Transformacja energetyczna. Veolia stawia na innowacje i lokalne rozwiązania. Luiz Hanania – Dyrektor generalny, prezes Zarządu Grupy Veolia w Polsce specjalnie dla czasopisma Europerspektywy
Biznes | Wydanie 158 | Veolia
„Wszystkie rozwiązania Veolii są zaprojektowane w ten sposób, aby poprawiać jakość środowiska. W przypadku klientów przemysłowych, jak i pozostałych, kierujemy się zasadą: efektywność energetyczna przede wszystkim”.
W Polsce, jak i całej centralnej Europie trwa dyskusja na temat przyszłości sektora energetycznego. Czy Pana zdaniem region jest gotowy na transformację energetyki? Jaką rolę w tych procesach może odegrać Veolia?
Region już się transformuje. Znaczna część decydentów, jak i obywateli zdaje sobie sprawę, że koszt bezczynności jest większy niż wydatki na działania. To właśnie główny czynnik napędzający zmiany, w których Grupa Veolia jest aktywnym uczestnikiem. Nie skupiamy się jednak wyłącznie na energetyce. Od wielu lat rozwijamy rozwiązania, których celem jest zrównoważony rozwój bazujący na zielonych technologiach. W ekologicznej transformacji widzimy obszary z olbrzymim potencjałem – przykładem jest m.in. efektywność energetyczna. Chcemy wyzwolić ten potencjał. To priorytet dla całej Grupy Veolia, która dziś jest globalnym liderem w procesie ekologicznej transformacji.
Jakie rozwiązania Veolia wdraża w polskich miastach?
Veolia działa w trzech obszarach: energii, wody i odpadów. W Polsce zarządzamy sieciami ciepłowniczymi w 58 miastach, docierając do prawie 3 milionów mieszkańców. Nasza misja „odnawiania zasobów świata” realizuje się poprzez nieustanne poszukiwanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko odpowiadają na potrzeby klientów, ale także spełniają wymogi regulacyjne związane z polityką energetyczno-klimatyczną. Stawiamy na maksymalizację użyteczności każdego zasobu naturalnego, wprowadzając ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki temu zwiększamy dostęp do wody, energii i czystego środowiska dla rosnącej liczby mieszkańców.
Nasze działania wspierają zarówno miasta, jak i przemysł w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju. Wypracowujemy rozwiązania, które są nie tylko korzystne dla środowiska, ale także efektywne ekonomicznie – opierają się one na licznych synergiach w ramach gospodarki obiegu zamkniętego. W ten sposób aktywnie przyczyniamy się do odnowy zasobów planety, zachowując je dla przyszłych pokoleń.
Jako Grupa Veolia macie jasno sprecyzowany cel, posiadacie odpowiednie technologie i macie doświadczenie. Jakie rozwiązania dotyczące dekarbonizacji miast i przemysłu wdrażacie w Polsce? Co sprawdza się na naszym rodzimym rynku ciepłowniczym?
Grupa Veolia, świadoma pilnej potrzeby działania na rzecz środowiska, wdraża nowy program strategiczny GreenUp na lata 2024-2027. Ma on na celu nie tylko transformację, ale przede wszystkim przyspieszenie wprowadzenia rozwiązań, które skutecznie zmniejszają zanieczyszczenie, dekarbonizują gospodarkę i odnawiają zasoby naturalne. Firma kładzie nacisk nie tylko na przyspieszenie implementacji istniejących rozwiązań, ale przede wszystkim na wprowadzanie innowacji i tworzenie rozwiązań przyszłości. W całym procesie transformacji kluczową rolę odgrywają innowacje i kreatywne rozwiązania technologiczne.
Warto podkreślić nasze unikalne podejście do procesu transformacji. W Veolii stosujemy indywidualne rozwiązania dla każdego regionu i miasta, w którym działamy, opierając się na lokalnie dostępnych surowcach i rozwiązaniach przynoszących najlepsze efekty społeczne, środowiskowe oraz gospodarcze.
Jesteśmy przekonani, że nie istnieje uniwersalne rozwiązanie gwarantujące sukces transformacji. Zamiast tego stawiamy na odpowiedni miks technologii. W jego skład włączamy głównie rozwiązania umożliwiające odzysk ciepła, np. ze ścieków, systemy magazynowania energii, a także zaawansowane technologie cyfrowe. Takie zróżnicowane podejście pozwala nam na optymalne dostosowanie strategii do specyfiki każdego obszaru naszego działania.
Projektem, który nie tylko sprawdził się, ale również przyniósł spektakularne efekty, jest Inteligentna Sieć Ciepłownicza w Warszawie – system ograniczający straty ciepła, oparty na big data oraz narzędziach efektywnego zarządzania siecią i zapotrzebowaniem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zmniejszyliśmy zużycie zasobów naturalnych, poprawiliśmy efektywność energetyczną, co w konsekwencji przełożyło się na redukcję zapotrzebowania na energię cieplną o 123,4 tys. GJ rocznie, a także roczną redukcję emisji CO2 o 15 tys. ton.
Innym rozwiązaniem jest inwestycja w Szlachęcinie – innowacyjna instalacja kogeneracyjna połączona z pompą ciepła, odzyskującą ciepło ze ścieków. System produkuje zarówno ciepło, jak i energię elektryczną. Do czasu powstania tej instalacji ciepło, które jest źródłem cennej energii, dostawało się bezpośrednio do wody i ulatywało do atmosfery. Dzisiaj nie jest marnowane, ale wykorzystane do ogrzania mieszkań. Instalacja przyczynia się do zmniejszenia o kilka tysięcy ton rocznie emisji dwutlenku węgla i częściowo zastąpiła tradycyjną ciepłownię zasilaną węglem. To rozwiązanie mamy zamiar wdrożyć też w innych oczyszczalniach ścieków.
A z drugiej strony – nieustannie pracujecie nad nowymi technologiami, które znacząco oddziałują na polskie ciepłownictwo. Przykładem na innowacyjne wdrożenia na Śląsku jest instalacja do produkcji ciepła poprzez spalanie gazu odpadowego z procesu produkcji cynku w hucie. Nad jakimi innowacyjnymi rozwiązaniami obecnie pracujecie?
W Miasteczku Śląskim zmodernizowaliśmy system ciepłowniczy, wprowadzając jako paliwo gaz odpadowy, będący produktem ubocznym w lokalnej hucie cynku. Cały miejski system ciepłowniczy został zaprojektowany i zoptymalizowany tak, by zmniejszyć emisję i obniżyć koszty dla mieszkańców. W pobliskich Tarnowskich Górach w ciepłowni Veolii Południe oddaliśmy do użytku nowoczesną instalację kogeneracyjną opartą o dwa silniki gazowe i kotłownię na paliwo biomasowe.
Dodatkowo powstał tam zespół kogeneracyjny zasilany gazem ziemnym i biogazem wyprodukowanym w należącej również do Veolii oczyszczalni ścieków. To znakomity przykład udanej dekarbonizacji. Dzięki inwestycji 51 proc. ciepła w Tarnowskich Górach produkujemy z OZE oraz w wysokosprawnej, niskoemisyjnej kogeneracji gazowej i biogazowej.
Ostatnim przykładem takiego innowacyjnego działania jest uruchomiona 29 maja Ciepłownia Przyszłości w Lidzbarku Warmińskim. To nowatorska instalacja, która przede wszystkim korzysta z wysokosprawnych pomp ciepła. Maksymalizują one wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE. Dodatkowo sezonowe magazynowanie ciepła w gruntowym magazynie niskotemperaturowym oraz wodnym magazynie wysokotemperaturowym pozwala na efektywną pracę pomp. Cały system zasilany jest energią elektryczną wytwarzaną lokalnie przez farmę fotowoltaiczną oraz instalację PVT, a także ciepłem pochodzącym z kolektorów słonecznych.
Co istotne, Ciepłownia Przyszłości będzie również działać zimą, ponieważ system wspierany jest przez energię elektryczną dostarczaną z Krajowej Sieci Elektroenergetycznej. Cały projekt, będący elementem konkursu zorganizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, niemalże w 100% bazuje na odnawialnych źródłach energii. Stanowi sygnał, że tego rodzaju instalacje są realne i prowokuje do analizy zastosowania rozwiązania również w innych częściach kraju.
Procedury związane z raportowaniem ESG przerażają wielu przedsiębiorców. Czy w swojej ofercie macie rozwiązania, które mogą wspomagać firmy w zmniejszeniu negatywnego oddziaływania na środowisko?
Veolia zobowiązuje się do starannego działania w odniesieniu do wyników ekonomicznych, finansowych, handlowych, personalnych, społecznych i środowiskowych. To wpływa na sposób, w jaki Grupa wspiera swoich klientów, poszukując rozwiązań oferujących najwyższą efektywność techniczną i ekonomiczną, jednocześnie wywierając pozytywny wpływ na ludzi. Pomagamy przekształcać działalności i osiągać cele klientów, które samodzielnie byłyby dla nich trudne lub nieosiągalne.
Wszystkie rozwiązania Veolii zaprojektowane są w ten sposób, aby poprawiać jakość środowiska. W przypadku klientów przemysłowych, jak i pozostałych, kierujemy się zasadą „efektywność energetyczna przede wszystkim”. Jednym z przykładów jest nasz system OptiGO!, który pomaga w oszczędzaniu energii, obniżeniu kosztów, zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych.
To kompleksowe rozwiązanie. Można je zastosować na różnych źródłach energii, czyli na węźle ciepłowniczym, instalacji hybrydowej czy innych instalacjach wewnętrznych. Warto jednak podkreślić, że cała gama rozwiązań i usług, które rozwijamy i wdrażamy, wspierając naszych klientów, opiera się na optymalizacji zużycia energii, efektywnej gospodarce wodnej i odpadami. Stawiamy na zielone technologie, redukcję CO2 oraz inwestycje, a także innowacje. Nasi klienci mogą być pewni, że korzystając z naszych usług, zmniejszają negatywne oddziaływanie na środowisko.
Kluczową kwestią jest fakt, że zarówno samorządy, jak i przedstawicieli biznesu traktujemy po partnersku. Wychodzimy z założenia, że wspierając ich na drodze ekologicznej transformacji, zmieniamy świat na lepsze, poprawiając jakość życia społeczeństwa oraz zapewniając bezpieczną przyszłość dla kolejnych pokoleń.