Prawie jak Toskania

Prawie jak Toskania

Krajowa sztuka winiarska powoli się odradza – winiarze doceniają unikatowość warunków panujących na lokalnych terenach w Polsce i wytwarzają wino będące kwintesencją rejonu. Wyjątkowe winnice znaleźliśmy w północnej części Jury Krakowsko-Czestochowskiej i w… Częstochowie

Winnica Bugara | Winnica Rajska | Winnica na Jurze | Pryzmat | Pryzmat Częstochowa

Winnica Bugara jest winnicą ulokowaną na przedmieściach Częstochowy, zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta. Założona w 2008 r. obecnie zajmuje powierzchnię 2 ha. Dwiema najważniejszymi odmianami winorośli uprawianymi na jej terenie jest Riesling i Solaris, z których powstają białe wina wytrawne i półsłodkie. Wśród pozostałych szczepów uprawiane są też odmiany czerwone: Regent i Cabernet Cortis, dające czerwone wina wytrawne oraz różowe – wytrawne i półwytrawne. Niedawno na terenie winnicy pojawiły się nasady odmian: Hibernal, Pinot Gris, Chardonnay.

Wina z Bugary zostały wyróżnione na ogólnopolskich konkursach. Doceniony został m.in. Solaris (rocznik 2020), zyskując tytuł Championa i Złoty Laur w swojej kategorii podczas konkursu win polskich WINOPL 2022 w Poznaniu. Produkty Winnicy Bugara można zakupić bezpośrednio na terenie winnicy. Odwiedzający będą mogli także zwiedzić winnicę, a w sezonie letnim zrelaksować się z lampką wina pośród krzewów winogron.

Europerspektywy Prawie jak Toskania
Europerspektywy Prawie jak Toskania
  • Na zdj. Winnica Bugara w Częstochowie

Winnica Rajska z Myszkowa jest kolejną winiarską lokalizacją znajdującą się niedaleko Częstochowy. Powstała w 2016 r. – dysponuje powierzchnią ok. 1 ha, na której jest uprawiane sześć odmian winogron – trzy białe: Solaris, Muscaris, Johanniter oraz trzy czerwone: Cabernet Cortis, Cabernet Cantor i Regent. Z winogron tych powstają wina przelewane do butelek z charakterystycznymi etykietkami, o nazwach nawiązującymi do rajskich ptaków – takich, jak: Jaskółka, Krogulec, Skowronek, Słowik, Kowalik i Rudzik. W czasie Wine Expo Poland Awards 2019 »Jaskółka 2018« zdobyła Consumers Gold Award 2019 i Gold Award 2019.

Winnica oferuje aktywności enoturystyczne dla klientów indywidualnych i małych grup. Wina można kupić kontaktując się bezpośrednio z producentem, możliwy jest także zakup na miejscu – w winnicy lub w jednym z wybranych lokali na terenie m.in. Myszkowa, Warszawy, Częstochowy, Łodzi czy Katowic.

Dobre warunki do wzrostu winogron panują także w Złotym Potoku, gdzie prosperuje niewielka rodzinna Winnica na Jurze. Powstające tam wina – białe i czerwone – dostępne są bezpośrednio w winnicy. Odwiedzający mogą na miejscu odpocząć przy kieliszku wina, zakupić je w butelkach, skorzystać z aktywności w ramach enoturystyki. Chętni w sezonie mogą się zgłośnić do pomocy przy winobraniu! Organizowane są także różne warsztaty.

Olsztyn koło Częstochowy oferuje warunki, które chętnie wykorzystują także niekomercyjni winiarze, uprawiający winorośl na osłonecznionych stokach wyżyny. Olsztyn Jurajski od kilku lat przyciąga miłośników wina, dzięki organizowanemu na jej terenie »Jurajskiemu Festiwalowi Sztuki i Wina«. Jest to impreza, która łączy w sobie kulturę winiarską, rękodzielnictwo i sztukę. Na stoiskach ustawionych na miejskim rynku można spróbować i zakupić wybrane produkty. Czas na Festiwalu umilają liczne koncerty, warsztaty winiarskie oraz inne formy aktywności. Wydarzenie, wymyślone przez Grzegorza Sitaka (Winnica Si’Tak), współorganizują: Gmina Olsztyn Jurajski i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród wystawców, jak i odwiedzających. VII edycja Jurajskiego Festiwalu Sztuki i Wina odbędzie się w dniach 14-17 lipca 2023 r.

oprac. K. Zielonka 

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry