Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to jeden z największych i najchętniej odwiedzanych obiektów turystycznych związanych z dziedzictwem przemysłowym w Polsce oraz lider turystyki w zakresie tradycji górnictwa węglowego w całej Europie

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przybliża mieszkańcom regionu oraz gościom z całego kraju i zagranicy cenne dziedzictwo śląskiego górnictwa węgla kamiennego. Pokazuje wpływ, jaki przemysł ciężki miał na rozwój miast i całych regionów. Prezentuje też uniwersalne historie rozwoju i transformacji tradycyjnych branż przemysłu, które stały się udziałem wielu regionów Europy. Kompleksowo, w nowoczesny sposób prezentuje tematy związane z dziedzictwem górniczym Śląska, technicznymi aspektami wydobycia węgla, ale też dziedzictwem niematerialnym. Opowiadając o Zabrzu, odzwierciedla uniwersalne losy rozwoju i upadku innych ośrodków górniczych Europy.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Europerspektywy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Muzeum zarządza dwoma unikatowymi kompleksami poprzemysłowymi – Kopalnią Guido i Sztolnią Królowa Luiza. Niezwykle bogata infrastruktura podziemna, nie mająca swych odpowiedników na całym świecie (w tym ponad 10 km tras w podziemnych, węglowych wyrobiskach wraz z ciągle działającymi maszynami oraz najdłuższym w Europie podziemnym spływem) i naziemna (ponad 30 obiektów w 4 lokalizacjach na terenie miasta), są bazą do prowadzenia działalności turystycznej.

Wizyta w Muzeum pozwala prześledzić początki, rozwój i schyłek epoki węgla – jako symboliczne odzwierciedlenie przemian, zachodzących w całej Europie. Tylko tu można zwiedzić aż 3 poziomy wydobywcze (w Kopalni Guido – 170, 320 i 355 m) z czynnym górniczym wyposażeniem. Nigdzie indziej nie ma możliwości przejścia przez środek pokładu węgla, najstarszym tego typu, zachowanym chodnikiem czy spływu podziemną trasą wodną długości 1 100 m śladem łodzi transportujących „czarne złoto” (Sztolnia Królowa Luiza). Tylko w Zabrzu zachowano niemal kompletny system zabudowań kopalnianych z autentycznym wyposażeniem (m.in. najstarszą w Europie wciąż czynną maszyną parową).

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Europerspektywy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Zabrzański kompleks wpływa w nieoceniony sposób na budowanie potencjału turystycznego nie tylko Zabrza, województwa śląskiego, ale i całego kraju. To w Guido rozpoczęto proces rozwijania w oparciu o poprzemysłowe dziedzictwo Zabrza międzynarodowego ośrodka turystyki i kultury industrialnej. Dziś Muzeum stanowi wzór i przykład dobrych praktyk w kraju i za granicą w zakresie rewitalizacji i nadania nowych funkcji (przede wszystkim turystycznych i kulturalnych) zdegradowanym terenom postindustrialnym. Kompleksy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w 2022 r. otrzymały Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego Roku 2022.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Europerspektywy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Równolegle z ruchem turystycznym w przestrzeniach muzeum organizowane są liczne wydarzenia dodatkowe: koncerty, spektakle, przedstawienia teatralne, wystawy. Muzeum cieszy się również rosnącym zainteresowaniem branży konferencyjnej i eventowej. Unikatową ofertę Guido stanowi Strefa K8 – nowoczesna strefa kultury, biznesu i rozrywki, zlokalizowana na poziomie 320 kopalni. Tworzą ją cztery potężne komory, umożliwiające organizację warsztatów edukacyjnych, szkoleń i konferencji naukowych, koncertów, a także przedstawień teatralnych, targów kultury i sztuki. Muzeum proponuje ofertę specjalną dla grup zorganizowanych (turystycznych, biznesowych), która jest każdorazowo pakietowana i dostosowywana do indywidualnych potrzeb odbiorcy, często stanowiąc połączenie zwiedzania, gastronomii, konferencji, koncertu etc.

Czarna Perła Europy czeka na odkrycie. Zapraszamy do zwiedzania!

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry