Nowości w Kolejach Śląskich

Nowości w Kolejach Śląskich

W środę, 22 marca odbyło się śniadanie prasowe zorganizowane w siedzibie Kolei Śląskich

Koleje Śląskie | Miasto Tychy

Koleje Śląskie wprowadzą od 1 kwietnia pilotażową ofertę „Metro – bilety za złotówkę” w Tychach. Zainteresowani będą mogli dokonać zakupu odpowiednich biletów wyłącznie w biletomatach oraz aplikacjach mobilnych. Bilety za złotówkę mają uprawniać do przejazdu pomiędzy dwiema sąsiadującymi stacjami na terenie Tychów. Taki bilet będzie ważny przez okres 20 minut. Oznacza to, że za jedną złotówkę będzie można przemieszczać się np. od stacji Tychy Bielska do Tychy Grota-Roweckiego lub z Tychy Grota-Roweckiego do stacji Tychy-Lodowisko i tak dalej.

„Pilotaż oferty Metro rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa trzy miesiące, do końca czerwca 2023 roku” – poinformował Maciej Zaremba z Kolei Śląskich.

Istnieje szansa, że oferta ta zostanie jeszcze zmieniona w trakcie lub po okresie pilotażowym. W przypadku pozytywnej reakcji na akcję, Koleje Śląskie planują rozszerzenie oferty „Metro – bilety za złotówkę” na inne gminy.

W trakcie środowej konferencji rzecznicy Kolei Śląskich, Aldona Węgrzynowicz i Maciej Zaremba, poinformowali też o planach wymiany i zakupu nowego taboru przez Koleje Śląskie.

„Zwiększenie liczby taboru pozwoli na rozwój siatki połączeń oraz płynną wymianę pojazdów EN57 AKŚ, których czas eksploatacji powoli się kończy” – mówił dalej Zaremba. – „Dzięki nowym zakupom będzie możliwe i lepsze przygotowanie oferty przewozowej (częstsze i równomierne odjazdy), jak i optymalne dostosowanie wielkości składu do frekwencji podróżnych”.

Rzecznik poinformował także o testowanej w pociągach KŚ aplikacji SENSUM. Jest to specjalistyczne oprogramowanie, które znacząco usprawnia prowadzenie pojazdu, a jednocześnie umożliwia oszczędzanie energii, co przekłada się na mniejsze koszty utrzymania i może przełożyć się na atrakcyjność ceny biletów. Według wyliczeń nowe oprogramowanie pozwala zaoszczędzić do 15% energii trakcyjnej na każdym przejeździe. Zmniejszenie zużycia energii przełoży się także na mniejszą emisję dwutlenku węgla, co zwiększy ekologiczną stronę podróży pociągami.

Od 10 marca natomiast, w wideomacie na terenie dworca Kraków Główny podróżujący mogą zakupić bilety na pociągi KŚ. Nowoczesny automat został tak zaprojektowany, by był przystępny również dla osób z niepełnosprawnościami. Czytelny ekran o dużej rozdzielczości pozwoli wszystkim zainteresowanym szybko i wygodnie dokonać odpowiedniego zakupu.

„Jest to zarówno bardzo nowoczesna możliwość zakupu biletu, jak i znaczące udogodnienie dla osób z niepełnosprawnością” – poinformowała Aldona Węgrzynowicz. –  „Obserwujemy obecnie zainteresowanie korzystaniem z urządzenia w Krakowie, a następnie rozważymy, wraz z partnerem (firmą AVISTA sp. z o.o.), zakres wykorzystania tej formy sprzedaży na terenie województwa śląskiego”.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry