KSSE otwiera się na branżę zbrojeniową – nowa szansa dla przemysłu i inwestorów

KSSE otwiera się na branżę zbrojeniową – nowa szansa dla przemysłu i inwestorów

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) poinformowała dziś oficjalnie o rozszerzeniu swojej oferty inwestycyjnej o branżę zbrojeniową

Wydarzenia | KSSE

KSSE otwiera się na branżę zbrojeniową

Zmiany wynikają z nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z 27 grudnia 2022 r., która weszła w życie 10 lipca 2025 r. Oznacza to, że od teraz firmy produkujące broń, amunicję czy materiały wybuchowe mogą korzystać z pełnego wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI), w tym ze zwolnień podatkowych oraz dostępu do atrakcyjnych terenów inwestycyjnych.

Briefing prasowy KSSE, który odbył się 11 lipca, przyciągnął uwagę przedstawicieli administracji publicznej oraz przemysłu obronnego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. zarząd KSSE na czele z prezesem Zarządu Rafałem Żelaznym, Wojewoda Śląski Marek Wójcik oraz reprezentanci firm z sektora obronnego, w tym Michał Rumin z Rosomak S.A.

KSSE branża zbrojeniowa – nowe otwarcie

Zmiana przepisów umożliwia teraz uzyskanie decyzji o wsparciu PSI także przez przedsiębiorstwa z sektora zbrojeniowego. To pierwszy raz, gdy działalność objęta kodami PKWiU związanymi z produkcją broni i amunicji zyskała prawo do ulg podatkowych w ramach strefy.

ksse otwiera się na branżę zbrojeniową

– Szersze otwarcie Polskiej Strefy Inwestycji na sektor zbrojeniowy to historyczny krok, który wpisuje się zarówno w potrzeby bezpieczeństwa państwa, jak i w strategię rozwoju nowoczesnego przemysłu w Polsce. Dla naszych przedsiębiorców to również realna szansa na dywersyfikację działalności, pozyskanie nowych rynków i budowę trwałej przewagi konkurencyjnej. Jako KSSE jesteśmy gotowi kompleksowo wspierać inwestorów w realizacji projektów, które wzmacniają potencjał obronny Polski, a jednocześnie napędzają innowacje i tworzą nowe miejsca pracy. Należy podkreślić, że wśród inwestorów KSSE już obecne są firmy prowadzące działalność produkcyjną lub usługową pośrednio lub bezpośrednio związaną z branżą zbrojeniową. Tym niemniej wchodząca dzisiaj w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji ma kluczowe znaczenie z wielu perspektyw – przedsiębiorców i pracowników, stopy inwestycji i rozwoju gospodarczego i oczywiście naszego bezpieczeństwa– mówi dr hab. Rafał Żelazny, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

W praktyce oznacza to m.in.:

  • zwolnienie z podatku CIT lub PIT na 14–15 lat,
  • pomoc publiczną w wysokości od 40% do 60% kosztów kwalifikowanych,
  • wsparcie merytoryczne i proceduralne KSSE na każdym etapie inwestycji,
  • dostęp do uzbrojonych terenów inwestycyjnych.

Taka oferta ma zachęcić zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy do lokowania inwestycji na obszarze działania KSSE – czyli w jednym z najważniejszych przemysłowych regionów Polski.

Bezpieczeństwo i nowoczesne technologie

Podczas briefingu podkreślano, że branża zbrojeniowa to nie tylko broń i amunicja – to również zaawansowane technologie, logistyka, elektronika, automotive i chemia. KSSE widzi tu potencjał dla firm spoza sektora zbrojeniowego, które planują dywersyfikację działalności w kierunku produktów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

Europerspektywy KSSE otwiera się na branżę zbrojeniową – nowa szansa dla przemysłu i inwestorów

– Ta zmiana  jest zachętą dla przedsiębiorców do inwestowania w rozwój sektora zbrojeniowego. W dzisiejszym świecie, zwłaszcza w kontekście trwającej za naszą wschodnią granicą wojny wiemy, jak ważne są inwestycje w przemysł obronny i jak istotna jest konieczność szybkiego reagowania na wyzwania dotyczące bezpieczeństwa – mówi Wojewoda Śląski Marek Wójcik.

Zgodnie z założeniami rządu, Polska przeznacza obecnie 5% PKB na obronność – to miliardy złotych rocznie, które zasilają nie tylko budżet MON, ale i łańcuchy dostaw sektora zbrojeniowego. Odpowiednio ukierunkowane wsparcie inwestycyjne może przyczynić się do zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności polskiego przemysłu.

Wsparcie, które się opłaca

Polska Strefa Inwestycji działa od 2018 roku na całym terytorium kraju. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca – niezależnie od wielkości i lokalizacji – może uzyskać decyzję o wsparciu, pod warunkiem spełnienia odpowiednich kryteriów jakościowych i ilościowych.

Rosomak: Potencjał Śląska dla zbrojeniówki

Michał Rumin Rosomak

Głos podczas briefingu zabrał również przedstawiciel spółki Rosomak S.A. Michał Rumin, jednej z kluczowych firm Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wskazał on, że już dziś grupa PGZ realizuje liczne zamówienia dla Ministerstwa Obrony Narodowej, a nowe regulacje tylko wzmocnią możliwości inwestycyjne w regionie.

Na Śląsku działa kilka spółek zbrojeniowych. Nowe przepisy mogą otworzyć im drogę do rozszerzenia działalności i zwiększenia produkcji – także w obszarze nowoczesnych technologii, np. pojazdów bezzałogowych i amunicji nowej generacji.

KSSE i Zabrze zacieśniają współpracę

Warto dodać, że dziś rano Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała porozumienie o współpracy z miastem Zabrze. Władze lokalne oraz KSSE chcą wspólnie rozwijać potencjał terenów inwestycyjnych oraz wspierać nowe przedsięwzięcia – od teraz również w sektorze obronnym.

Szkolenia i wsparcie merytoryczne

Dla przedsiębiorców zainteresowanych nowymi możliwościami KSSE organizuje pierwsze szkolenie branżowe, które odbędzie się 11 września w StrefArt w Tychach, we współpracy z firmą doradczą Deloitte. Spotkanie będzie poświęcone formalnym i praktycznym aspektom uzyskiwania decyzji o wsparciu inwestycji w obszarze zbrojeniowym.

KSSE branża zbrojeniowa – podsumowanie

Europerspektywy KSSE otwiera się na branżę zbrojeniową – nowa szansa dla przemysłu i inwestorów

Zmiana przepisów i otwarcie KSSE na sektor obronny to strategiczny krok, który może zadecydować o przyszłości inwestycyjnej południowej Polski. Dzięki nowym możliwościom wsparcia, firmy z branży zbrojeniowej i pokrewnych sektorów mogą nie tylko realizować opłacalne inwestycje, ale też aktywnie uczestniczyć w budowie bezpieczeństwa i suwerenności technologicznej kraju.

Fotorelacja z wydarzenia:

Udostępnij artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry