Konferencja Biznesowa zorganizowana w dniach 14-16 czerwca br. w Istebnej przez firmę PREVAC zgromadziła wielu przedstawicieli branży przemysłowej, którzy dzielili się swoją wiedzą na temat najnowszych trendów i innowacji
Prevac | Biznes | Wydanie 154
oprac. Dominika Miensopust
Wydarzenie koncentrowało się na kluczowych zagadnieniach związanych z Przemysłem 4.0 – w tym rozwiązaniach próżniowych, detekcji nieszczelności i oszczędności energii, a tematem przewodnim była „optymalizacja ekonomiczna i wzrost wydajności procesu produkcyjnego”. Wśród gości pojawili się przedstawiciele firmy Leybold – głównego partnera konferencji oraz przedstawiciel Politechniki Śląskiej – partnera merytorycznego. Podczas trzydniowego wydarzenia była możliwość zapoznania się z produktami i rozwiązaniami firm partnerskich, takich jak: Nitrex, Solberg International czy Perschmann.
Prelegenci zebrani na konferencji zaprezentowali najnowsze trendy i osiągnięcia w swoich dziedzinach. Jednym z głównych obszarów zainteresowania był przemysł wodorowy, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania próżni w technologiach wodorowych. Omówione zostały możliwości zastosowania wodoru jako czystego nośnika energii i przedstawiono innowacyjne rozwiązania, z potencjałem do rewolucjonizacji rynku światowego. Tego tematu podjął się Paweł Sobczak – dyrektor zarządzający w Pionie Przemysłowym firmy PREVAC. Prelekcje na temat innowacji przeplatane były prezentacjami nowych rozwiązań produktów próżniowych firmy Leybold.
O eksploatacji urządzeń próżniowych, oszczędzaniu energii czy możliwościach jakie daje stosowanie suchych pomp opowiadali specjaliści Leybold: Christoph Feldmann, Poojitha Muthuluru i Jorge Oevermann oraz specjalista PREVAC Marcin Prochasek. Kolejnym ważnym obszarem tematycznym były nowe technologie w rozmiarze nano, o których opowiadał Jakub Elsner – specjalista ds. badań i rozwoju firmy PREVAC.
Inną istotną tematyką poruszaną podczas konferencji była cyfryzacja. Tomasz Pinkowski przedstawił korzyści i wyzwania związane z wdrażaniem procesów cyfrowych w celu zwiększenia efektywności i konkurencyjności przedsiębiorstw. Kontynuacją tego tematu było wystąpienie dr hab. inż. Krzysztofa Kalinowskiego, prof. Politechniki Śląskiej oraz, w części późniejszej, dr Roberta Sochy reprezentującego Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu SA, który na konkretnych przykładach przybliżył słuchaczom zagadnienie rozwiązań technologicznych w przemyśle.
Zwieńczeniem tej tematyki była prezentacja dotycząca granic innowacyjności, którą przedłożyła dyrektor zarządzająca w Pionie Naukowo-Badawczym firmy PREVAC – Sylwia Gatnar. Całość zakończyły warsztaty, podczas których uczestnicy mieli możliwość osobistego zapoznania się i wypróbowania omawianych dzień wcześniej produktów firmy Leybold i PREVAC.