Dekarbonizacja przyszłością ciepłownictwa. Odpowiada Robert Żmuda, dyrektor handlowy Veolia Energy Contracting Polska Sp. z o.o.
Wydarzenia | 159 Tychy (wydanie specjalne) | OIPH
Grupa Veolia to jeden z czołowych dostawców usług w zakresie zarządzania energią, gospodarką wodno-ściekową i odpadową na świecie. W Polsce Grupa działa od ponad 25 lat i zajmuje się m.in. produkcją oraz dostarczaniem ciepła, realizacją usług ciepłowniczych dla ok. 3 mln klientów, obrotem oraz sprzedażą energii, a także przesyłem oraz oczyszczaniem wody.
Jak ocenia Pan tegoroczną konferencję „Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych” zorganizowaną przez Okręgową Izbę Przemysłowo- -Handlową (OIPH) w Tychach?
Poziom merytoryczny prezentacji był bardzo wysoki – organizatorzy świetnie ułożyli program konferencji i dobrze dobrali prelegentów. Niektórych mogła zaskoczyć obecność władz największych spółek energetycznych w kraju, jednak kolejna edycja konferencji pokazała, że jest zapotrzebowanie na rozmowy o przyszłości energetyki – zarówno wśród przedsiębiorców, jak i wśród samorządowców. Problem dekarbonizacji staje się coraz bardziej istotny, będziemy coraz więcej o tym dyskutować.
To nie była pierwsza konferencja OIPH dotycząca dekarbonizacji, w której wzięliśmy udział – porównując kolejne lata, mogę powiedzieć, że tegoroczna edycja była jak najbardziej udana i chcę zadeklarować, że weźmiemy udział również w kolejnych edycjach. Czyli można powiedzieć, że jesteśmy coraz bliżej dekarbonizacji i transformacji energetycznej? Uważam, że coraz więcej o tym wiemy, jednak mamy trudności z samą realizacją procesów składających się na szeroko rozumianą transformację. Na pewno musimy mieć świadomość, że coraz bardziej zaostrza się prawo w tym zakresie, szczególnie to stanowione przez Komisję Europejską, więc tym bardziej potrzebne są dyskusje o dekarbonizacji.
Przedstawiciele dużych spółek energetycznych i ciepłowniczych rozumieją te problemy i od kilku lat na konferencjach branżowych słyszymy głosy oczekujące, że państwo powinno wspierać działania minimalizujące negatywny wpływ na środowisko, a nie tylko oczekiwać wprowadzenia zmian.
Jak wygląda strategia Veolii dotycząca transformacji energetycznej? Jak wyglądają plany Veolii w związku z nieuchronną koniecznością transformacji energetycznej?
Staramy się być partnerem samorządów, które chcą coś zmienić. Chcemy być liderem transformacji energetycznej w Polsce, wyznaczać pewne trendy i kierunki działania, dlatego też chętnie uczestniczymy w dyskusjach o przyszłości branży. Jest to powiązane z tym, że śledzimy zmiany na rynku, monitorujemy go, a również sami na niego oddziałujemy. Veolia stale poszukuje nowych technologii i możliwości w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Strategia Veolii zakłada dekarbonizację aktywów do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050. Dekarbonizacja jest dzisiaj koniecznością. Przejście z energetyki opartej na węglu na neutralną klimatycznie wymaga współpracy na wszystkich szczeblach – dostawców energii, administracji i konsumentów.
Veolia jest obecna między innymi na Śląsku. Jak wygląda Wasza działalność na rynku lokalnym?
W województwie śląskim Veolia dba nie tylko o dostarczanie ciepła systemowego – na terenie Śląska zarządza 10 ciepłowniami, ale świadczy również kompleksowe usługi w zakresie zaopatrzenia w wodę, dostarczając ją do blisko 75 tys. odbiorców indywidualnych. Prowadzi też działalność w zakresie odbioru i oczyszczania ścieków.
Warto przypomnieć projekty spółki Veolia Południe, które wspierają likwidację niskiej emisji na terenie województwa śląskiego. Projekt likwidacji niskiej emisji na terenie gminy Miasteczko Śląskie polega na podłączeniu do rozbudowywanej sieci ciepłowniczej obiektów korzystających z indywidualnych źródeł ciepła. Produkcja ciepła odbywa się poprzez spalanie gazu odpadowego z procesu produkcji cynku w hucie. Następnie ciepło jest dystrybuowane przy wykorzystaniu niskoparametrowej sieci cieplnej poprzez układy pompowe do budynków.
Veolia zarządza siecią ciepłowniczą i jest odpowiedzialna za dystrybucję ciepła na terenie całego miasta. Cała współpraca przebiega sprawnie dzięki trójstronnej współpracy pomiędzy Veolią, Hutą Cynku i Gminą Miasteczko Śląskie. Dzięki inwestycji ponad 148 budynków może zrezygnować z tradycyjnych, opalanych węglem pieców, zyskując w zamian dostęp do nowo wybudowanej sieci. Ciepło, które już płynie do mieszkańców Miasteczka Śląskiego, pochodzi z powstającego w lokalnej Hucie Cynku gazu poprocesowego, będącego produktem ubocznym produkcji. Projekt pozwolił na zmniejszenie emisji CO₂ o 680 ton i 8,4 ton pyłów rocznie.