Marka Voigt – mecenas przedsięwzięć kulturalnych w Operze Śląskiej

Marka Voigt – mecenas przedsięwzięć kulturalnych w Operze Śląskiej

VOIGT Sp. z o.o. — lider produkcji profesjonalnych środków utrzymania czystości — od lat aktywnie wspiera Operę Śląską w Bytomiu w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu

Biznes | Biznes: 156 | Voigt

Profesjonalne produkty branżowe (horecaline, cleaning & hosptial i inne) oraz profesjonalne produkty utrzymania czystości sygnowane znakiem „Marka VOIGT” są doceniane nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Ich jakość jest doceniania, co potwierdzają – m.in. „The Golden Broom Award 2015”, tytuł „Solidnej Firmy” czy „Laur Konsumenta”.

W prowadzeniu biznesu założyciele firmy – Ludmiła Jama-Voigt i Klaus Voigt – przykładają wagę do odpowiedzialności społecznej (Corporate Social Responsibility – CSR) swojej działalności. VOIGT Sp. z o.o. wspomaga różne formy aktywności społecznej, sponsorując m.in. lokalny sport i wspierając różne instytucje kulturalne.

Europerspektywy Marka Voigt – mecenas przedsięwzięć kulturalnych w Operze Śląskiej
na zdj.: Łukasz Goik – dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu, Ludmiła Jama Voigt – prezes Zarządu firmy Voigt, Celina Miszczyk

Firma znalazła się w gronie tegorocznych laureatów wyróżnionych jubileuszowym „Kryształowym Sercem” przyznanym przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi (FRK), a także „Nagrodą specjalną” wręczoną w trakcie XXXI Gali Serce za serce. Zabrzańska firma od samego początku istnienia Fundacji aktywnie z nią współpracuje, dokładając swoją cegiełkę do realizacji projektów FRK.

VOIGT w ramach CSR od lat aktywnie wspiera także Operę Śląską, będąc jednym z jej stałych mecenasów. Chęć wsparcia tej właśnie instytucji było dla właścicieli naturalne – jest to miejsce, z którym łączą ich pozytywne wspomnienia, w którym chętnie spędza swój czas wolny. Jak podkreśla Ludmiła Jama-Voigt, Opera Śląska jest nie tylko architektoniczną perełką, ale przede wszystkim kuźnią talentów – uznawana była nawet za pierwszą scenę operową w kraju. Z bytomską sceną jest związanych wiele słynnych nazwisk – między innymi Anna Wiśniewska-Schoppa, Gabriela Legun, Ruslana Koval, Anna Borucka, Marta Huptas, Andrzej Lampert, Łukasz Załęski, Stanislav Kufluyk.

Historia Opery Śląskiej w Bytomiu w sposób symboliczny jest także powiązana z odrodzeniem polskiej sceny muzycznej. Wystawiona na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach „Halka” Stanisława Moniuszki (14 czerwca 1945 r.) nie tylko zapoczątkowała działalność Opery Śląskiej, ale także była pierwszym spektaklem operowym w powojennej Polsce.

Europerspektywy Marka Voigt – mecenas przedsięwzięć kulturalnych w Operze Śląskiej
na zdj. od lewej: Marcin Mistarz – właściciel Grupa Martech, Ludmiła Jama-Voigt – prezes Zarządu VOIGT Sp. z o.o., prof. dr hab. inż. Marek Gzik – sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Ludmiła Jama-Voigt, jako pierwsza osoba w historii nagrody, została uhonorowana Statuetką Opery Śląskiej w kategorii „Mecenas Roku” – nagroda została przyznana w 2010 r. z okazji Jubileuszu Opery i uroczyście wręczona na scenie podczas ostatniego spektaklu 65. sezonu artystycznego. Jak przyznaje sama laureatka, to wyróżnienie jest szczególnie bliskie jej sercu – wstąpienie na scenę w blaskach reflektorów, w towarzystwie oklaskujących ją artystów, było niezapomnianym przeżyciem.

W trakcie tegorocznej Gali Otwarcia Sceny zainaugurowano 79. sezon artystyczny w Operze Śląskiej – był to zarazem powrót po przerwie związanej z remontem i modernizacją sceny, która stał się jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Na otwarciu obecni była także Ludmiła Jama-Voigt, która w imieniu firmy objęła mecenatem obecny sezon w Operze Śląskiej.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry