Województwo Śląskie i Rząd Walii odnowili bilateralne memorandum w sprawie współpracy
Stało się to po dwudziestu latach od poprzedniego memorandum. Nowy dokument przewiduje wymianę doświadczeń w obszarach m.in. innowacji przemysłowych, edukacji, cybernetyki.
Uroczystości – zorganizowanej w Sali Sejmu Śląskiego 11 kwietnia 2024 r. – przewodniczyli marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i premier rządu Walii Mark Drakeford.
„Memorandum pomiędzy naszym regionem a rządem Walii otwiera wiele dróg współpracy, których wspólnym mianownikiem jest proces transformacji, który Walijczycy mają już za sobą, odnosząc przy tym wielki sukces, natomiast Województwo Śląskie jest w centralnym jego punkcie” – mówił marszałek Jakub Chełstowski. „Chcemy więc czerpać wiedzę z doświadczeń naszych walijskich przyjaciół, prowadzić także szeroką współpracę obejmującą edukację, medycynę, szeroko pojętą gospodarkę oraz turystykę” – dodał i podziękował premierowi Drakefordowi za przybycie, życzliwość i przyjaźń. „Walię i nasz region mentalnie bardzo wiele łączy” – podkreślił marszałek Chełstowski. „To zaszczyt i wielkie wyróżnienie mieć tak znakomitych przyjaciół”.
Zapisy memorandum ujmują również wymianę najlepszych praktyk w dziedzinie turystyki – w tym w sprawie obiektów, które trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w oparciu o dawne krajobrazy przemysłowe oraz zielonej transformacji krajobrazów poprzemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa hałd węglowych.
„To wyjątkowa okazja, aby uczyć się od innego kraju, który ma podobną do nas historię i ambicje, jeśli chodzi o przekształcanie krajobrazów poprzemysłowych i bezpieczeństwo hałd węglowych” – powiedział premier Mark Drakeford. „Mamy wspólną historię związaną z górnictwem i przemysłem ciężkim, a obecnie jesteśmy zaangażowani w rewitalizację, rekultywację gruntów i zrównoważony rozwój. Sam widziałem, jak centrum Katowic przekształciło się z kopalni węgla, kiedy byłem tu ostatni raz w 2005 roku, w strefy biznesowe i kulturalne, dzielnice mieszkalne i areny sportowe” – dodał.
Premier Drakeford zauważył, że Wielkie Brytania – choć opuściła szeregi Unii Europejskiej – nigdy nie przestała czuć się członkiem europejskiej wspólnoty. Rząd Walii podpisał protokoły ustaleń (MoU) z wieloma regionami europejskimi – między innymi: z Bretanią, Krajem Basków, Flandrią, Badenią Wirtembergią.
Premier Walii dziękował za pomoc i wsparcie niesione ludności ukraińskiej po napaści na ich kraj przez Rosję.