Umowa na dofinansowanie budowy Parku Zielonej Energii podpisana

Umowa na dofinansowanie budowy Parku Zielonej Energii podpisana

W siedzibie PEC – Gliwice Sp. z o.o. podpisano umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wydarzenia | PEC | Gliwice

W siedzibie PEC – Gliwice Sp. z o.o. podpisano umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy Parku Zielonej Energii – zaawansowanej technologicznie elektrociepłowni mającej od 2028 roku wytwarzać ciepło i energię elektryczną z lokalnych, komunalnych odpadów resztkowych niedających się już odzyskać poprzez segregację i recykling. Kwota dofinansowania sięga blisko 271 mln zł.

Inwestycja będzie kluczowym elementem gospodarki obiegu zamkniętego, pozwalając m.in. na pełne odzyskanie termiczne energii z lokalnych odpadów komunalnych, docelowo całkowite wyeliminowanie węgla w produkcji ciepła i prądu, a także ograniczenie zużycia wody, co będzie miało korzystny wpływ na środowisko i wyhamowanie wzrostów cen dostawy ciepła. Z czystego ciepła i energii elektrycznej o korzystniejszej cenie skorzystają mieszkańcy Gliwic. Do ich dyspozycji będzie też efektowna wieża widokowa Parku.

Europerspektywy Umowa na dofinansowanie budowy Parku Zielonej Energii podpisana
Europerspektywy Umowa na dofinansowanie budowy Parku Zielonej Energii podpisana

W uroczystości podpisania umowy wzięli udział: Katarzyna Kuczyńska-Budka – prezydent Gliwic, Krzysztof Szaliński – prezes Zarządu PEC – Gliwice Sp. z o.o., Paweł Augustyn – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Mateusz Pindel – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Grzegorz Kwitek – członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz – prorektor ds. współpracy  Politechniki Śląskiej oraz samorządowcy z gmin wchodzących w skład powiatu gliwickiego: Pyskowic, Rudzińca, Knurowa, Gierałtowic, Pilchowic, Sośnicowic.

Zgodnie z prawem, do 2035 roku na składowiska ma trafić nie więcej niż 10% odpadów komunalnych. Park Zielonej Energii pomoże osiągnąć ten cel, przetwarzając na ciepło i energię odpady, które nie nadają się do recyklingu, co pozwoli zaopatrzyć 115 tysięcy mieszkańców Gliwic w tańsze i czystsze ciepło oraz ograniczy zużycie węgla o 25% – czyli szacunkowo 400 wagonów węgla rocznie.

Projekt jest wynikiem współpracy Gliwic z okolicznymi gminami, wspierającymi nowy blok lokalnie wytwarzanym paliwem z odpadów. Inicjatywa zapewni rejonowi stabilizację opłat za gospodarkę odpadami oraz stworzy nowe miejsca pracy oraz wyhamuje w przyszłości wzrosty cen dostawy ciepła. Park Zielonej Energii to zarazem jedyna taka instalacja na Śląsku, która uzyskała dofinansowanie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Realizacja Parku Zielonej Energii, finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetu Miasta Gliwice, środków własnych Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o. oraz funduszów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, powinna rozpocząć się w 2025 r. Zgodnie z planami, Park powinien być gotowy w drugim kwartale 2028 roku. PEC – Gliwice przygotowuje się obecnie do ogłoszenia przetargu na generalnego wykonawcę prac, a na początku lipca wybrał już inżyniera kontraktu: firmy Energopomiar Sp. z o.o. oraz Antea Polska S.A.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry