Rafał Żelazny w wywiadzie dla Europerspektyw

Rafał Żelazny w wywiadzie dla Europerspektyw

Podstrefa Tyska to nie tylko Tychy — odpowiada dr hab. Rafał Żelazny, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Wywiad opublikowany w specjalnym numerze 159: Tychy

Wydarzenia | 159 Tychy (wydanie specjalne) | OIPH | KSSE

Jako KSSE SA współpracujecie z samorządem gospodarczym z całego regionu. Jak wygląda ta współpraca w Tychach?

W otoczeniu gospodarczym w naszym województwie funkcjonuje szereg instytucji otoczenia biznesu. Jedną z nich jest Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach, z którą KSSE nawiązała formalną współpracę – staliśmy się zwyczajnym członkiem OIPH. Uznaliśmy, że to, co do niedawna wydawało się być może działalnością nieco konkurencyjną, takie nie jest – a wręcz przeciwnie, doskonale się uzupełnia. Wsparcie, które jest realizowane w ramach OIPH, głównie dedykowane jest mikro, małym i średnim firmom, a Strefa, do tej pory była raczej kojarzona z dużymi firmami i ze znaczącymi inwestycjami w skali milionów złotych. Przez ostatnie lata w KSSE podjęliśmy szereg działań, żeby odczarować strefę także dla firm mikro, małych i średnich.

Krótko mówiąc: własnymi środkami i programami realizujemy szereg spotkań dedykowanych małym i średnim firmom. Spotkania te – tzw. Boostery MŚP – cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. W Tychach ostatnie takie wydarzenie pn. “Jak wyposażyć firmę w skuteczne narzędzia rozwoju?” odbyło się we współpracy z OIPH w listopadzie 2023 r. Kontakty z OIPH umożliwiają nam dotarcie z informacją do większego grona zainteresowanych – w tym do firm zrzeszonych w OIPH, które uzyskują w ten sposób dostęp do informacji o narzędziach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Pozwala nam to zwiększyć zasięg oddziaływania – jest to szczególnie istotne, że w ten sposób możemy dotrzeć z ofertą PSI do firm, które do tej pory raczej nie widziały siebie jako partnera KSSE w ewentualnej współpracy związanej z instrumentami proinwestycyjnymi. Możliwość zwiększania świadomości firm mikro, małych i średnich zrzeszonych w OIPH to dla nas bardzo ważny element współpracy z Izbą.

OIPH także odnosi korzyści z członkostwa KSSE – to, że jesteśmy członkiem Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach pozwala firmom zrzeszonym w OIPH nawiązać relacje biznesowe z firmami Strefowymi, które nie są zrzeszone w OIPH. Można powiedzieć, że jesteśmy takim pośrednikiem w przekazywaniu firmom Strefowym i Izbowym wzajemnie informacji o swojej działalności, w tym o ofercie KSSE i OIPH. Izba prowadzi szereg aktywności, m.in.: szkoleń, usług doradczych czy konferencji. Z tą informacją docieramy do naszych przedsiębiorców Strefowych, więc ta współpraca wydaje mi się korzystna dla obydwu stron.

Organizujemy również wspólne przedsięwzięcia, które mają charakter integrujący przedsiębiorców. Spotykamy się przynajmniej dwukrotnie na dosyć już mocno wpisujących się w tradycje OIPH wydarzeniach – mam na myśli zarówno Galę Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości, jak i Noworoczne Spotkanie Przedsiębiorców. Wspólnie z Izbą uczestniczymy w przygotowaniu tych wydarzeń, no i oczywiście zapraszamy na nie także przedsiębiorców, którzy są przedsiębiorcami Strefowymi.

Podsumowując – wydaje się, że kooperacja i komplementarność działań Strefy i Izby, w wielu aspektach może tylko wyjść na dobre tworzeniu środowiska dla dalszego rozwoju przedsiębiorczości i konkurencyjności firm, a także profesjonalizacji tych instytucji.

Podstrefa Tyska to nie tylko Tychy — odpowiada dr hab. Rafał Żelazny, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Wywiad opublikowany w specjalnym numerze 159: Tychy.
Na zdj. dr hab. Rafał Żelazny, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA

Pomówmy o Podstrefie Tyskiej KSSE. Czy planujecie zakup nowych terenów?

Rozwój Podstrefy Tyskiej, jeśli chodzi o inwestycje, na tę chwilę koncentruje się głównie na pozyskiwaniu nowych inwestorów w ramach oferty Polskiej Strefy Inwestycji oraz reinwestycjach w firmach, które już uzyskały zezwolenie strefowe lub decyzje o wsparciu. Pojawia się szereg nowych decyzji o wsparciu dla tych, którzy w strefie już zainwestowali. Przy pewnych możliwościach inwestycyjnych danego podmiotu, jeśli dysponuje, mówiąc wprost, niezagospodarowaną częścią swojego areału, bądź też chce dokonać reinwestycji, która ma na przykład charakter zmiany parku maszynowego – to wszystko się dzieje.

Podsumowując, cały czas wydajemy decyzje o wsparciu, poszukujemy, między innymi dzięki współpracy z Izbą, firm z sektora MŚP, po to, żeby uświadomić im, że narzędzia strefowe są także dla nich, nie tylko dla tych największych spółek.

Odpowiadając na pytanie o zakup nowych terenów, to ich dostępność jest zróżnicowana w poszczególnych gminach. Mamy przykładowo duże miasta, które są w obrębie oddziaływania Podstrefy Tyskiej, gdzie jest sporo nieruchomości poprzemysłowych i pogórniczych – w części zdegradowanych. Liczymy na współpracę ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, która zmienia politykę dotyczącą udostępniania terenów ze swoich zasobów.

Warto powiedzieć też o pewnych zmianach, które przez ostatnie 2 lata zaszły w samym majątku Podstrefy Tyskiej, która w porównaniu z pozostałymi (gliwicką, sosnowiecko-dąbrowską i jastrzębsko-żorską) jest podstrefą ze specyficznymi wyzwaniami. W tej lokalizacji mamy do dyspozycji przede wszystkim duży budynek przy ulicy Fabrycznej i staramy się w wielu miejscach poprawić jego funkcjonalność. Obecnie trwają między innymi prace związane z budową nowej dyspozytorni, dokonaliśmy szeregu prac remontowych w samym budynku. Poprawiliśmy jego jakość i standard w wielu miejscach, co też pochłonęło trochę czasu i środków, ale mamy nadzieję, że, pozwoli to na odpowiednie wypełnienie go najemcami i oczywiście zagwarantuje odpowiednią rentowność.

Podstrefa Tyska ma też szczególne znaczenie dla całej KSSE – nie wszyscy wiedzą, że właśnie we wspomnianym budynku mieszczą się komórki obsługujące wszystkie Podstrefy. Mamy tutaj dział księgowości, wydział analiz, audytu i kontroli, czy dział rozwoju rynku pracy. Ten ostatni zajmuje się bardzo istotnym z punktu widzenia naszej działalności obszarem, czyli identyfikacją trendów i prowadzeniem projektów, dzięki którym będziemy mogli wyposażyć inwestorów w odpowiednią ilość i jakość pracowników. 

Tutaj prowadzone są m.in. te znane na całym Śląsku projekty – poczynając od „Śląskie. Zawodowcy”, przez „Śląskie. Zawodowcy 2”, czy „Projekt Energia”.

Jakie projekty będziecie realizować na terenie Tychów w najbliższych latach?

Niedawno staliśmy się właścicielami terenu o powierzchni około 5,7 hektara zlokalizowanego w Tychach u zbiegu ulic Beskidzkiej i Oświęcimskiej i jest to teren, który planujemy w części zagospodarować jako uzupełnienie projektu Tyskiego Hubu Zielonej Gospodarki realizowanego przez Miasto Tychy.

Podpisaliśmy w tej sprawie list intencyjny z miastem Tychy – ten projekt zapewni Podstrefie Tyskiej KSSE impuls rozwojowy w kierunku nowych technologii, w kierunku nowej specjalizacji w obszarze circular economy (gospodarki obiegu zamkniętego). Stworzenie przestrzeni dedykowanej dla laboratoriów badawczo-rozwojowych oraz części demonstracyjnej dla implementacji innowacyjnych rozwiązań w obszarze zielonej gospodarki pozwoli firmom prototypować, testować i komercjalizować rozwiązania wymyślone w hubie.

W naszej strefowej strategii rozwoju takich przedsięwzięć będących swoistymi akceleratorami biznesowymi posługujemy się nazwą własną KSSENON – jedno z nich zrealizowaliśmy w Żorach.

Zależy nam, aby podnosić jakość miejsc pracy, żebyśmy byli w stanie kreować rozwiązania na miejscu, w Tychach – wymyślać je, testować, a następnie komercjalizować. Projekt Tyskiego Hubu Zielonej Gospodarki powinien przyjąć formę tzw. hubu rozproszonego – i zapewnić firmom to, czego szukają: dobrze wyposażonego miejsca, z dobrą jakością infrastruktury, gdzie można w rozsądnych, racjonalnych cenach rozwijać nowe rozwiązania i pomysły biznesowe.

Podsumowując najważniejszy z punktu widzenia rozwoju miasta Tychy i Podstrefy Tyskiej KSSE aspekt inwestycyjny: na tę chwilę przede wszystkim skupiamy się na decyzjach o wsparciu i poszukiwaniu terenów inwestycyjnych. Warto pamiętać, że Podstrefa Tyska to nie są tylko Tychy. Z najbardziej aktualnych wydarzeń – 1 lipca odbył się przetarg na tereny inwestycyjne w gminie Bieruń, co pozwoli na uruchomienie inwestycyjne prawie 18 ha. Jesteśmy także na etapie zaawansowanych rozmów o współpracy z władzami gminy Lędziny – tutaj jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach, tym niemniej planujemy uruchomić inwestycyjnie tereny w tej lokalizacji.

KSSE – wynajem biur. Kliknij tutaj.

Czym jest KSSE? Kliknij tutaj.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry