W Arenie Zabrze odbyła się kolejna edycja wydarzenia “Podwieczorek z Biznesem”, które zorganizowała Śląska Izba Pracodawców oraz Pracodawcy RP. Tym razem tematem przewodnim byli pracownicy jako najcenniejszy kapitał w firmie.
Wydarzenia | Śląska Izba Pracodawców | Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
Gości przywitali gospodarze wydarzenia – Tomasz Golis, prezes Śląskiej Izby Pracodawców (ŚIP) oraz Maciej Klóska, dyrektor generalny Pracodawcy RP.
Na spotkaniu była obecna m.in. prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska, która podkreśliła otwartość miasta na przedsiębiorców i biznes. Zwróciła uwagę na znaczenie zarówno pracowników, jak i pracodawców w budowaniu silnej gospodarki, apelując o wzajemną troskę i współpracę. Podkreśliła rolę liderów biznesu w kreowaniu odpowiednich warunków do rozwoju i innowacji oraz zadeklarowała gotowość miasta do wspierania przedsiębiorców.
Jacek Brzezinka i Jacek Bialik, Wiceprezesi Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), zaprezentowali możliwości wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw w regionie. Podkreślili, że współpraca z KSSE daje firmom szansę na dynamiczny rozwój oraz dostęp do licznych zachęt inwestycyjnych.

Prof. Jolanta Walusiak-Skorupa, Dyrektor Instytutu Medycyny Pracy, przedstawiła kluczowe aspekty dbania o zdrowie pracowników. Podkreślała rosnące znaczenie profilaktyki zdrowotnej oraz konieczność inwestowania w dobrostan zespołu.
Kluczową częścią spotkania był panel dyskusyjny “Benefity, zdrowie i konflikty. Co naprawdę przyciąga i zatrzymuje pracowników?”
Dyskusję moderował Mariusz Rybka, Wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. W panelu wzięli udział:

- Rafał Hrynyk – Przewodniczący Platformy Promocji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (Pracodawcy RP),
- Piotr Kalbron – Okręgowy Inspektor Pracy (OIP Katowice),
- Krzysztof Sawicki – Prezes Sądu Arbitrażowego przy RIG, Wiceprezes Śląskiej Izby Pracodawców,
- Wojciech Semmerling – mentor i trener warsztatów rozwojowych,
- Agnieszka Socha – Prezeska Fundacji Podzielmy się Dobrem, właścicielka Worker Service,
- Dr Jan Sarna – dyrektor Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.
Podczas dyskusji paneliści wskazali na kilka kluczowych aspektów wpływających na zatrzymanie i przyciąganie pracowników. Rafał Hrynyk podkreślił konieczność prowadzenia praktycznych działań edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy oraz większego zaangażowania organizacji pracodawców w proces kształtowania przepisów. Zwrócił uwagę na znaczenie międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie.
Piotr Kalbron przedstawił różnice w standardach bezpieczeństwa pomiędzy dużymi i małymi przedsiębiorstwami. Wskazał, że w większych zakładach, dzięki automatyzacji i nowoczesnym technologiom, bezpieczeństwo pracy jest na coraz wyższym poziomie. Natomiast w mniejszych firmach i na niewielkich budowach nadal istnieją poważne braki w zakresie BHP, co potwierdziły wyniki inspekcji.
Krzysztof Sawicki mówił o roli mediacji i arbitrażu w rozwiązywaniu sporów pracowniczych. Zaznaczył, że tradycyjne postępowania sądowe są długotrwałe i kosztowne, dlatego firmy powinny stawiać na dialog i polubowne metody rozstrzygania konfliktów, aby unikać eskalacji problemów.
Wojciech Semmerling skupił się na kwestii benefitów pracowniczych. Podkreślił, że choć pakiety ubezpieczeń grupowych i prywatna opieka medyczna stały się już standardem, to ich skuteczność zależy od dopasowania do realnych potrzeb pracowników. Kluczowa jest także kultura organizacyjna – żaden benefit nie zastąpi poczucia bezpieczeństwa i zaangażowania w miejscu pracy.
Agnieszka Socha przedstawiła wyzwania związane z zatrudnianiem pracowników z różnych kultur. Wskazała, że rosnąca liczba pracowników zagranicznych wymaga lepszego zrozumienia ich oczekiwań i integracji w polskim rynku pracy. Podkreśliła, że skuteczne zarządzanie różnorodnością to jeden z kluczowych czynników budowania stabilnych zespołów.
Z kolei dr Jan Sarna przypomniał o roli badań okresowych i udowadniał, że elementy związane z ochroną zdrowia mogą być dla pracowników atrakcyjne, a dla samych pracodawców – najbardziej przemyślane. Wspomniał także o działalności CSR przedsiębiorstw i zachęcił do wspierania FRK.
Całości wydarzenia towarzyszył koncert Grazioso String Quartet, który dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń muzycznych.
Partnerzy i patronat honorowy
Głównym partnerem wydarzenia był Lexus Gliwice, a partnerem medycznym Medicover Polska. Wydarzenie wsparły także uczelnie wyższe: Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz SUM w Katowicach. Patronat honorowy objęli: Prezydent Miasta Zabrze Agnieszka Rupniewska, Prezydent Miasta Gliwice Katarzyna Kuczyńska-Budka oraz Starosta Gliwicki Dawid Rams.