Tramwaje Śląskie: Nowa linia »piętnastki«

Tramwaje Śląskie: Nowa linia »piętnastki«

Nowa trasa linii tramwajowej nr 15 w Sosnowcu Zagórzu została oddana do ruchu – symboliczne otwarcie linii odbyło się z udziałem inwestora, przedstawicieli wykonawców i gości oficjalnych

Tramwaje Śląskie | Biznes | Wydanie 152

W uroczystości oficjalnego otwarcia nowej linii tramwajowej – zorganizowanej 19 grudnia 2022 r. na terenie pętli Zagórze – wzięli udział m.in.: minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, parlamentarzyści – Joanna Sekuła, Ewa Malik, Waldemar Andzel, Robert Warwas i Mateusz Bochenek, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak i dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Joanna Lech. Obecni byli przedstawiciele firm wykonawczych, banków i innych instytucji wspierających inwestycję.

To wielka chwila dla nas – tramwajarzy, ale też dla mieszkańców Sosnowca i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Po ponad czterdziestu latach otwieramy pierwszą nową linię tramwajową – powiedział podczas uroczystości Bolesław Knapik, prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie SA – i dodał: – Jesteśmy beneficjentem unijnego projektu, ale na nasz sukces składa się praca wielu podmiotów i osób. Słowa podziękowania kierujemy do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, do Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a także do instytucji finansowych – zwłaszcza Banku Gospodarstwa Krajowego i Banku Pekao S.A., które nam zaufały i umożliwiły sfinansowanie wkładu własnego. Warto podkreślić, że gwarancje bankowe zapewniła nam także Górnośląsko- -Zagłębiowska Metropolia. Dziękuję również władzom Sosnowca, które od początku wspierały nas w realizacji tego zadania.

Prezes Bolesław Knapik podkreślił, że budowa nowej linii tramwajowej w Sosnowcu nie byłaby możliwa bez funduszy UE. Jest to jedno z 42 zadań infrastrukturalnych realizowanych przez spółkę w ramach unijnego projektu inwestycyjnego, których łączna wartość szacowana jest na ok.1,5 mld zł.

O znaczeniu środków europejskich mówił także minister Grzegorz Puda:

– Wartość tej inwestycji wynosi około 90 mln zł netto, a aż 47 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Obecnie w całym województwie śląskim realizowanych jest wiele inwestycji w dziedzinie transportu z dofinansowaniem unijnym, a to przecież nie koniec. Życzę mieszkańcom Zagórza i okolic, aby jak najczęściej korzystali z tego ekologicznego i efektywnego środka transportu, jakim jest tramwaj.

Tramwaje Śląskie
Europerspektywy Tramwaje Śląskie: Nowa linia »piętnastki«

Zadowolenia z otwarcia nowej linii tramwajowej nie krył prezydent Arkadiusz Chęciński:

– Tramwaj na nowej trasie w Zagórzu zapewnia szybszy i bezpieczniejszy transport. Przykładowo z al. Paderewskiego do Centrum Sosnowca można tramwajem dojechać teraz o 3-4 minuty szybciej niż autobusem. Ta inwestycja pokazuje, jak wiele można zdziałać wspólnie i jak wiele zawdzięczamy środkom europejskim. Bez nich nie zrealizowalibyśmy wielu ważnych inwestycji transportowych w naszej Metropolii – podkreślił.

Budowa nowej linii tramwajowej »piętnastki« w Sosnowcu Zagórzu objęła m.in. ułożenie ponad 7 km toru pojedynczego (ponad 14 km szyn), na ponad 9,4 tys. podkładach, ustawienie 176 słupów trakcyjnych i rozciągnięcie na nich 13,5 km sieci trakcyjnej, budowę węzła przesiadkowego, budynku podstacji oraz przebudowę sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, gazowych i ciepłowniczych oraz nasadzenie ok. 600 drzew.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry