Węglokoks S.A. zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej w sprawie dzierżawy Huty Częstochowa.
Wydarzenia | Węglokoks S. A. |
Umowa dzierżawy stanowi pierwszy etap porządkowania spraw upadłej spółki i służy w głównej mierze zabezpieczeniu przed dewastacją majątku produkcyjnego w okresie zimowym, wznowieniu produkcji oraz ostatecznemu uregulowaniu spraw właścicielskich.
W briefingu prasowym dot. przejęcia Huty Częstochowa wzięli udział:
- Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych,
- Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego,
- Tomasz Ślęzak, prezes zarządu Węglokoks,
- Adrian Sienicki, wiceprezes zarządu Węglokoks, prezes zarządu Huty Częstochowa ,
- Jarosław Huptyś, dyrektor produkcji Huty Częstochowa,
- Adrian Dzwonek, syndyk masy upadłościowej Liberty Częstochowa,
- Łukasz Pabiś. Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy.
„Przejęcie Huty Częstochowa przez Węglokoks to szansa na odbudowę polskiego przemysłu hutniczego, który przez lata zmagał się z trudnościami wynikającymi z konkurencji ze strony zagranicznych producentów i niesprzyjających warunków rynkowych. Polska gospodarka musi opierać się na własnych zasobach i produkcji, zwłaszcza w strategicznych sektorach, takich jak stal, która odgrywa kluczową rolę w infrastrukturze, budownictwie i przemyśle zbrojeniowym. Dzięki temu krokowi możemy nie tylko zabezpieczyć miejsca pracy w regionie, ale także zapewnić stabilne dostawy surowców dla naszych krajowych firm, w tym przemysłu obronnego. Wzmocnienie polskiego hutnictwa to również sposób na zwiększenie niezależności gospodarczej, redukcję importu i budowę bardziej konkurencyjnej gospodarki opartej na lokalnym potencjale” – podkreślił Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Do realizacji umowy Węglokoks S.A. powołał spółkę pod nazwą Huta Częstochowa Sp. z o.o., która przejęła obowiązki pracodawcy wobec ponad 900 pracowników upadłej firmy oraz będzie odpowiedzialna za wznowienie produkcji i prowadzenie działalności. Wznowienie produkcji planowane jest na początek przyszłego roku. Dzięki tej umowie Węglokoks zyskuje możliwość wykorzystania potencjału produkcyjnego zakładów w zakresie dostaw półproduktów dla spółek z segmentu stalowego grupy, efektywniejszego zarządzania łańcuchem dostaw i zmniejszenia uzależnienia od dostawców zewnętrznych.
Realizacja całego przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Przemysłu, w tym szczególnemu zaangażowaniu pani minister Marzeny Czarneckiej, która aktywnie wspierała działania na rzecz ratowania zakładu i jego pracowników.
„Uważamy, że jest to dobra okazja i odpowiedni czas na taką akwizycję. Wpisuje się ona w logikę rozwoju segmentu stalowego grupy a także umożliwia osiągnięcie istotnych korzyści optymalizacyjnych i synergicznych na szeregu obszarach jej funkcjonowania” – powiedział Tomasz Ślęzak, prezes zarządu Węglokoks S.A. „Chcemy być odpowiedzialnym inwestorem wspierającym rozwój tych zakładów oraz spełniającym oczekiwania pracowników i innych interesariuszy firmy. W obecnych kryzysowych uwarunkowaniach rynkowych, nie jest to projekt łatwy, ale wierzymy, że potencjał tych zakładów pozwoli na realizację naszych zamierzeń biznesowych. Huta była największym krajowym producentem blach grubych posiadającym własne instalacje do produkcji stali w technologii łukowego pieca elektrycznego.”
Huta Częstochowa istnieje od 1896 r. Posiada obecnie największą w Polsce walcownię blach grubych (od 7 do 150 mm) i nowoczesną stalownię z niskoemisyjnym piecem elektrycznym. Teoretyczne zdolności produkcyjne przedsiębiorstwa to 800 tysięcy ton blach rocznie. Odbiorcami wyrobów z Huty Częstochowa są m.in. budownictwo, energetyka, przemysł maszynowy, stoczniowy, górnictwo. Dodatkowym produktem są prefabrykaty stalowe. Huta może także produkować blachy grube do celów militarnych oraz rozwijającej się energetyki wiatrowej.
„Już od pierwszych dni rozpoczynamy działania, których celem jest przywrócenie pełnej sprawności operacyjnej huty i ponowne uruchomienie produkcji. Współpracujemy intensywnie z firmami usługowymi i dostawcami mediów, jednocześnie prowadząc prace nad odbudową marki Huta Częstochowa i wprowadzeniem jej na rynek pod szyldem Grupy Kapitałowej Węglokoks” – komentuje Adrian Sienicki, prezes zarządu Huta Częstochowa Sp. z o.o. oraz wiceprezes Węglokoks S.A. „Pomimo trudnej sytuacji na światowych rynkach stali jesteśmy przekonani, że decyzja o wznowieniu produkcji w Hucie Częstochowa jest nie tylko trafna, ale także strategiczna – zarówno z perspektywy lokalnej, jak i gospodarczej”.
W 2021 r. Huta stała się własnością koncernu Liberty. W grudniu 2023 r. kierownictwo Liberty Częstochowa Sp. z o.o. wstrzymało produkcję i nigdy jej nie wznowiło. W kolejnych miesiącach pracownicy otrzymywali wynagrodzenia bez obowiązku świadczenia pracy, ale przedsiębiorstwo zadłużało się, czego efektem było m.in. wstrzymanie dostaw wody, gazu i energii elektrycznej do budynków. Na wniosek kontrahentów, którzy nie otrzymywali pieniędzy za świadczone usługi, 25 lipca 2024 r. Sąd Rejonowy w Częstochowie ogłosił upadłość spółki Liberty Częstochowa.