PEC Bytom: Kopalnia Zielonej Energii

PEC Bytom: Kopalnia Zielonej Energii

Kopalnia Zielonej Energii – zaczynamy od Bobrka

PEC Bytom | Pryzmat: Biały Śląsk

Polskie ciepłownictwo zmierza w zielonym kierunku. Wyzwania postawione branży są ambitne lecz możliwe do realizacji. Pogodzenie takich elementów jak ekologia i efektywność, ale także przystępność cenowa, to cel i przyszłość ciepłownictwa. Te powiązane ze sobą elementy, tworzą całość, dzięki której odbiorca może korzystać z bezpiecznego, czystego, niezawodnego ciepła.

PEC Bytom: Kopalnia Zielonej Energii
Sławomir Kamiński, prezes Zarządu PEC Bytom

W myśl tej idei, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC Bytom) ze swoim projektem „Kopalnia Zielonej Energii”, wytycza ścieżkę dla kolejnych proekologicznych inwestycji, polegających na zabudowie odnawialnych źródeł energii, zastępujących emisyjne kotły węglowe i gazowe, w szczególności tam, gdzie techniczne I ekonomiczne warunki przyłączenia uniemożliwiają dostawę ciepła systemowego. Podejmując ambitne działania PEC Bytom przyczynia się do realizacji celów ciepłownictwa 5. generacji, zgodnie z europejskimi planami rozwoju sektora. Projekt nazwany został „Kopalnią Zielonej Energii”, ze względu na wykorzystanie wydobywanego ciepła spod ziemi.

Bytom, niegdyś centrum górnictwa węgla kamiennego, musi zmierzyć się z transformacją wielowymiarową – społeczną, gospodarczą, cyfrową, energetyczną. Miasto ze swoją górniczą tradycją gdzie działało 6 kopalń, a bilans wydobycia wyliczony został na ponad 400 mln ton węgla, planuje zamknięcie ostatniej czynnej kopalni “Bobrek”. Wkraczamy w nową erę, bo chociaż tradycyjne kopalnie zostaną zamknięte, czas na Kopalnię Zielonej Energii.

Będzie to symbolicznym zakończeniem rozdziału górnictwa węgla kamiennego w Bytomiu, natomiast uruchomienie pierwszej Kopalni Zielonej Energii rozpoczyna nową erę – wydobywania ekologicznej, zielonej energii ze słońca i wnętrza ziemi, wykorzystującej najlepsze dostępne techniki. Realizując zadanie „Kopalnia Zielonej Energii”, Bytom kontynuuje tradycje wydobywcze w innowacyjnej formie, równocześnie przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju regionu podążając w kierunku czystszych źródeł energii.

Dostosowanie się do regulacji powstających w celu walki ze zmianami klimatycznymi i chęć zmniejszenia uciążliwości oddziaływania miast i przedsiębiorstw na środowisko, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej  Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu realizuje nowe, proekologiczne zadania w ramach projektu pn.: „Kopalnia Zielonej Energii”, zasadniczym celem tych inwestycji jest dekarbonizacja.

Rezygnacja z tradycyjnego paliwa kopalnego  i transformacja energetyczna są koniecznością. Metody pozyskania ciepła oraz sposób w jaki będą ogrzewane budynki otwierają nowy rozdział w historii Spółki. PEC jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw ciepłowniczych na terenie województwa śląskiego realizuje innowacyjną inwestycję polegającą na likwidacji kotłów węglowych i zastąpienie ich ciepłem całkowicie pochodzącym z odnawialnych źródeł energii.

W przyszłości również kotły gazowe w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych zlokalizowanych na terenie Bytomia i Radzionkowa będą zastąpione ciepłem wytworzonym z odnawialnych źródeł energii w modelu Power-to-heat, co wpisuje się w długoterminowy cel unowocześnienia całego systemu ogrzewnictwa i ciepłownictwa, a także stanowi jeden z elementów zrównoważonego rozwoju.

Pierwszym z zadań realizowanych przez PEC w ramach „Kopalni Zielonej Energii” jest likwidacja kotłowni lokalnej w budynku wielorodzinnym przy ul. Huty Julia 12B w Bytomiu. Ciepło dostarczane do nieruchomości do tej pory wytwarzane było w dwóch kotłach węglowych, o łącznej mocy cieplnej 100 kW. Roczne zużycie opału wynosiło do 40 ton.

PEC Bytom: Kopalnia Zielonej Energii

Warto podkreślić, że właśnie ten projekt zmiany ogrzewania budynku został wybrany,  przez Wspólnotę Mieszkaniową przy ul. Huty Julia 12B oraz Zarządcę, którym jest Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bytomiu. Świadczy to o coraz większej świadomości odbiorców, że przyjęte prawo krajowe i unijne ma na celu dekarbonizację miejskich systemów ciepłowniczych i dążenie do gospodarki zeroemisyjnej, co wiążę się z koniecznością modernizacji systemów.

Zakres rzeczowy inwestycji zakłada budowę nowego źródła ciepła wykorzystującego w pełni odnawialne źródła energii, tj.: instalację fotowoltaiczną na dachu budynku, układ pomp ciepła, których dolne źródło stanowi ciepło gruntowego wymiennika.  By je wydobyć konieczne jest wykonanie odwiertów głębinowych do 100 m każdy, o łącznej długości ponad 2 km. Inwestycja znacząco wpłynie na redukcję emisji pyłu, związków siarki i azotu oraz CO2.

Europerspektywy PEC Bytom: Kopalnia Zielonej Energii
Europerspektywy PEC Bytom: Kopalnia Zielonej Energii

Zakończenie całości zadania przewidziane jest w grudniu 2024 roku.

 www.pec.bytom.pl

Europerspektywy PEC Bytom: Kopalnia Zielonej Energii
Europerspektywy PEC Bytom: Kopalnia Zielonej Energii
Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry