Polski Trójkąt ICT z udziałem Katowic – nowe otwarcie dla technologicznej przyszłości Polski

Polski Trójkąt ICT z udziałem Katowic

Polski Trójkąt ICT z udziałem Katowic – nowe otwarcie dla technologicznej przyszłości Polski

W Katowicach odbył się briefing prasowy poświęcony strategicznej inicjatywie „Polski Trójkąt ICT”, który ma na celu stworzenie nowego centrum rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych i półprzewodników w Polsce.

Wydarzenia | Katowice | KSSE

Na mapie tego ambitnego projektu znalazły się trzy miasta: Katowice, Wrocław i Łódź. Spotkanie było okazją do zaprezentowania roli Katowic jako technologicznego lidera południa Polski, a także do podkreślenia znaczenia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w przyciąganiu inwestycji z sektora ICT.

Katowice jako kluczowy punkt Trójkąta

Europerspektywy Polski Trójkąt ICT z udziałem Katowic – nowe otwarcie dla technologicznej przyszłości Polski

Briefing zgromadził przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, a także liderów instytucji gospodarczych. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Michał Jaros, pierwszy wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic Jarosław Makowski, prezes KSSE Rafał Żelazny, a także reprezentanci wiceprzewodniczący Metropolii GZM Maciej Biskupski i Przewodniczący Rady Miasta Katowice Łukasz Borkowski.

Europerspektywy Polski Trójkąt ICT z udziałem Katowic – nowe otwarcie dla technologicznej przyszłości Polski

Wiceprezydent Bogumił Sobula rozpoczął spotkanie od analizy współczesnych wyzwań geopolitycznych i gospodarczych, wskazując na znaczenie bezpieczeństwa łańcuchów dostaw oraz rozwój nowych technologii jako kluczowe czynniki wpływające na transformację gospodarczą regionów.

Serdecznie dziękuję Panu Ministrowi za to, że włączył Katowice do niezwykle ambitnego przedsięwzięcia gospodarczo-technologicznego. Półprzewodniki, cały przemysł wokół smart city to jest to, co może determinować rozwój technologiczny. Katowice chcą zaistnieć na tej mapie wspólnie z dwoma znamienitymi polskimi miastami – Wrocławiem i Łodzią i stworzyć w ten sposób pewien wewnętrzny trójkąt, gdzie ten sektor gospodarki będzie się dynamicznie rozwijał – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

Sobula wyraził uznanie dla decyzji o włączeniu Katowic do projektu, który może wzmocnić pozycję miasta jako centrum innowacyjnych inwestycji, w tym planowanego Katowickiego Huba Gamingowo-Technologicznego, który ma być jednym z głównych ośrodków nowoczesnych technologii w Polsce.

Potencjał Śląska w nowej rzeczywistości technologicznej

Europerspektywy Polski Trójkąt ICT z udziałem Katowic – nowe otwarcie dla technologicznej przyszłości Polski

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Michał Jaros podkreślił wyjątkowy potencjał miasta Katowice i całego regionu śląskiego, który od lat kojarzony jest z przemysłem i inżynierią, a dziś staje się miejscem dynamicznej transformacji w kierunku gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach.

Myślę, że doskonale znają Państwo potencjał swojego miasta i całego regionu. Śląsk kojarzy mi się – jako mieszkańcowi Dolnego Śląska – z silnym przemysłem i inżynierią. To elementy, które są nierozerwalnie związane z aglomeracją i metropolią Śląsko-Zagłębiowską, a w szczególności z Katowicami – podkreślił Michał Jaros. – Inwestycja, o której dziś mówimy, robi ogromne wrażenie – mówimy o projekcie wartym nawet miliard złotych. To przedsięwzięcie przyciągnie nie tylko firmy z sektora IT, ale przede wszystkim z obszaru ICT. Być może w przyszłości także z branży półprzewodników, bo te są Polsce niezwykle potrzebne. Chcemy, aby Polska znalazła się w łańcuchu produkcji półprzewodników – a to cel strategiczny.

Półprzewodniki są dziś dosłownie wszędzie: w dronach, kamerach, telefonach, samochodach, sprzętach domowych – nawet w klamce drzwi potrafią znajdować się trzy takie elementy. To pokazuje, jak istotna jest ta technologia dla naszej przyszłości. Wierzę, że Katowice będą integralną częścią tego trójkąta. Że pojawią się tu inwestorzy i firmy, a lokalni inżynierowie – absolwenci Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego – będą stanowić fundament najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów – dodał wiceminister.

Minister zaznaczył, że projekt Trójkąta ICT wpisuje się w szerszą strategię rozwoju gospodarczego Polski, a inwestycje w Katowicach, Wrocławiu i Łodzi będą miały charakter systemowy, obejmujący zarówno infrastrukturę, jak i rozwój kapitału ludzkiego.

Rewitalizacja z myślą o technologii

Europerspektywy Polski Trójkąt ICT z udziałem Katowic – nowe otwarcie dla technologicznej przyszłości Polski

Wiceprezydent Katowic Jarosław Makowski skupił się na lokalnym aspekcie inwestycji, wskazując, że budowa dzielnicy nowych technologii w miejscu dawnej kopalni Wieczorek jest nie tylko szansą na rewitalizację poprzemysłowego dziedzictwa, ale przede wszystkim impulsem do budowy przyjaznego ekosystemu dla innowacyjnych firm.

Katowice mają ogromny kapitał gospodarczy – to przecież gospodarcze serce Polski. Nasz region tworzy ponad 10 proc. PKB kraju, co plasuje nas na drugim miejscu, za regionem stołecznym. Mamy też duży kapitał ludzki – GZM to ponad 2 miliony ludzi. Dlatego nie dziwi nas, że Tajwan dostrzega w Katowicach, stolicy metropolii, dobre miejsce do inwestycji. Cieszymy się, że za tym idzie także wsparcie rządowe – przede wszystkim ze strony wiceministra Michała Jarosa – dodaje Jarosław Makowski, wiceprezydent Katowic.

Makowski przypomniał, że Katowice aktywnie inwestują w rozwój naukowy i edukacyjny, współpracując z uczelniami takimi jak Politechnika Śląska czy Uniwersytet Śląski, a także stawiając na tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy.

KSSE jako fundament inwestycyjny Trójkąta

Europerspektywy Polski Trójkąt ICT z udziałem Katowic – nowe otwarcie dla technologicznej przyszłości Polski

Kluczową rolę w procesie przyciągania inwestycji odegra Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). Jej prezes, Rafał Żelazny, zwrócił uwagę na już istniejące projekty z sektora ICT i półprzewodników realizowane na terenie strefy, a także na gotowość do dalszego wspierania rozwoju nowoczesnych branż.

Tematy, które poruszył pan minister Jaros, mówiąc o inwestycjach w obszarze zarówno półprzewodników, jak i systemów bezpieczeństwa, są już obecne w działalności Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – przypomniał prezes KSSE Rafał Żelazny. – Przykładem może być firma Iron Force Poland Sp. z o.o. z Zabrza, która produkuje komponenty do tzw. pasywnych systemów bezpieczeństwa w branży motoryzacyjnej. Warto też wspomnieć o dużej inwestycji firmy Compal Electronics w Czeladzi, realizowanej w ramach rządowego programu. Projekt ten znajduje się obecnie w końcowej fazie realizacji i najprawdopodobniej jeszcze w tym roku wejdzie w etap operacyjny. Na Śląsku pojawiają się także inwestycje tajwańskie, zlokalizowane w miastach blisko Katowic, co pokazuje, że region ten staje się coraz atrakcyjniejszy dla partnerów z Dalekiego Wschodu.

Jako strefa widzimy się w roli aktywnego partnera inwestorów. Dzięki odpowiedniemu otoczeniu prawnemu, w szczególności dzięki instrumentom takim jak zwolnienia podatkowe, chcemy przyciągać kapitał z całego świata – w tym z Tajwanu – właśnie do Katowic, do metropolii i województwa śląskiego. Naszym celem jest nie tylko rozwój gospodarczy, ale przede wszystkim podniesienie jakości miejsc pracy. Chcemy, aby inwestycje, które będą lokowane w strefie, przynosiły większą wartość dodaną i pozwoliły unowocześnić strukturę zatrudnienia, wypracowaną przez ostatnie 30 lat – podkreślił prezes KSSE.

Polski Trójkąt ICT – technologia, edukacja, inwestycje

Inicjatywa „Polski Trójkąt ICT” została zainspirowana m.in. wizytą tajwańskich przedsiębiorców z organizacji TEEMA oraz rekomendacjami dotyczącymi lokalizacji przyszłych inwestycji technologicznych w Polsce. Raporty jednoznacznie wskazały Katowice, Wrocław i Łódź jako najbardziej obiecujące miasta pod kątem potencjału inżynieryjnego, edukacyjnego i biznesowego.

Włączenie Katowic do tego trójkąta stanowi nie tylko dowód uznania dla dokonań miasta w zakresie przekształceń gospodarczych, ale także szansę na dalszy rozwój w kierunku Przemysłu 5.0, który łączy technologie z humanizmem i zrównoważonym rozwojem.

Podsumowanie

Briefing prasowy jasno pokazał, że miasto Katowice ma realne szanse stać się jednym z liderów cyfrowej transformacji w Polsce. Dzięki synergii działań rządu, samorządu i instytucji takich jak KSSE, możliwe jest przyciągnięcie inwestycji, które nie tylko zmienią oblicze regionu, ale również wzmocnią pozycję Polski na arenie międzynarodowej jako nowego centrum ICT w Europie Środkowo-Wschodniej.

Udostępnij artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry