W Gmachu Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja prasowa dotycząca inauguracji wystawy z okazji 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej
Wydarzenia | Urząd Marszałkowski
W konferencji uczestniczyli m.in.: Joanna Bojczuk – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, przewodniczący Sejmiku Śląskiego Jacek Jarco, wojewoda śląski Marek Wójcik, Halina Bieda – Senator RP, Urszula Koszutska – Posłanka ze Śląska oraz eurodeputowany Łukasz Kohut.
Wystawa „Mōj Ōpa tyż boł deportuwany. Los Górnoślązaków deportowanych do ZSRR w 1945 roku” została przygotowana przez Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków. Była już prezentowana w Senacie RP, a niedługo zostanie zaprezentowana w Parlamencie Europejskim.
Celem wystawy jest upamiętnianie i popularyzowanie wiedzy o jednym z najdramatyczniejszych rozdziałów w historii Górnego Śląska, nazywanym w regionalnej kulturze pamięci Tragedią Górnośląską. Niestety temat ten nadal jest mało znany, nie tylko w ogólnopolskiej debacie publicznej, ale także w regionalnej historii XX wieku. Od blisko dziesięciu lat Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku dokumentuje tę historię. Skala represji była tak duża, że do dzisiaj od świadków historii można usłyszeć zdanie, które jest już swego rodzaju symbolem tej tragedii: „Mōj Ōpa tyż boł deportuwany” (opa po śląsku dziadek). Autorzy wystawy chcą utrwalić doświadczenie historyczne pokolenia naszych dziadków.
Tragedia Górnośląska rozpoczęła się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej na Śląsk pod koniec stycznia 1945 roku. Był to okres sowieckich i polskich komunistycznych represji w latach 1945–1948, które doprowadziły do śmierci tysięcy osób, deportacji kilkunastu tysięcy mieszkańców regionu na przymusowe roboty do Związku Sowieckiego.
Uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego rok 2025 jest rokiem Tragedii Górnośląskiej.