Otwarcie dwóch obserwatoriów astronomicznych w Planetarium Śląskim

Otwarcie dwóch obserwatoriów astronomicznych w Planetarium Śląskim

W Planetarium Śląskim otworzono dwa nowe obserwatoria i zaprezentowano nowe instrumenty badawcze: teleskop optyczny wyposażony w zwierciadło o średnicy 70 cm oraz radioteleskop

Wydarzenia | Śląskie

W briefingu prasowym wzięli udział:

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego,

Stefan Janta, dyrektor Planetarium Śląskiego,

Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

Dwa nowe urządzenia kosztowały 3 489 000 złotych. Całość inwestycji została sfinansowana z budżetu Województwa Śląskiego.

Teleskop optyczny został zainstalowany pod kopułą obserwatorium astronomicznego i zastąpił refraktor, który służył astronomom od 1955 roku. Zabytkowy instrument można podziwiać w przestrzeniach Planetarium – Śląskiego Parku Nauki. Jego miejsce zajął nowoczesny teleskop PlaneWave CDK700, ze zwierciadłem o średnicy 70cm – to jedno z największych urządzeń obserwacyjnych tego typu w Polsce. Teleskop jest wyposażony w nowoczesną kamerę astronomiczną (FLI Kepler KL4040) oraz w zestaw filtrów i okularów pozwalających na obserwacje wizualne. Urządzenie będzie wykorzystywane w obserwacjach przeglądowych, uzupełniających obserwacje kosmicznych teleskopów takich jak GAIA oraz do obserwacji gwiazd zmiennych, komet i asteroid. Teleskop będzie również wykonywał zdjęcia galaktyk, mgławic oraz gromad.

Radioteleskop Primalucelab Spider 500A, o średnicy czaszy anteny 5m został zainstalowany w pobliżu Planetarium – Śląskiego Parku Nauki. Pozwala on obserwować Słońce, Księżyc, jasne radioźródła oraz wyznaczać rozkład wodoru w ramionach spiralnych Drogi Mlecznej. Będzie prowadził codzienne obserwacje Słońca badając korelację docierającego z niego promieniowania radiowego z aktywnością wizualną Słońca (ilością plam), Radioteleskop to instrument astronomiczny, którym można dokonywać obserwacji zarówno w dzień jak i w nocy, nawet przy zachmurzonym niebie.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry