W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie dot. zmiany planów CPK
Wydarzenia | CPK | Urząd Marszałkowski
W Katowicach odbyło się posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. wielkoskalowych inwestycji celu publicznego i wywłaszczeń oraz doraźnej komisji sejmiku województwa śląskiego ds. projektów rządowych. W spotkaniu uczestniczył m.in. wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak oraz samorządowcy z terenów, na których ma powstać linia kolejowa dużych prędkości między Katowicami a granicą z Czechami w ramach CPK.
Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz wiceminister Malepszak podkreślali, że założenia budowy nowej linii kolejowej są urealniane. Za północną część połączenia Katowice – granica państwa odpowiadać będzie PKP PLK, a za południową – CPK. Punkt przecięcia obu inwestycji to Mikołów. Nowe połączenia mają przede wszystkim służyć mieszkańcom regionu.
Program obrad objął również aspekty merytoryczne inwestycji oraz rozmowy z przedstawicielami samorządów i mieszkańców terenów objętych inwestycją.

W ramach wydarzenia odbył się briefing prasowy Wiceministra, na którym zostały przekazane najważniejsze informacje dotyczące dyskutowanych rozwiązań.
– Podkreślamy, że to będzie częściowo kolej dalekobieżna, od Katowic przez Piotrowice, Mikołów i dalej w kierunku Rybnika, Wodzisławia, granicy z Czechami. Głównie będzie to kolej regionalna – takich połączeń potrzebujemy na tej osi komunikacyjnej. Wszystkie dotychczasowe połączenia, a szczególnie te najbardziej istotne angażujące w przebieg duże miasta, takie jak Rybnik – nie mają dobrych parametrów. Przez to są powolne i jedziemy z Katowic do Rybnika pociągiem blisko godzinę – poinformował na briefingu Wiceminister Malepszak.
Kluczowe zagadnienia poruszone podczas spotkania:
- Skrócenie czasu przejazdów z Katowic do Rybnika, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego i Żor.
- Powrót kolei do Jastrzębia-Zdroju, gdzie obecnie nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych.
- Nowe międzynarodowe połączenia kolejowe do Pragi, Wiednia, Bratysławy i Budapesztu.
- Zmniejszenie ingerencji planowanych linii kolejowych w zabudowę o 30%.
- Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć, który zapewni korzystne warunki dla właścicieli nieruchomości znajdujących się na trasie inwestycji.