko będzie potrzebne” – powiedział.
Jego zdaniem proces odbudowy wiąże się z ryzykami, ale już teraz należy podjąć działania projektowe, by w momencie zakończenia konfliktu wojennego móc szybko rozpocząć realizację inwestycji.
“To jeszcze nie jest związane ani z potężnymi nakładami, ani z bytnością na terenie Ukrainy wielu Polaków. Bo przecież najpierw trzeba to zaprojektować, to jest potężne przedsięwzięcie. Zanim skończy się faza projektowa, może już nie być działań wojennych. I od tego powinniśmy zacząć. Tu jeszcze nie mówimy o miliardach. To są dziesiątki milionów, żeby rozpocząć elementarne działania projektowe” – dodał Babuśka.
Perspektywa zakończenia działań wojennych
Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Paweł Kowal, wyraził opinię, że intensywna faza działań wojennych na Ukrainie wkrótce może się zakończyć. “Dlatego w tym roku, jeśli ktoś myśli o tym, aby się zaangażować na Ukrainie jako biznes, jako samorząd, jako organizacja pozarządowa, jest konieczny kontakt z nami” – zaznaczył.

Kowal wskazał, że polski biznes powinien analizować, czy angażować się w odbudowę Ukrainy bezpośrednio na jej terytorium, czy też realizować projekty z Polski. Podkreślił również, że Polska przygotowuje się do aktywnego udziału w międzynarodowych wydarzeniach związanych z odbudową Ukrainy, w tym konferencji w Rzymie w lipcu 2025 roku.
“W tym roku szykujemy się, aby Polska miała swoją dużą obecność na najważniejszym wydarzeniu biznesowym dotyczącym odbudowy Ukrainy: konferencji o rozwoju Ukrainy w Rzymie 10-11 lipca. Prawdopodobnie za rok największą światową konferencję o odbudowie Ukrainy będziemy organizowali w Polsce” – zapowiedział Paweł Kowal.
KSSE i Veolia Polska

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) od lat wspiera rozwój przedsiębiorstw poprzez tworzenie atrakcyjnych warunków inwestycyjnych i infrastrukturalnych. Organizacja tego wydarzenia to kolejny krok w kierunku integracji polskiego biznesu z procesem odbudowy Ukrainy.

Veolia Polska, jako lider w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i energetyki, dostrzega ogromny potencjał w modernizacji ukraińskiego sektora energetycznego, który będzie kluczowy dla stabilności i rozwoju gospodarki tego kraju.

Podsumowanie
Konferencja w Tychach potwierdziła, że polskie firmy powinny już teraz angażować się w odbudowę Ukrainy, przygotowując się do przyszłych inwestycji. Dzięki wsparciu ze strony organizacji takich jak KSSE, Fundusz Górnośląski oraz globalnych firm, takich jak Veolia, możliwe jest stworzenie stabilnych fundamentów dla polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej.