Specjalne Strefy Ekonomiczne coraz popularniejsze wśród mikro, małych i średnich firm

Specjalne Strefy Ekonomiczne coraz popularniejsze wśród mikro, małych i średnich firm

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna | Biznes | 152: Biznes

W przeświadczeniu wielu przedsiębiorców z sektora MŚP Specjalne Strefy Ekonomiczne są dobrym miejscem do inwestycji tylko dla międzynarodowych koncernów. Tymczasem w 2021 r. Katowicka SSE wydała aż 52 pozytywne decyzje o wsparciu dla firm z sektora MŚP, czyli ponad połowę wszystkich zgód. Ponadto w ciągu ostatnich 7 lat inwestujące w niej małe, mikro i średnie firmy uzyskały ponad 300 mln zł wsparcia poprzez zwolnienie z podatków. Dzięki nowym przepisom uzyskanie dobrych warunków inwestycyjnych jest łatwiejsze, niż się wydaje, a możliwość uzyskania wsparcia można szybko sprawdzić np. na specjalnym kalkulatorze dostępnym na www.ksse.com.pl

„Od 2018 roku nie mieliśmy praktycznie ani jednego tygodnia, w którym nie byłby rozpatrywany wniosek o wydanie decyzji o wsparciu. Składa się na to m.in. zwolnienie z podatku CIT/PIT czy pomoc w załatwianiu formalności. Firmy z sektora MŚP coraz częściej korzystają z oferty specjalnych stref ekonomicznych ponieważ zauważyły, że to po prostu bardzo dobre miejsce na rozwój ich biznesu” — podkreśla dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Do wzrostu poziomu inwestycji firm z sektora MŚP z pewnością przyczyniło się uelastycznienie możliwości uzyskania wsparcia poprzez stworzenie w 2018 roku Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Obecnie nie trzeba już bowiem posiadać siedziby w konkretnej lokalizacji, gdyż tak naprawdę cała Polska stała się strefą ekonomiczną.

Europerspektywy Specjalne Strefy Ekonomiczne coraz popularniejsze wśród mikro, małych i średnich firm
Europerspektywy Specjalne Strefy Ekonomiczne coraz popularniejsze wśród mikro, małych i średnich firm

Dzięki wprowadzeniu nowych przepisów, firmy mają możliwość uzyskania zwolnienia z podatku CIT lub PIT na terenie całej Polski na okres 12 lat (poza granicami KSSE na terenie Śląska) oraz aż 15 lat dla projektów realizowanych w granicach SSE. Podczas gdy dla dużych firm wysokość pomocy publicznej wynosi do 30 proc., to dla średnich i małych odpowiednio aż do 40 proc. i 50 proc. Oferta przeznaczona jest dla tych przedsiębiorstw, które realizują projekty przemysłowe (np. budowa nowych zakładów produkcyjnych) bądź też firm oferujących nowoczesne usługi dla biznesu, związanych np. z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki i usług powiązanych, audytem finansowym czy usługami rachunkowo-księgowymi.

W październiku 2022 roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została ogłoszona po raz trzeci z rzędu najlepszą strefą ekonomiczną w Europie, a po raz pierwszy trzecią na świecie w rankingu Financial Times – fDi’s Global Free Zones of the Year 2022. Ranking Global Free Zones of the Year każdego roku wyróżnia strefy ekonomiczne z całego świata, które oferują najlepsze warunki inwestycyjne. Organizowany jest przez fDi Intelligence – specjalną agendę legendarnego wydawnictwa Financial Times, promującą inwestycje i rozwiązania dla rozwoju gospodarczego. Katowicka SSE została wyróżniana jako najlepsza strefa w Europie już po raz szósty (poprzednio zdobywała ten tytuł w latach 2015–2017 oraz w 2019 i 2021 roku).

W marcu 2022 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła specjalny serwis dla inwestorów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, na którym mogą oni sprawdzić czy ich inwestycja kwalifikuje się do wsparcia i w jakiej wysokości. Można go znaleźć pod adresem: www.ksse.com.pl/DlaMSP

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry