Rozmowa numeru: Śląskie zmienia się każdego dnia

Rozmowa numeru: Śląskie zmienia się każdego dnia

„Zamierzamy tworzyć jak najkorzystniejsze warunki do rozwoju nowych branż i przyciągać nowych inwestorów. Kierunkiem jest szkolnictw o wyższe. Bardzo nam zależy, aby ich absolwenci zostali w regionie, bo to na ich wiedzy będzie opierało się wdrażanie nowych technologii. A absolwentów mamy naprawdę zdolnych” – akcentuje marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Biznes | Biznes: 156 | Śląskie

Zacznijmy trochę nietypowo, bo od Parku Śląskiego i tego, co tam w tej chwili się dzieje. Bo mimo pory roku, dzieje się sporo pod kątem inwestycyjnym.

Trzeba zaznaczyć, że dzieje się nie od dziś, tylko właściwie od początku kadencji, ale też – co musi wybrzmieć – także w oparciu o środki pozyskane przez poprzedni zarząd województwa, czyli unijny program Jessica, z którego na inwestycje trafiło blisko 290 mln zł. Park, krok po kroku, odzyskuje dawny blask, ale z poszanowaniem tych wszystkich atrybutów, charakterystycznych dla niego miejsc. Niedawno oddaliśmy do użytku drugą linię kultowej Elki na odcinku Wesołe Miasteczko – Planetarium Śląskie, lada chwila poznamy wykonawcę ostatniego, trzeciego jej odcinka. Tym samym wszystkie jej linie zostaną odnowione, ale dawne krzesełka zastąpione są wygodnymi kanapami i gondolami.

Po Ogrodzie Japońskim, remoncie Kręgów Tanecznych, wielkiej inwestycji, jaką była totalna przebudowa Planetarium Śląskiego, które jest dziś dwukrotnie większe i odwiedzane dosłownie, przez – i to dosłownie – setki tysięcy osób, rozpoczętych pracach przy Kanale Regatowym, od nowa powstaje inne kultowe dla regionu miejsce – kąpielisko Fala, która pozostanie przy swojej historycznej lokalizacji. Przypomnę, że to popularne miejsce, ważne dla wielu pokoleń mieszkańców regionu znajduje się w punkcie, w którym jest największe nasłonecznienie, biorąc pod uwagę całą parkową przestrzeń, co tylko uwydatnia jego walory.

Europerspektywy Rozmowa numeru: Śląskie zmienia się każdego dnia

Któraś z tych inwestycji jest czymś w rodzaju „oczka w głowie”, do której ma Pan szczególny sentyment?

Każda z nich jest potrzebna, bo Park Śląski to miejsce szczególne, kochane i uwielbiane przez mieszkańców regionu. I chyba ma to charakter wielopokoleniowy, bo spotkamy tam zarówno ludzi, którzy spędzają tam wolny czas od dekad, jak i wiele młodzieży. Na pewno dumą wypełnia nas wymienione już tu wcześniej Planetarium Śląskie, którego modernizacja sfinansowana ze środków Unii Europejskiej, budżetu państwa i środków własnych Województwa Śląskiego. Łączny koszt inwestycji to prawie 160,5 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniosło ponad 99 mln zł. Łączny wkład województwa to 46,9 mln zł.

Jedną z jego największych atrakcji jest ultranowoczesny, hybrydowy system projektorów, rzucający obraz w technologii 8K. Projektor umieszczony został w centralnym punkcie sali projekcyjnej, w miejscu, w którym przez lata funkcjonował projektor Zeissa. Nowy projektor jest w stanie wyświetlić nawet 100 mln gwiazd. Do zabytkowej części obiektu pod ziemią dobudowano dwa nowe pomieszczenia o powierzchni ponad 2,5 tys. m kw. Znajdują się tam pracownie i sale wykładowe. W przebudowanym obiekcie goście mogą skorzystać m.in.: z symulatorów lotów w kosmos, kolumny pogodowej i pokoi klimatycznych. Kto jeszcze nie był w zmodernizowanym Planetarium, powinien czym prędzej nadrobić zaległości. Naprawdę warto!

W raporcie FDI Intelligence Województw o Śląskie znalazło się w prestiżowym towarzystwie największych i najbardziej atrakcyjnych ośrodków w Europie, zajmując 7. miejsce w kategorii strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz 4. miejsce w kategorii efektywność kosztowa.

Do regionu płyną już środki unijne i to sporo, bo ponad 5 mld euro. Te pieniądze muszą być wydane rozsądnie… Takimi środkami jeszcze w historii nie dysponowaliśmy. Nasze działania skupiąją się na wzmocnieniu regionalnych inteligentnych specjalizacji – sektorów niskoemisyjnej energetyki, zielonej gospodarki, przemysłów wschodzących, technologii informacyjnych i komunikacyjnych, automotive oraz medycyny. Te branże w mojej ocenie powinny dać nam przewagę nad konkurencją, mają przy tym ogromny potencjał rozwojowy. Dodatkowo, w ramach procesu dywersyfikacji gospodarczej regionu i zwiększenia innowacyjności planujemy wspierać rozwój specjalizacji technologicznych w zakresie ochrony środowiska, przetwarzania materiałów, logistyki i transportu, przemysłów: maszynowego i motoryzacyjnego, surowcowego, lotniczego.

Zwracamy uwagę na sektory szybko rozwijające się – transport, logistykę, czy szeroko pojęte budownictwo, bo to one będą stanowiły alternatywę dla pracowników odchodzących w branży górniczej. Stąd tak duży nacisk kładziemy na współpracę samorządami, uczelniami czy agencjami rozwoju. Zamierzamy tworzyć jak najkorzystniejsze warunki do rozwoju nowych branż i przyciągać nowych inwestorów. Kierunkiem jest szkolnictwo wyższe. Bardzo nam zależy, aby ich absolwenci zostali w regionie, bo to na ich wiedzy będzie opierało się wdrażanie nowych technologii. A absolwentów mamy naprawdę zdolnych. Wiedza jest w cenie. Dzięki niej Śląskie może zmieniać się każdego dnia.

Nasze działania skupiają się na wzmocnieniu regionalnych inteligentnych specjalizacji.

Znaczna część środków zostanie przeznaczona na wsparcie działań związanych ze zmniejszeniem emisyjności gospodarki, rozwojem odnawialnych źródeł energii, czy transformację społeczno-gospodarczą. Cele te są zbieżne z Europejskim Zielonym Ładem. Województwo Śląskie będzie największym beneficjentem nowego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Ponad 5 mld euro zostanie rozdysponowanych w trzech obszarach: gospodarki, środowiska i społeczeństwa. Taki sam nacisk kładziemy na rozwój przyjaznych środowisku technologii, rozwój energetyki rozproszonej w oparciu o odnawialne źródła energii, jak również na integrację społeczną i zachowanie tożsamości kulturowej.

Europerspektywy Rozmowa numeru: Śląskie zmienia się każdego dnia
Europerspektywy Rozmowa numeru: Śląskie zmienia się każdego dnia

Można z tego wysnuć wniosek, że Śląskie to najlepsze miejsce do inwestowania…

…bo w mojej ocenie tak właśnie jest. A jak wartościową robotę wykonujemy, świadczą choćby międzynarodowe rankingi. W tegorocznym raporcie FDI Intelligence Województwo Śląskie znalazło się w prestiżowym towarzystwie największych i najbardziej atrakcyjnych ośrodków w Europie, zajmując 7 miejsce w kategorii strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz 4 miejsce w kategorii efektywność kosztowa. Pierwszy raz w historii region znalazł się w kategorii otwartość dla biznesu, plasując się na 9 pozycji. Potwierdził to także ostatni ranking Financial Times „Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości”, w którym to właśnie ten region, jako jedyny przedstawiciel Polski, znalazł się w czołowej dziesiątce kategorii business friendliness. Mamy też jeden z najniższych wskaźników bezrobocia wśród regionów całej Unii Europejskiej. To raptem 3,6 procent. Na Śląsku nie pracuje więc chyba tylko ten, kto pracować zwyczajnie nie chce…

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry