Rozmowa z prof. dr hab. inż. Markiem Pawełczykiem, Rektorem Politechniki Śląskiej

Jakie cele strategiczne przyjął Pan na swoją kadencję jako rektor i jak planuje je Pan realizować?
Marek Pawełczyk: Dialog jest kluczowym elementem zarządzania uczelnią. Myśląc o długofalowym rozwoju uczelni trzeba mieć konkretne propozycje, ale również wysłuchać propozycji społeczności akademickiej. Bez współpracy z kadrą akademicką oraz studentami trudno realizować odważne plany, szczególnie takie wymagające zaangażowania całej społeczności akademickiej.
Bardzo ważne jest umiędzynarodowienie uczelni. Politechnika Śląska aspiruje do bycia rozpoznawalną uczelnią na rynku międzynarodowym, co obejmuje współpracę z zagranicznymi instytucjami badawczymi, wymianę studentów i realizację międzynarodowych projektów badawczych.
Ważne są działania na rzecz poszerzenia oferty edukacyjnej, szczególnie w kontekście ogólnego spadku liczby studentów. Wynika on głównie z malejącej liczby kandydatów na studia drugiego stopnia. Wielu absolwentów znajduje pracę już w trakcie studiów, co powoduje, że nie kontynuują edukacji. Aby ich zatrzymać, konieczne jest dostosowanie oferty dydaktycznej: zwiększenie elastyczności zajęć, umożliwienie łączenia nauki z pracą oraz atrakcyjne kierunki studiów. Politechnika Śląska stawia na kształcenie zorientowane projektowo powiązane z rzeczywistymi problemami.
Razem z dziekanami wydziałów udało nam się w krótkim czasie wypracować nowe propozycje, szybko zdobywamy doświadczenie i odnosimy sukcesy. Wśród nowych kierunków studiów są: technologie inżynierskie w kryminalistyce, rewitalizacja terenów poprzemysłowych, innowacyjne technologie w przemyśle, czy zielone technologie. Politechnika Śląska aspiruje do roli lidera w kraju w kształceniu w zakresie energetyki jądrowe. Mamy także wyjątkowy program studiów MBA w tematyce transformacji energetycznej, które cieszą się dużym zainteresowaniem menedżerów. Innowacyjność i nowoczesne formy kształcenia przyciągają studentów, również studiów podyplomowych, jednak wymagana jest intensywna promocja tych inicjatyw.
Jak Politechnika Śląska zamierza zwiększyć swoją rozpoznawalność i przyciągnąć kandydatów?
Marek Pawełczyk: Promowanie unikalnego podejścia do kształcenia, opartego o projekty i szeroką wybieralność, jest fundamentalne, bo to nas wyróżnia. Ważne jest także podkreślenie wyjątkowej infrastruktury uczelni, jak nowoczesne centra i laboratoria na poziomie światowym. Przykładem jest Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia – EHTIC w Zabrzu, które przyciąga partnerów z całej Europy. Rozpoczynamy realizację kilku dużych inwestycji, wspieranych przez fundusze unijne o wartości około 300 mln zł. Są one niezwykle ważne dla zapewnienia pozycji uczelni w gronie najlepszych w kraju i Europie.
Działania te są istotne nie tylko dla uczelni, ale także dla regionu. Chcemy zachęcić młodych ludzi do studiowania i pracy na Śląsku. Współpraca z władzami samorządowymi i biznesem ma na celu zatrzymanie tutaj młodych ludzi. Także ważna jest dla nas współpraca z innymi uczelniami w regionie, na równych i partnerskich zasadach, może wspólne utworzenie federacji, pozwalające wszystkim zachować własną tożsamość, a przy tym zacieśniać nasz związek. Ważne są także relacje z otoczeniem społeczno-gospodarczym – dla mnie są fundamentem funkcjonowania uczelni technicznej. Politechnika Śląska nie tylko kształci przyszłą kadrę dla przedsiębiorstw, ale także realizuje wspólne projekty badawczo-rozwojowe podnoszące ich innowacyjność. Współpraca ta sprawia, że studenci już podczas studiów mają kontakt z rzeczywistymi problemami, co zwiększa ich atrakcyjność na rynku pracy.
Podsumowując, co jest najważniejsze dla rozwoju Politechniki Śląskiej?
Marek Pawełczyk: Najważniejsi są ludzie – nasza Wspólnota i jej zaangażowanie. Współpraca z ośrodkami badawczymi oraz krajowymi i zagranicznymi uczelniami stanowi fundamentalne narzędzie naszego programu rozwoju, inspirowanego najlepszymi światowymi praktykami. Aktywnie uczestniczymy w międzynarodowych projektach badawczych, jednak dostrzegamy potrzebę intensyfikacji tych działań.
Dlatego wspieramy pracowników w pozyskiwaniu międzynarodowych grantów oraz rozwijamy relacje akademickie i biznesowe z wiodącymi ośrodkami naukowymi. Jako współtwórcy Uniwersytetu Europejskiego EURECA-PRO, angażujemy się w poszerzanie oferty dydaktycznej, programy podwójnych dyplomów oraz wizyty studyjne dla kadry. Chcemy, aby nasza uczelnia była otwarta na naukowców, doktorantów i studentów z zagranicy, co sprzyja twórczej wymianie doświadczeń i podnosi jakość badań. Goszczą u nas wybitni naukowcy, odwiedzają nas nobliści. Umiędzynarodowienie to nie tylko strategiczny kierunek, ale także ważny impuls dla rozwoju Politechniki Śląskiej.
Jesteśmy otwarci i odpowiadamy na wyzwania otaczającego nas świata, korzystamy z wyjątkowych możliwości jakie stwarza nasze otoczenie społeczno-gospodarcze, wzorujemy się na najlepszych. Wszystkie te działania mają na celu rozwój indywidualnych karier całej naszej społeczności oraz umocnienie pozycji Politechniki Śląskiej jako jednej z wiodących uczelni technicznych w Polsce i Europie.