Wywiad ze Zbigniewem Gieleciakiem (OIPH)

Wywiad ze Zbigniewem Gieleciakiem (OIPH)

»Poglądy nie mogą zastąpić kompetencji, ideologia nie może zastąpić działania«. Wywiad ze Zbigniewem Gieleciakiem, Prezesem Zarządu Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach

Wydarzenia | 159 Tychy (wydanie specjalne) | OIPH

OIPH w Tychach jest organizacją samorządu gospodarczego, która od ponad 25 lat zrzesza tyskich przedsiębiorców. Jakie działania dla przedsiębiorców prowadzi Izba?

Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach (OIPH) od blisko 25 lat aktywnie wspiera i integruje zarówno lokalnych, jak i regionalnych przedsiębiorców działających na terenie Śląska. Obecnie zrzeszamy ok. 200 firm, które zatrudniają łącznie ok. 6 tys. pracowników. Nasze oddziaływanie jest jednak znacznie szersze, ponieważ współpracujemy z ok. 400 firmami, co pozwala nam na szerokie wsparcie gospodarcze w regionie.

Nasza Izba współpracuje z wieloma instytucjami lokalnymi i regionalnymi, w tym z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Śląskim Centrum Przedsiębiorczości, Górnośląską Agencją Rozwoju Regionalnego (GARR), Funduszem Górnośląskim, urzędami miast oraz instytucjami rynku pracy, w tym z Wojewódzkim Urzędem Pracy oraz Powiatowymi Urzędami Pracy w Tychach, Mikołowie i Pszczynie.

Misja OIPH w Tychach jest jasna: dążymy do pełnego zaspokojenia oczekiwań tyskich przedsiębiorstw w zakresie kształtowania warunków dla tworzenia i pełnego wykorzystania ich potencjału rozwojowego, aby osiągnęły zdolność konkurowania na rynku krajowym i międzynarodowym – tak, jak to zostało zapisane w naszym statucie. 

Działania OIPH obejmują ułatwienie dostępu do wiedzy, poprawę dostępu do informacji gospodarczej oraz podejmowanie działań integrujących i konsolidujących tyskich przedsiębiorców. W naszej działalności kierujemy się zasadami, które mówią, że poglądy nie mogą zastąpić kompetencji, a ideologia nie może zastąpić działania. Naszym zadaniem jest wzajemne powiązanie, kojarzenie i reprezentowanie interesów gospodarczych zrzeszonych w Izbie podmiotów w zakresie ich działalności, w szczególności wobec organów państwowych i samorządowych. Ponadto kształtujemy i upowszechniamy zasady etyki w działalności gospodarczej oraz norm rzetelnego postępowania w obrocie gospodarczym.

Dążymy do zaspokajania potrzeb przedsiębiorców, wypracowywania rozwiązań prawno-administracyjnych wspierających rozwój gospodarczy oraz inicjowania istotnych zmian w obszarze regulacji prawnych. Ponadto prowadzimy promocję i działania na rzecz współpracy firm, nawiązywania kontaktów i relacji biznesowych, a także podnoszenia kompetencji i transferu wiedzy do pracowników firm lokalnych.

»Poglądy nie mogą zastąpić kompetencji, ideologia nie może zastąpić działania«.  Wywiad ze Zbigniewem Gieleciakiem, Prezesem Zarządu Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach.

Jak się Panu wydaje, w jaki sposób organizacje samorządu gospodarczego odpowiadają na potrzeby współczesnych przedsiębiorców? Jak do nich dostosowuje się OIPH?

Dzieje się to przede wszystkim dzięki realizacji strategicznych kierunków rozwoju. W OIPH następuje to m.in. za sprawą działającego od 2019 r. Komitetu ds. Zrównoważonego Rozwoju. Nadrzędnym celem tej komisji jest kształtowanie świadomości oraz wymiana doświadczeń zmierzających do zaadaptowania rozwiązań w zakresie zielonego ładu, efektywności energetycznej, zrównoważonego rozwoju i ESG. Ponadto budujemy partnerstwa i wspieramy współpracę lokalnego biznesu i samorządu w tych obszarach. Włączamy się również w prace legislacyjne nad projektami aktów prawnych dotyczących zielonego i niebieskiego ładu. Dodatkowo wspieramy innowacyjne firmy i projekty, które potrzebują finansowania.

W bieżącym roku OIPH w Tychach planuje powołać Komitet ds. Cyfryzacji i Przemysłu 4.0. Nadrzędnymi celami jego funkcjonowania będzie kształtowanie świadomości rynku i klientów oraz wymiana doświadczeń zmierzających do zaadaptowania rozwiązań technologicznych Przemysłu 4.0. Chcemy stworzyć platformę wymiany informacji i doświadczeń w zakresie finansowania projektów badawczych oraz ich komercjalizacji. Podejmujemy inicjatywy na rzecz współpracy pomiędzy instytucjami naukowymi, ośrodkami badawczymi, firmami oraz administracją państwową. Będziemy również włączać się w prace legislacyjne nad projektami aktów prawnych dotyczących innowacyjności. Dodatkowo planujemy zbudować platformę łączącą start-upy ze średnimi i dużymi przedsiębiorstwami. W ramach działań tego komitetu będzie działać grupa robocza ds. elektromobilności.

Chcemy również powołać Komitet ds. Rynku Pracy i Kształcenia Zawodowego. Jego nadrzędnymi celami będzie promocja kształcenia zawodowego, w szczególności na rzecz podniesienia prestiżu szkolnictwa zawodowego. Zamierzamy finansować kształcenie nauczycieli zawodu i wspierać praktyczną naukę w zakładach pracy. Będziemy podnosić kwalifikacje grup społecznych zwolnionych lub zagrożonych zwolnieniem, w tym m.in. osób 50+, górników, osób o niskich lub niedostosowanych do rynku kwalifikacjach.

Chcemy także zapewnić wsparcie merytoryczne i możliwość konsultacji z ekspertami projektów realizowanych przez OIPH oraz wymianę doświadczeń i pozyskiwanie opinii na temat kształcenia zawodowego. Będziemy promować wartości takie jak: work-life balance, outplacement, interim management, outsourcing, employer branding oraz employer management. Skupimy się również na digitalizacji pracy i jej efektywności oraz prawie pracy.

Jakie inwestycje dla przedsiębiorców w Tychach wspieracie? W jakich projektach uczestniczycie?

Corocznie organizujemy ogólnopolskie konferencje dotyczące najbardziej istotnych problemów przedsiębiorców. W br. skupiliśmy się na transformacji energetycznej i dekarbonizacji, szczególnie na dekarbonizacji systemów ciepłowniczych w miastach i przedsiębiorstwach. Uczestniczymy także w tworzeniu koncepcji Tyskiego Hubu Zielonej Energii, który będzie realizowany w następnych 3 latach w Tychach.

Naszym celem jest także wspieranie inwestycji dla przedsiębiorców w Tychach. Bierzemy udział w projektach, które mają na celu rozwój infrastruktury i poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Współpracujemy z lokalnymi władzami oraz instytucjami finansowymi, aby zapewnić przedsiębiorcom dostęp do środków niezbędnych do realizacji ich projektów. Jesteśmy zaangażowani w tworzenie i rozwijanie programów, które wspierają innowacje i zrównoważony rozwój, aby nasze miasto i region mogły dynamicznie się rozwijać. W nadchodzących latach zamierzamy kontynuować nasze działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w Tychach i regionie.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry