Park Korzonek jest wyjątkowym miejscem na mapie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Funkcjonuje na terenie Parku Krajobrazowego Lasów nad Górną Liswartą i łączy działalność edukacyjną z rozrywkową.
Park Korzonek | Biznes | Wydanie 153
Ideą Parku jest propagowanie wiedzy o potrzebie zachowania równowagi w naturze oraz szeroko pojęta edukacja ekologiczna. Park Korzonek powstał z myślą o ekologicznym rozwoju dzięki permakulturze – ekologicznym projektowaniu przy minimalnej ingerencji w przyrodę. Oznacza to, że warunki na terenie Parku są jak najbardziej zbliżone do tych panujących w naturalnym ekosystemie.
Park posiada rozbudowaną ofertę edukacyjną przeznaczoną zarówno dla grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych. Dla grup dzieci z opiekunami przygotowano specjalny program, który poprzez zabawę na łonie natury pozwala na zapoznanie się z tematami ekologii. Park Korzonek organizuje warsztaty i stale rozbudowuje swoją ofertę edukacyjną.
Podczas warsztatów zwiedzający mogą poznać tajniki pszczelarstwa – w trakcie pokazów goście będą mogli zapoznać się z pracą pasieki, zobaczyć wnętrze ula, poznać w jaki sposób opiekować się pszczołami, a także jak, bez szkody dla nich, pozyskiwany jest miód. Pszczoły są ważnymi mieszkańcami Parku Korzonek, a ich funkcja nie ogranicza się jedynie do sfery edukacyjnej pasieki.
W warzywniku można przyswoić zagadnienia związane ze zrównoważoną uprawą roślin i poznać procesy, dzięki którym w ekologiczny sposób powstaje zdrowa żywność. Działalność edukacyjna związana jest także ze światem zwierzęcym. Park posiada własny kurnik, zagrodę dla kóz, alpak, a także wybieg dla danieli. Wśród zwierząt znajdują się także owce oraz osiołki, spośród których niektóre pomagają niepełnosprawnym w ramach onoterapii – funkcję terapeutyczną pełni także alpakoterapia, która wspomaga procesy terapii psychologicznej oraz wychowania. W jednej z kopuł geodezyjnych ulokowanych na terenie Parku znalazł się wybieg dla kilku ras królików, a na parkowych drzewach powieszono domki, w których zamieszkały wiewiórki. Najmniejszymi rezydentami Parku Korzonek są natomiast mrówki rudnice, zamieszkujące osłonięte mrowisko – odwiedzający będą mieli okazję obserwować ich życie w naturalnym środowisku oraz dowiedzieć się, jaki wpływ na ekosystem mają te niedoceniane owady.
W Parku Korzonek dostępna jest także strefa aktywnej rozrywki. Na terenie Parku znajdują się drewniane konstrukcje do zabawy, takie jak tyrolka, chomik, leśny labirynt czy kręgle. Nowością jest ponad dwudziestometrowa drewniana konstrukcja stylizowana na jaszczurkę ze zjeżdżalnią oraz ściankami wspinaczkowymi o różnym stopniu nachylenia, która zapewni dzieciom wiele wrażeń. Zarówno mali, jak i duzi mogą skorzystać z parków linowych – mini park linowy jest dostosowany do małych dzieci.
Na terenie Parku jest także możliwość zorganizowania ogniska z pieczeniem kiełbasek, dzięki któremu wyjście do Parku może się zmienić w całodzienną wycieczkę dla całej rodziny.