W siedzibie PEC – Gliwice Sp. z o.o. podpisano umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Wydarzenia | PEC | Gliwice
W siedzibie PEC – Gliwice Sp. z o.o. podpisano umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy Parku Zielonej Energii – zaawansowanej technologicznie elektrociepłowni mającej od 2028 roku wytwarzać ciepło i energię elektryczną z lokalnych, komunalnych odpadów resztkowych niedających się już odzyskać poprzez segregację i recykling. Kwota dofinansowania sięga blisko 271 mln zł.
Inwestycja będzie kluczowym elementem gospodarki obiegu zamkniętego, pozwalając m.in. na pełne odzyskanie termiczne energii z lokalnych odpadów komunalnych, docelowo całkowite wyeliminowanie węgla w produkcji ciepła i prądu, a także ograniczenie zużycia wody, co będzie miało korzystny wpływ na środowisko i wyhamowanie wzrostów cen dostawy ciepła. Z czystego ciepła i energii elektrycznej o korzystniejszej cenie skorzystają mieszkańcy Gliwic. Do ich dyspozycji będzie też efektowna wieża widokowa Parku.
W uroczystości podpisania umowy wzięli udział: Katarzyna Kuczyńska-Budka – prezydent Gliwic, Krzysztof Szaliński – prezes Zarządu PEC – Gliwice Sp. z o.o., Paweł Augustyn – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Mateusz Pindel – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Grzegorz Kwitek – członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz – prorektor ds. współpracy Politechniki Śląskiej oraz samorządowcy z gmin wchodzących w skład powiatu gliwickiego: Pyskowic, Rudzińca, Knurowa, Gierałtowic, Pilchowic, Sośnicowic.
Zgodnie z prawem, do 2035 roku na składowiska ma trafić nie więcej niż 10% odpadów komunalnych. Park Zielonej Energii pomoże osiągnąć ten cel, przetwarzając na ciepło i energię odpady, które nie nadają się do recyklingu, co pozwoli zaopatrzyć 115 tysięcy mieszkańców Gliwic w tańsze i czystsze ciepło oraz ograniczy zużycie węgla o 25% – czyli szacunkowo 400 wagonów węgla rocznie.
Projekt jest wynikiem współpracy Gliwic z okolicznymi gminami, wspierającymi nowy blok lokalnie wytwarzanym paliwem z odpadów. Inicjatywa zapewni rejonowi stabilizację opłat za gospodarkę odpadami oraz stworzy nowe miejsca pracy oraz wyhamuje w przyszłości wzrosty cen dostawy ciepła. Park Zielonej Energii to zarazem jedyna taka instalacja na Śląsku, która uzyskała dofinansowanie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Realizacja Parku Zielonej Energii, finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetu Miasta Gliwice, środków własnych Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o. oraz funduszów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, powinna rozpocząć się w 2025 r. Zgodnie z planami, Park powinien być gotowy w drugim kwartale 2028 roku. PEC – Gliwice przygotowuje się obecnie do ogłoszenia przetargu na generalnego wykonawcę prac, a na początku lipca wybrał już inżyniera kontraktu: firmy Energopomiar Sp. z o.o. oraz Antea Polska S.A.