W trakcie EEC 2025 odbył się briefing prasowy związany z rozpoczęciem implementacji na lotnisku Katowice-Pyrzowice Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) dot. obowiązku stosowania zrównoważonych paliw lotniczych
Wydarzenia | Katowice Airport | GTL | Unimot Aviation
Unimot Aviation, spółka należąca do Grupy Unimot, zrealizowała pierwszą w Polsce fizyczną dostawę zrównoważonego paliwa lotniczego SAF (Sustainable Aviation Fuel) na polskie lotnisko. Paliwo zostało dostarczone do Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach, co stanowi istotny krok w kierunku dekarbonizacji transportu lotniczego w Polsce. Jest to również wyraźny dowód na gotowość spółki do świadczenia kompleksowych usług w nowym otoczeniu regulacyjnym, które od 2025 roku wymaga stosowania paliwa SAF w ilości co najmniej 2% całkowitej masy paliwa lotniczego na lotniskach spełniających definicję unijnego portu lotniczego.
SAF to alternatywa dla tradycyjnych paliw kopalnych, produkowana m.in. z olejów roślinnych, tłuszczów zwierzęcych i odpadów z produkcji rolnej. Produkt może przyczynić się do około 65% redukcji emisji potrzebnej, aby sektor lotniczy osiągnął zerowy poziom emisji netto do 2050 roku*. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2405 z dnia 18 października 2023 roku, od 1 stycznia 2025 r. wszystkie unijne porty lotnicze obsługujące ponad 800 tys. pasażerów rocznie (lub 100 tys. ton cargo) zobowiązane są do stosowania paliwa SAF w ilości nie mniejszej niż 2% całkowitej masy paliwa lotniczego. Z uwagi na te kryteria, obowiązkiem tym objętych zostanie osiem lotnisk w Polsce.

– W Unimot Aviation dysponujemy silnym zapleczem logistycznym, które pozwala nam działać szybko i efektywnie. Chcemy być nie tylko dostawcą, ale kompleksowym partnerem dla linii lotniczych i lotnisk w Polsce – wspierając je w dostosowaniu się do nowych regulacji oraz budowie bardziej zrównoważonej przyszłości lotnictwa.W kontekście globalnych działań na rzecz redukcji emisji, paliwa alternatywne, takie jak SAF, będą tylko zyskiwać na znaczeniu – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot.
Zwieńczeniem dostawy do katowickiego portu lotniczego było zatankowanie przez UNIMOT Aviation Services samolotu typu Airbus A320, który 23 kwietnia 2025 roku odbył rejs do Marsa Alam (RMF) w Egipcie. Było to pierwsze w Polsce tankowanie samolotu rejsowego paliwem SAF.
Katowice Airport, dzięki Unimot Aviation, zostało pierwszym lotniskiem w Polsce, na którym zrealizowano fizyczną dostawę zrównoważonego paliwa lotniczego. Dziękuję za wybór naszego portu, to ważny sygnał dla rynku. Na katowickim lotnisku trwa budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową, to inwestycja dofinansowana ze źródeł Unii Europejskiej, która zakończy się w połowie przyszłego roku. Po oddaniu do użytkowania, będzie to najnowocześniejsza w Polsce lotniskowa infrastruktura do magazynowania i dystrybucji paliwa lotniczego, także typu SAF – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A.

UNIMOT Aviation z powodzeniem umacnia swoją pozycję w sektorze lotnictwa pasażerskiego w Polsce – kraju, który charakteryzuje się rozbudowaną infrastrukturą lotniczą, obejmującą 15 lotnisk publicznych oraz ponad 60 lotnisk aeroklubowych.
O Grupie UNIMOT:
Grupa UNIMOT jest multienergetyczną grupą kapitałową i liderem wśród niezależnych importerów paliw ciekłych i gazowych w Polsce. Od grudnia 2016 roku spółka należy do stowarzyszenia AVIA International, dzięki czemu jako pierwsza uzyskała prawo do budowania i rozwoju sieci stacji paliw AVIA w Polsce i w Ukrainie. UNIMOT ma ponad 30 lat doświadczenia na rynku paliwowym, specjalizuje się w hurtowej sprzedaży oleju napędowego oraz dystrybucji pozostałych paliw płynnych, zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami. UNIMOT pełni funkcję Niezależnego Operatora Logistycznego, będąc trzecim graczem na rynku magazynowania paliw, a także zajmuje drugie miejsce na rynku produkcji asfaltów w Polsce. Grupa dysponuje dziewięcioma terminalami paliwowymi oraz dwoma zakładami produkcji bitumenu. Firma rozwija także segment fotowoltaiki, m.in. pod marką AVIA Solar, oraz inwestuje w kolejne sektory OZE. 2024 roku. Ponadto, Grupa UNIMOT jako pierwsza firma w Polsce wprowadziła do sprzedaży na swojej stacji paliw innowacyjne paliwo HVO. Spółka notowana jest na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
O Katowice Airport:
Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2024 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 6,39 mln pasażerów. Prognoza na 2025 rok zakłada obsłużenie około 7 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii Katowice Airport. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce. Aktualnie w porcie trwa program inwestycyjny na lata 2024-2032, jedną z najważniejszych inwestycji, które wchodzą w jego skład, jest budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową. Projekt dofinansowany jest ze źródeł Unii Europejskiej w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) 2021–2027 Military Mobility. Inwestycja rozpoczęła się we wrześniu 2024 roku. Planowany termin jej zakończenia to czerwiec 2026 roku.