20. Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE

20. Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE

20. Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE — na pytania odpowiada Iwona Gramatyka, prezes zarządu EXPO Katowice S.A.

Wydarzenia | Wydanie 160 | 20. Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE 2024

Kolejne edycje Międzynarodowych Targów EXPO KATOWICE odbywają się już od 40 lat. Co nowego przygotowali Państwo na Jubileusz dla gości i wystawców?

Przez lata targi ewoluowały i zmieniały się w zależności od potrzeb i oczekiwań naszych partnerów i wystawców. Nadal idziemy z duchem czasu, aby jeszcze lepiej dostosowywać to wielkie wydarzenie gospodarcze do zmian, jakie zachodzą w gospodarce i przemyśle.

Jedno się nie zmieni: tak jak kiedyś, tak i dzisiaj, Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE pozostają doskonałą okazją do zaprezentowania oferty zarówno rodzimych, jak i zagranicznych wytwórców, a także platformą wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów kooperacyjnych i handlowych. To także jedno z nielicznych wydarzeń na arenie europejskiej, cieszące się tak wielkim zainteresowaniem firm i organizacji skupionych wokół przemysłu.

EXPO KATOWICE to nie tylko targi, ale również konferencje i liczne debaty dające możliwość wymiany doświadczeń i poglądów wykraczających poza podstawowe sektory przemysłu i gospodarki. Poruszone zostaną tu nie tylko tematy związane z transformacją energetyczną, czy wyzwaniami, przed jakimi stoją przedsiębiorcy, ale również kwestie zielonych umiejętności i szans kobiet w obliczu dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Wszystko to zobaczymy w ramach Przemysłu Spotkań EXPO KATOWICE.

20. Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE — na pytania odpowiada Iwona Gramatyka, prezes zarządu EXPO Katowice S.A.
Na zdj. Iwona Gramatyka, prezes zarządu EXPO Katowice S.A.

Ważnym punktem w agendzie Targów jest też konferencja »Przemysł 5.0 – Wyzwania transformacyjne sektora przemysłowego «. Jakie są największe wyzwania piątej rewolucji przemysłowej?

Jestem przekonana, że Śląsk ze swoją ponad 200-letnią historią rozwoju przemysłu i przedsiębiorczości oraz unikalnym i wielopokoleniowym doświadczeniem funkcjonowania na pograniczu różnych systemów gospodarczych i rozwiązań logistycznych, ma potencjał kreowania zmian niezbędnych do dostosowania się gospodarki Polski do współczesnych wyzwań.

Przemysł 5.0 zachęca do współpracy między przedsiębiorstwami, dostawcami, klientami i instytucjami naukowymi, co prowadzi do powstawania innowacyjnych rozwiązań i synergii – dlatego jednym z najważniejszych wyzwań jest bezpieczeństwo danych i systemów. Kolejnym zagadnieniem, nie mniej ważnym, jest odpowiednie przeszkolenie pracowników, by mogli efektywnie współpracować z robotami i wykorzystywać nowoczesne technologie.

Przemysł 5.0 wymaga od pracowników elastyczności, umiejętności szybkiego uczenia się i dostosowywania się do nowych sytuacji. Polska nie jest i nigdy nie była samotną wyspą na europejskim morzu. Nie omijają nas zatem również demograficzne wyzwania, które mogą w przyszłości wpływać na konkurencyjność i elastyczność gospodarki. Chcąc skutecznie konkurować w przyszłości, musimy już dziś podejmować decyzje, które będą ją kształtować. Obok zwiększania ilości kobiet na rynku pracy i zachęt do pozostawania na nim seniorów – nie unikniemy również dyskusji o integracji obcokrajowców.

Zmiany związane z unijną polityką energetyczną i nowymi technologiami spowodowały przyspieszenie wygaszania tradycyjnego górnictwa w Polsce. Jak w Pani ocenie branża sprosta temu wyzwaniu i nadchodzącej transformacji? 

O górnictwie powiedziano już tak wiele. Skupię się na branży okołogórniczej. To segment rynku, który zatrudnia kilkadziesiąt tysięcy pracowników.

Restrukturyzacja polskiej energetyki i stopniowe odchodzenie od wykorzystywania krajowych zasobów węgla kamiennego i brunatnego może oznaczać likwidację dziesiątek tysięcy miejsc pracy, także w sektorach okołogórniczych. Ale wcale nie musi. Przy wsparciu i współdziałaniu odpowiednich instytucji i organizacji może się okazać, że polski przemysł okołogórniczy jest w stanie wygenerować olbrzymi potencjał w zakresie eksportu usług. Nie zapominajmy także o prowadzonych w kraju poszukiwaniach nowych złóż strategicznych minerałów. Powodzenie tych poszukiwań zależeć będzie w głównej mierze od technologicznego potencjału polskich firm.

Oczywiście każda firma, działając w pojedynkę i na własny rachunek, może osiągnąć sukces, ale zyskamy więcej, jeżeli zaczniemy współpracować. EXPO KATOWICE może tu odegrać szczególną rolę. Nie tylko konsolidujemy branżę, ale także budujemy przestrzeń do rozmów między przedsiębiorcami a przedstawicielami władz. Nie ma prostych rozwiązań, ale ważne jest, by zapadały decyzje, które pozwolą firmom wyznaczać długofalowe strategie.

Wygaszanie górnictwa potrwa jeszcze wiele lat, ale przepustką do przyszłości dla wielu firm okołogórniczych może stać się np. przemysł obronny. Najważniejsze atuty, które posiadają firmy z tej branży to kadra i doświadczenie, zaplecze produkcyjne i logistyczne. To jest siła Śląska i argument w negocjacjach z inwestorami. Śląsk jest przygotowany na wyzwania związane z przemysłem.

Udostępni artykuł:

Artykuły z kategorii

Scroll to Top
Przewiń do góry